gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Ölüm güzel midir ?

26 Aralık 2011, 23.07
A- A+

Keşke hep çocuk kalsaydım deriz, hayatın zorluklarıyla tanışıp bunaldığımız anlarda... Oysa büyümek için ne kadar hevesliydik. Yeri gelince '' sen daha küçüksün '' diyen anne babalarımız, konu sorumluluk gerektiren bir şey olunca '' sen artık büyüdün '' derlerdi. Bu çelişkiye bazen tepki gösterir '' anne bir karar ver küçük müyüm büyük mü? ''diye söylenirdim.

Gençlik ise, ilk aşk heyecanıyla başlayan ve toplumda üstleneceğimiz role dair gelgitlerle dolu çetrefilli bir dönem... Dolu dolu yaşanan boşluklar... Boş gördüğümüz ve ciddiyetinin farkına varamadığımız, bedenimize ve beynimize itinayla dizmemiz gereken tuğlalarla öremediğimiz kazanımlar...

Göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş gibi görünen yıllardan sonra, orta yaş ve yaşlanma dönemlerinden, geriye doğru, bazen hüzün bazen de pişmanlıkla bakışlar...

Demek ki çocukluk ve gençlik katiyyen gidecek. Olması gereken doğrultuda geçmeyen gençlikten geriye, kısacık bir zevk ve lezzetten ziyade, elemler hüzünler ve kederler kalacak. Çünkü insanda akıl ve fikir olduğundan, hazır zamanla beraber geçmiş ve gelecekle de alakadardır. Geçmişten gelen elemler ve geleceğe ait korkular, belirsizlikler ; şimdiki zamana ait lezzetleri acılaştırıyor.

Hayvanlarda geçmiş ve gelecek duygusu olmadığından, yer  içer ve şükrederler. Yaşadıkları gün önemlidir ve hayattan lezzet alma noktasında belkide insandan üstündürler. Bizim zevklerimiz ise, zehirli bir bala dönüşebiliyor...

Ölüm bir nimet midir? Adı bile insanı ürkütüyor ve soğutuyor. Bir de iyi yönünden baksak, gerçi zor ama yine de zorlayalım. Mesela ihtiyarlığın verdiği sıkıntılardan kurtulma anlamında düşünürsek, ya da dünyanın zorluklarından ve sıkıntılarından bir paydos diye algılarsak...

 Dedelerimizin ve onların da dedelerinin ölmediklerini ve bizimle beraber yaşadıklarını düşünsek... O yaşlı halleriyle yaşamak ne kadar zor olurdu, hem kendileri için hem de bizim için.

Diğer taraftan, başta Efendimiz olmak üzere, sevdiğimiz ve bizden ayrılan kişilerin yanlarına gidip kavuşmak... Onun bunun, dünyanın kahrını çekmekten kurtulup gencecik ve sorunsuz bir bedenle yeniden hayat bulmak...

Öyle ya ! Ben ölüp gitsem, benim için ne kadar süre üzülür geride kalanlar. Herkes normal hayatına devam etmez mi ? Mesela gamyundan tanıyanlar çoktandır girmiyor der en fazla:)

Hayat herşeye rağmen güzel, ölümü hayattan daha güzel göstermek amacında değilim. Sadece o kadar da kötü değil diye düşünüyorum. En fazla 100 yıl sürecek rüya gibi bir yaşamdan, kalıcı ve ölümün olmadığı ve istersek çok daha güzel geçebilecek bir ortama geçiş diye düşünüyorum.

Ve var olmak, hiçlik aleminden vücut bularak var olmak ... Bin sene dünyanın tek hakimi olup, saltanat ve her türlü zevk içerisinde yaşadıktan sonra hiçliğe gitmeyi mi tercih ederdik ? Yoksa 50 senelik zorlu bir yaşamdan sonra, iyi ya da kötü kalıcı olmayı mı tercih ederdik ?

Benim tercihim kalıcı olmaktan yana. Sizinki de öyleyse, bir büyüğün dediği gibi haykıralım :

Merdane kabre bak ! Ölümden korkup başını çevirme. Ölümün yüzüne gül, bak ne ister...

YORUMLAR

27 Aralık 2011, 00.28
        Bir yazıyı okuduğumda canlandırma yapabiliyorsam,kendimi hikayenin ve anlatıların içine atabiliyorsam,bazen düşünceler benimkilerle örtüşmese de,farklı bir bakış açısını münazara tadında empati kurduktan sonra anlayabiliyorsam ''işte budur'' diyorum ve mirza78 ben okuduğum tüm yazılarında ''işte budur'' diyebiliyorum.
       Yazının içeriğine geçecek olduğumda,belirttiğin görüşle paralel düşünüyorum çoğu zaman kendi ölümümü düşündüğümde fakat senin de belirttiğin üzere ölümün soğukluğunun sevdiklerimi üşüttüğü duygusu mantık çerçevesinde bakamadığım bir durum yani daha insani,daha duygusal bakıyorum ve hiçbir mantıklı kalıba sokamıyorum,aslında ilk bakıldığında bu bir tür bencillik olarak görülebilir ama ne yapsamda bu durum değişmiyor.Hepimizin kalıcı olması dileklerimle...
       
27 Aralık 2011, 00.49
Çok güzel bir konu. Ölüm...
Peygamber Efendimizin bir hadisini bende yazınıza ilave etmek isterim müsaadeniz olursa..

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)
Beş şeyden önce beş şeyi ganimet bil:
İhtiyarlığından önce gençliğini,
hastalığından önce sağlığını,
fakirliğinden önce zenginliğini,
meşguliyetinden önce boş zamanını ve ölümünden önce hayatını.
buyurmaktadır.


Acaba Ölümden önceki hayatımızda yaptıklarımızla Ölüme hazırmıyız birde bunu düşünmek lazım...

Yani mirza78 benim gibi 50 ye merdiven dayamış, eleğini duvara asmış ve 1 sene içinde toprağa 3 sevgisini yatırmış bir kişi olarak    Ölümün çok güzel olduğunu yaşadığımız hayatın yalancı bir hayat olduğunu hatırlatmak zorunda mıydınız...


Paylaşım için çoook teşekkürler.

Sağlık ve Mutlulukla Kalın...

27 Aralık 2011, 00.52

Zîrâ buyuruyor ki Rabbimiz bir âyette:

“Her bir canlı, ölümü tadacaktır elbette.”

 

Bir şeyi tatmak ise, “Hayat”la mümkün olur.

Öyleyse kul ölmekle, yok olmaz, hayat bulur.

 

Ölüm” ile, bu hayat sona eriyorsa da,

Başka “Hayat” başlıyor bu sefer de mezarda

İmâm-ı Gazâlî “Rahmetullahi Aleyh”(sadece küçük bir kesit)


Aslına bakarsan ölmüyoruz da uyanıyoruz(diriliyoruz).Matrix filminden esinlenerek oluşturulan bir felsefede var.Zamanı gelince belki bize de kırmızı hap mı,mavi hap mı diye soracak olan biri yanaşır :)

27 Aralık 2011, 03.18
harika ötesi paylaşım olmuş
27 Aralık 2011, 04.39
   Mirza78 .. Söylediğiniz gibi adı bile soğuk ürkütücü ölümün... Kendi ölümüm değil aslında beni korkutan, Ailemden birinin ölümünü görmektir.. Yıllarca aynı evi paylaş İyi, kötü gününde yanında olan canların gün geliyor yok oluyorlar.. Ondan geriye sadece soğuk bir mezar taşı ve toprak kalıyor! Acaba insanlar ölümsüz olsaydı dünya nasıl bir hale gelirdi diye düşünmüşümdür her zaman... O zaman insanlar birbirini yerdi, kimse kimseye kıymet göstermez,değer vermezdi. Aslında benim de tercihim kalıcı olmaktan yana fakat hastalıklı yaşlı biri olarak hayatıma devam etmeyi ister miydim yine Hayır istemezdim :) Emeğine Sağlık Mirza78 ... 
27 Aralık 2011, 09.11

Ölüm bana çok önceden yaşamış olduğum bir  olayı  hatırlatır ve ölümün ne  olduğunun bu yaşadığım olaya bakarak anladım..  çok kısa anlatayım..çocukken yavru bir köpeği büyüttüm.köyümde…sonra nasıl olduysa köpeğim kaybolodu.

 Aradan 2 sene geçti. Karanlık bir sokakta evime doğru giderken üzerime aniden bişey siçradı çok korkmuştum ama korkum 20 saniye  kadar sürdü. Üzerime siçrayan 2 sene önce kaybettiğim köpeğimdi..sevincinden yüzümü,ellerimi yalıyordu. Aradan 2 sene geçmesine rağmen beni tanımıştı..çünkü ben onun sahibiydim,onu büyüten  kişiydim..

   Hani  yunus emrenin  bir söz vardır. mal sahibi, mülk sahibi,hani bunun ilk sahibi..ALLAH herşeyin sahibidir. sahibine kavuşmayı kim  istemezki?

Ölüm sahibine kavuşmaktır..

27 Aralık 2011, 09.21
Yazın yine güzel olmuş emeğine sağlık ..Sadece bi yerine katılmadım mesela çoktandır girmiyor değil (yaşasın gelmiyo kurtuldum yuppi derdim) :)) Şaka tabi allah gecinden versin senin gibi biri iyki var burda dürüstlüğünle örneksin can arkadaşım ..Ölüme gelince zaman zaman korktuğumuz bazen ölsekte kurtulsak dediğimiz bi çelişki ..Sıralı ölüm yok malesef rabbim sevdiklerimizin acısını yaşatmasın.. Bizde ölünce geride kalanlarımız hiç unutmasın dualarını esirgemesin bizden güzel ansınlar önemli olan bu ..( Üç şey ÖLÜMÜN ardından kabre gider .AİLESİ malı ve ameli.. Bunlardan ikisi geri döner,biri kalır ..Dönenler AİLESİ ve malı , kalan da AMELİDİR ..Hadis-i Şerif) Rabbim hayırlı ölüm nasip etsin cümlemize ...
27 Aralık 2011, 10.47

Dünyaya istemeden tesadüfler sonucunda geldik, bebekken çocuk olduk, sonra büyüdük..

Elbette en masum halimiz, dertlerimizin hiç olmadığı çocukluğumuzu hepimiz zaman zaman özlüyoruz,ancak hayat " rağmen" çok güzel ve bu güzellik hayatın her yaşında var,inan bana 15 yaşındada var,30 da 50 de hatta 80 yaşında bile..

önemli olan geriye pişmanlık ve keşkeler ile bakmamak buda tamamen seçimlerimiz ile alakalı bir durum..Unutmayalımki herbirimiz "seçimlerimiz" ile yaşıyoruz..

hepimiz bir şekilde rollerimizi oynuyoruz hayatta,sınavlarımızı veriyoruz..Hayat görebildiğimiz kadar güzeldir,yeterki doğru pencereleri bulabilip.o pencereden nasıl bakıldığını öğrenelim..

Herşey ama herşey beyinde bitiyor,üzüntülerimiz,mutluluğumuz her bişeyimiz..hatta ve hatta herhangi bir hastalığa yakalanmak bile direkt beynimizdekidüşünceler ile paralel seyrediyor,biz kendimiz hasta edeiyoruz kendimizi çoğu zaman ve maalesef bunun farkında bile değil bir çoğumuz..

Ölümden korkmayalım,dünyaya geldik ,yaşadık bir  gün elbette öleceğiz."Her canlı bir gün mutlaka ölümü tadacaktır"..

Çıplak geldik çıplak gideceğiz,yaşamak ihtiyacımız olan yemek içmek,tuvalet ihtiyacımızı gidermek,uyku ve sevgi..

Onun dışında sağlığımız yerinde olsun..inanın geriye kalan her şey kendi elimizde..

İnsan vucudu aslında hiç hasta olmamak üzere tasarlanmış,hasta olmamızın tek nedeni beynimizde yarattıklarımız..

Vucudumuz bizim düşünce tarzımızdan dolayı hastalandığı için ölmesin.,.Eskidiği için ölsün..

27 Aralık 2011, 12.30

Birbirinden güzel yorumlar yazının eksiklerini kapatmış, elinize sağlık...

! .ѕρяιηg. , Allah acını hafifletsin.

 

27 Aralık 2011, 12.45

Görmediğimiz  hikmetlerden bir  tanesi  ölümdür...

ölüm sadece  nefes kadar yakındır  Ya.. ölüm sonrası  büyük hesap... peki  ona hazırmıyız  ki ..ölmeden evvel ölmek   her nefesimizi   son nefes  olarak bilip H azırlıklı olmak    tıpkı bir garip yolcu gibi...Yaşamak.

ölüm  düşünme fırsatı    verecek kadar bir süre    ÖYLEYSE ....düşünelim  yaratılışımızı  sorumluluğumuzu  neden geldik  ..düşünme fırsatı   ve birgün düşünme fırsatı sona erecek

....VE..CEVAP..KAĞITLARI..TOPLANACAK..

27 Aralık 2011, 14.08
Yazınız çok güzel emeğinize sağlık..
Ama ama bir tek ben mi güzel bulmuyorum yada hazır değilim bu ölüme yahu :S
Ben ölürsem geride kalanlar ne olur ben hep bunu düşünüyorum...
27 Aralık 2011, 14.24
mirza78  ,okurken  ince  düşündüren,düşündürürken acaba dedirten  bir  yazı  olmuş..elinize  yüreginize  saglık  ,sizinde  bloglarınızı  beĞeniyorum.Burdaki  arkadaşlarada  selamlar:)
27 Aralık 2011, 15.52
ölümün gerekliliğini anlamak . ne için yaratıldığımızı algılamaktan geçer...eline sağlık mirza.

27 Aralık 2011, 16.07
Çok güzel bi paylaşım  ellerinize yüreginize sağlık  ALLAH herşeyin hayırlısını versin hakkımızda..
27 Aralık 2011, 16.19

Her dua edişimde ilk dileklerimden birisi ölümün de hayırlısı olur. Evet mirza, düşündürücü ve hoş bir blog olmuş. Bende bazen genç yaşta öleceğini bilen birisinin kalbinden ve zihninden neler geçer acaba? diye dalarım uzaklara. Birgün bunuda ayrıntılı incelemek lazım bence. MAlum ölümün yaşlısı genci olmuyor....

BEnim en çok dikkatimi bin yıl hakim olmakla, 50 yıllık yaşamdan sonra kalıcı olabilmek noktası çekti. Benim tercihim öldükten sonra kalıcı olabilmek olurdu. Ama maalesef bazen kalıcı olmak insanın ebedi hayatında rahat bırakılmamasına sebep olabiliyor.

Örneğin, hala Atatürk' ten nemalanmaya çalışanlar var değil mi? Veya Mimar Sinan'ın neden mezarında kafatası yok acaba?

Evet, öldükten sonra kalıcı olmak isterdim ama insanların da beni orda rahat bırakmasını, benden nemalanmaya çalışmamasını, kafatasımı bedenimle bırakmalarını isterdim:)

Dönelim en başa...Allah ölümün hayırlısını nasip eylesin hepimize..Kal sağlıcakla...


27 Aralık 2011, 21.21

Bir teferruc eyleyip baktım cihaN yüzüne ..her neye baktımsa ibret göründü gözüme..Akıl isen can kulak dinle sözüm nasihat..DÜNYA BİR DEĞİRMENDİR ÖĞÜTÜR BİR GÜN BİZİ'DE  der Büyük bir piri fani..Ölümü toprak altında  karanlık bir çukur olarak görmemeli.. Ölüm aşıkın maşukuna kaVUŞMASIdır .

Yunusca söylemek gerekirse.

Bilirim seni yalan dünyasın

Evliyaları alan dünyası

Kurtulsaydı kuş kurtulaydı

Şahin kanadını kıran dünyasın..

Yalan dünyanın tek gerçeği ..ÖLÜM.

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın