gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Babı Sefil...

24 Mart 2013, 10.43
A- A+

Bir dönem sakallı doğan bir bebeğin haberiyle çalkalanmıştı ülkemiz... Habere göre, bebeğin biri traş olmadan dünyaya gelmişti ve ayrıntılar yarın gazetede yer alacaktı. Kıyamet alameti miydi neydi bu çocuk ?

Ertesi gün sırf gazete satışını arttırmak için yalan haber üretimi yapıldığını anlayacaktık. Kim bu asparagas haberi yapmıştı hatırlamıyorum. O dönemler gazete okumak ta biraz lükstü zaten. Medya hakimiyetinin önemini o dönemler kavrayamıyordum. Bazen hükümetler deviren, kitleleri patronun kafasına göre yönlendirebilen bir güçmüş meğer...

Gazetelere genel olarak baktığımızda, sanki hepsi aynıymış gibi duruyor. İlk sayfada öne çıkan haberlerin manşetleri, hemen arkasında sosyete haberleri, üçüncü sayfalarda da kan dondurucu cinayetler vs... Son sayfalar spor haberlerinden oluşuyor.

Bazı gazetelerimiz de amme hizmeti görüyor. Milletin gözünü gönlünü şenlendiriyor. Herkesin adını bildiğine emin olduğum bir gazete, daha ilk sayfadan yapmaya başlıyor bu işi. Onlara göre en önemli gündem, falanca mankenin (!) yaşadığı herhangi bir olaydır. Açık saçık resmin altına döşenen uydurma haberler olmasa, muhabir geneleve girmiş te, herkesle röportaj yapmış sanırsınız.

Kimisinde orta sayfa güzeli, kimisinde de arka sayfa hatunu... Bunların yanıbaşında da 0900 lü telefon reklamları olurdu. Ergenin biri o gazeteyi almış okuyor olacak ve resimlerden etkilenip numarayı çevirecek. Gariban vatandaşın parası bilmem hangi tüccara gidecek...

Bir dönem kuponla ansiklopedi ve televizyon veriyorlardı. Raflarda okunmadan duracak kitapları çok severiz. Tencere tava verenler de oldu. Kimisi sözünü tuttu, kimisi de yan çizip sözlerini yuttu...

Spor haberleri ayrı bir alem. Spor muhabirleri arasında öyle fanatikler var ki... Tuttukları takımda oynayan yabancı bir futbolcunun formundan memnun değillerse, onun ağzından hayali konuşmalar verirler :

___ Mutsuzum, geri dönmek istiyorum.

Ertesi gün kendi kendilerini yalanlarlar. Malum topçu açıklama yapmıştır :

___ Takımımda çok mutluyum, doğuştan fenerliyim vs...

Sezon bitiminde ise, büyük takımlara transfer etmedikleri oyuncu kalmaz. Bunlardan biri kazara tutunca da, arşivden alıntı yaparak ''Biz demiştik'' derler. Bir dönem Türkiye'de oynayan Revivo şöyle demişti :

___ Türk gazetelerinde doğru olan tek şey tarihtir...

Buradan anlıyoruz ki, gazetecilikte aslolan okurun dikkatini çekebilmek ve satışı arttırmaktır.

Şimdilerde internet haberciliği gözde... Ama gazetenin yerini tutuyor mu tartışılır. Dikkat çekici bir başlığa tıklıyorsunuz, karşınıza galeri haber çıkıyor. Başlıktaki haberi bulana kadar en az elli kere tıklıyorsunuz. Ve sevgili gazetemiz çok tıklanmış oluyor. Okuyucu sinir olmuş mühim değil.

Bir de futbolcu eşlerini allayıp pullamaları, adeta okuyucuya pazarlamaları sinirime dokunuyor :

___ İşte Sneider'in güzeller güzeli eşi...

___ Caner'in eşi mini ile yakalandı...

Yalan haberde öncülük etmiş gazetelerimiz de var. Amaç genelde patronun menfaatidir. İnsanlar yanlış yönlendirilmiş, kamu zararı oluşacakmış, hiç önemli değil...

Bir gün, hem iyi işleri hem de kötü işleri yazabilecek, halkın ve ülkenin iyiliğini amaç edinen, sadece doğru habercilik yapan bir gazete ya da medya kuruluşu çıkar mı acaba ? Çıksa da ne kadar okunur merak ediyorum...

YORUMLAR

24 Mart 2013, 11.34
ÇIKMAZ ARKADAŞIM ÇIKMAZ.ŞİMDİ HERKESİN GAZETESİ BELLİ.SİYASET WC LERE KADAR GİRDİ.NEYİ ALIP NEYİ OKUYACAĞIZ.BENCE EN İYİSİ KİTAP OKUMAK.....
24 Mart 2013, 15.03
Gazetelerdeki bazi bölümler sadece benim degil , eminimki binlerce insanin ilgisini cekmistir ..Gazete okumaya basladigim ilk caglarda ilk önce Güzin Abla mektuplarini dikkatle izlemistim ..Ne de olsa siyasetten oldum olasi nefret etmisimdir ..Sonra su arkadaslik ilanlari .." 30 yasinda oldukca güzel bir bayanim ..30-35 yas araliginda yakisikli , memur yada doktor erkekler ile ileriye dönük arkadaslik istiyorum "..Haydar Dümen i unutmak ta olmaz tabiiki .. Binlerce insanin ufkunu genisleten yazilarini , mektuplasmalarini unutmamak gerekir ..Ben bu köselerin uydurma oldugunu düsündüm yillarca ..Tabii canim Derdi olan , özelliklede cinsel sorunu olan bir insan neden binlerce insanin okudugu bir gazeteye mektup yazip soru sorarki ..Hani arkadaslik ilanini anlarim , sanal ortamda yada televizyonda alenen yapmiyormu artik  insanlar ? Yani sevgili Mirza Güzel bir konuya deginmissin vesselam ..
24 Mart 2013, 16.25
BENDE ''HILDAA ''ya ŞİDDETLE KATILIYORUM ÇOK HAKLISIN HİLDAA

MIRZA78 BLOGLARIN COK GÜZEL
24 Mart 2013, 17.53

 

Patronun kafasına göre yönlendirilen kitleler hep mevcut olmuştur ve olacaktır maalesef . Dolayısıyla medya da tarafsızlık söz konusu olamaz . E farklı bir görüşü savunan adam sözde memleket günlüğü adı altında millete psikolojik baskı uyguluyor ise biz niye yapmayalım diye düşünüyor olabilir tabi taraflar . Sonuç olarak kaderimiz bu bizim , her zamanki gibi (!) bir sağdan vurulur birde soldan .. 

İnternet devrinde,  herşey gibi gündemi de dijital ortamda takip edebildiğimiz bir zamanda gazete ne kadar gerekli o da meçhul , harcanan emeğe ve kağıda yazık .

 

24 Mart 2013, 21.25
İnsanların ellerinde ki imkanları, kendi maddi veya manevi çıkarları konusunda kulladığının en büyük örneği bu blog yazıları değil mi ?
Öyleyse ellerinde GAZETE gibi bir imkanı olan kişi veya kuruluşlar neden bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullamasınlar ki.Nalıncı keseri gibi...Herkes kendine yontuyor zaten.
24 Mart 2013, 22.29

 

Zaten taraflı ya da tarafsız teknolojinin güzelliklerinden faydalanarak , elimizin altında her türlü haber kaynağına ulaşıyoruz. Kağıda çere çöpe ne gerek varsa :) Yersiz kağıt israfı yapılıyor.. Bir dönem güzel cam sildiği söylenirdi ama o da yalan. Camları da çiziyor :P

25 Mart 2013, 00.04
 paylasimda yorumlarda yerinde yureklerinize saglik  .
25 Mart 2013, 03.36
     Haberin gerçeği bi tanedir tabii. Hani yorumlar şunlar bunlar, medya aracının tarafı doğrultusunda eğilim gösterir. Bunu hepimiz biliyoruz, hatta artık kimin nasıl yorum yapacağını bile tahmin ediyorum okumadan ya da dinlemeden. Önemlisi kendi akıl süzgecimizdir diye düşünüyorum. Ancak o zaman objektif bi fikir sahibi olabiliriz. Yalnız Mirza kızma ama şunu söylemeden de geçemiyorum; Nazım konusunda tartışmalar olmuştu hani, orda senin kesin olarak "yaftalama ve angaje olma" durumlarının kurbanı olduğunu düşünmüştüm. Şimdi bana bu objektif haber ihtiyacını dile getiren yazın hiç samimi gelmedi.
25 Mart 2013, 07.06
    Yazı çok anlamlı duygusal ve ince mesajlar içeriyor,trajikomik dedikleri türden bir yazı olmuş:)Ama zevkle okudum,okurken aklıma rahmetli Kemal Sunal abimizin 100 numaralı adam filmindeki itiraf sahneleri geldi,filmde kenar mahalle sakini iken reklam yıldızı olması konu ediliyordu hepimiz unutmamışızdır bu eşsiz filmini abimizin:)iş dünyasındaki yöneticilerin ve patronların ayrıca kendi içimizdeki uyanıkların dalaveresini ortaya döküyordu filmdeki itiraf sahnelerinde,işte filmden sahneleri bende yazıya uygun bulduğum için yorum olarak aktarmak ve paylaşarak yazmak istedim:)    filmde tv sunucusu elinde mikrofonla soruyor abimize başka nelerle uğraşırsınız spor yaparmısınız?
  -Evet ayıptır sölemesi karatede 8.ci kademedeyim,karate dedimmi bi tek ben varım,elimde çok ağırdır ha,işittin belki beton şaban derler bana,ayıptır sölemesi o benim:))  -Antrenörünüz iyimi bari..?   -Antrenörmü hava gazı,geçen gün şöyle tuttum vurdum yere,iki kaburgası kırıldı enayinin,:))   -Başka ne spor yaparsınız?   -Otobüs arkasından koşardım sürat koşusu:)),kışın çamur deryasından atlardım uzun atlama:))seyyar satıcılık ederken belediyeden kaçardım maraton koşusu:)),ama şimdi kaçmıyorum,   -Niye.?   -Tenhaya çekilip belediyecilerle anlaşıyorum daha kolay oluyor..halk tv de izlerken tabii filmde kopuyor herkes:))bu arada zabıta görevlisinide gösteriyor filmde kamera surat bir karış ama halk dönerek ona gülüyor birde Kemal abimize gülüyorlar tabiki :))   -Birazda ailenizi tanıyalım mesela babanız ne iş yapar..?   -Sütcü,günde 30 litre süt alıyor,100 litre satıyor:))   -sunucu şaşkın bir şekilde,   -Anlamadım 30 üretiyor 100 satıyor nasıl oluyor bu diye soruyor.?abimizden kopartan cevap geliyor..   -Su kesilmezse bal gibi oluyor:))millet önce kahkaha sonra alkış yapıyor..   -Yok abiler yok hiç alkışlanıcak şey diil,babamda olsa,halkı kazıklıyanın alkışlanmasını istemem.!!bakın bizim mahallede köşede papağan Rüştü nün benzin istasyonu var,benzine su katıyor,demin bahsettim kasap Hayri var ya ete neler katıyor neler.!!bakkal hacı Rüstem var,hacı oldu dalavereyi bırakır dedik,ohoo şimdi herşeye bişeyler katıyo,dicem herkes herkese bi kazık atıyo, sonra azıcık canı yandımı basıyor yaygarayı,hepimiz birbirimize bi kazık atarsak nasıl düzelir bu işler,ben derim ki,karşılıklı olarak saygılı olalım haklarımıza,sonra saygıdan gelen alkışla bitiyor canlı yayın ve röportaj sahnesi..   Kemal abimizi saygıyla ve rahmetle anıyoruz...:(
25 Mart 2013, 10.15

 Sevgili cezbe, bir tarafta yer almak başka bir şeydir. Halkın doğru haber almasını istemekle alakası yoktur. Örnek verecek olursam, a kişisinin yapmak istediği bir işi çok kötü olacak  diye yansıtanlar, aynı işi b kişisi yapmayı düşününce iyi olacak dememeli... Benim de tarafım var. O da, ülkem için iyi bir şey yapanları desteklemek, zararına çalışanları eleştirmek. Kimlikleri çok önemli değil. Bahsettiğin tartışmada bana karşı kullanılan üslubu es geçmen de taraflık değil mi:) Her zaman alttan alamıyorum, çenemi tutamıyorum, kusurumu kabul ettim.

Tüm yorumlara teşekkürler.

25 Mart 2013, 11.18
     :) Ha işte onu diyorum Mirza; "taraf olmak" . Sen o yazıda  taraf olurken, karşı tarafın da  ne olduğunu söylemiştin, saptama yapmıştın. Ki bu söylediğin objektiflikten çok uzak ve cidden kalıplaşmış ve tarafına yüzde yüz angaje olmuş bi söylemdi. Olmadığını başka kişilerden veya kurumlardan beklemen, kendinle çeliştirdi seni. Onu kastettim ben. O yazıda benim taraf olmama gelirsek; ben taraf olmadım, bi şey de söylemedim bi şiir yazdım sadece :) Kimseden taraf değildim ki...olsa olsa Nazım dan taraf oldum :) hatta onu da geç, sanattan taraf oldum. Üslup dersen de "maziye birrr bakınızzzzz nelerrrr neleeer bıraktıkkkk" diye bi şarkıyla seslenebilirim sana :)
25 Mart 2013, 11.39
Üslupsuzluğum olmuşsa buradakilerden bulaşmıştır. O yüzden diyorum ki, her ne yapmışsam iyi etmişim elime sağlık:)
25 Mart 2013, 12.29
     :) Allaaah yahu ben sana demedim. Sadece hatırla dedim :) Hem girme üsluba filan olay çıkar ki istemeyiz :)
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın