GamYun.Net Cep Oyun

Cep Oyun Nedir 2

Oyun İçin Gerekenler 2

Cep Telefonu. 2

Telefon Hattı 2

GamYun.Net Üyelik 2

Telefon Ayarları 2

Kurulum. 3

Oyunun Yüklenmesi 3

Cep Telefonu Aracılığı İle Yükleme. 3

Ücretlendirme. 5

Oyunu Yükleme Ücreti 5

Nasıl Oynanır 6

Giriş Ekranı 6

Kullanım ve Tuşlar 7

Bağlantı Ayarları 8

Salonlar 9

Salon Giriş Ekranı 11

Kullanıcılar 12

En İyi 30. 14

Oyun Listesi 15

Davetler 16

Salon Mesajları 17

Yeni Oyuna Başlamak 18

Oynanan Oyunu İzlemek 20

İzlediğiniz Oyuna Katılmak 20

Oyuna Başlama. 21

Özel Mesajlaşma. 22

Üyenin İspiyonlanması 22

Oyundan Çıkış 23

Okey Nasıl Oynanır 24

Okey Ayarları 24

Okeyde Kullanılan Tuşlar 24

Okey Oyun Bitişi 25

Tavla Nasıl Oynanır 27

Tavla Ayarları 27

Tavlada Kullanılan Tuşlar 27

Tavla Oyun Bitişi 28

Sıkça Sorulan Sorular 29

Cep telefonum midp2.0 destekli değil, oyunlarınızı oynayabilir miyim? 29

Oyunlarınız arasında cep telefonum için uygun bir sürüm yok, ne yapmalıyım? 29

Desteklenen bir telefonum var, fakat web sitenizden yüklerken hata mesajı alıyorum, ne yapmalıyım? 29

Mesajlardaki Türkçe karakterler SMS’te olduğu gibi daha pahalıya mâl olur mu? 29

GPRS Ücreti Ne Kadar Tutar? 29

Turkcell hatlı telefonum için internet bağlantı ayarını nasıl yapabilirim? 29

İnternet ayarlarını kendim nasıl yapabilirim? 29

İletişim. 31

 


Cep Oyun Nedir

GamYun.Net Cep Oyun, cep telefonunuzdan GamYun.Net sitesindeki oyunları online oynamanızı ve on binlerce üye ile canlı olarak sohbet etmenizi sağlayan eğlence platformudur. Oynadığınız kişiler dünyanın herhangi bir yerindeki başka cep telefonu kullanıcıları olabileceği gibi, bilgisayar kullanıcıları da olabilir. Cep Oyun platformu, ister bilgisayardan isterse cep telefonundan bağlanmış olsun, tüm GamYun.Net üyelerini bir araya getirir.

Oyun İçin Gerekenler

Cep Telefonu

Cep Oyunlarımızı oynamak için, cep telefonunuzun Java çalıştırıcısının midp2.0 destekli olması gerekmektedir. Bir çok telefon bu özelliğe sahiptir. Örnek vermek gerekirse, Nokia 6600, Nokia 6230, Nokia 6230i, SonyEricsson K300, K700 gibi daha bir çok telefon oyunlarımız tarafından desteklenmektedir.

Telefon Hattı

Oyunların oynanabilmesi için, internet bağlantısı destekleyen telefon hattına ihtiyaç vardır. İnternet servisi, Türkiye’de hizmet veren her üç operatör [TURKCELL, AVEA ve TELSİM] tarafından da sağlanmaktadır. Yurt dışında ki kullanıcılarımız da bağlı oldukları operatörlerin internet bağlantı şeklini kullanabilirler.

GamYun.Net Üyelik

Oyunlarımızı oynayabilmeniz için, GamYun.Net Cep abonesi olmanız gerekmektedir. Test süresi boyunca sadece GamYun.Net üyeliği yeterlidir.

Telefon Ayarları

Bağlantı ayarlarınızı kullanmış olduğunuz operatörün web sitelerinden ya da destek hatlarından bilgi alarak yapabilirsiniz.

 

NOT: Sıkça sorulan sorular kısmından yardım alabilirsiniz.

Kurulum

Oyunun Yüklenmesi

Cep Oyunlarımızı yüklemek için yapmanız gereken cep telefonunuzdaki Servisler/Opera/Web gibi herhangi bir gezgin aracılığı ile

 

http://www.gamyun.net/cepindir

 

adresine girmektir. Gelen sayfalardaki linkleri takip ederek telefonunuza uygun oyun sürümünü yükleyebilirsiniz.

 

Oyunu bir kez yükledikten sonra, yeni sürüm çıktığında yüklemek isteyip istemediğiniz sorulacak ve güncelleme otomatik yapılacaktır [Not: Otomatik güncellemeyi tüm telefonlar desteklemeyebilir. Bu durumda, güncelleme için, normal yükleme işlemi yapabilirsiniz].

 

Destekleyen telefonlar için, oyunları ayrıca bilgisayarınıza indirip, bilgisayarınızdan cep telefonunuza, telefonunuzla gelen yardımcı programları kullanarak yükleyebilirsiniz. Bu işlem için, cep telefonunuzun kullanım kılavuzundan yardım alabilirsiniz.

 

Not: Oyun uygulamalarını PC’nize indirmek için, yukarıdaki adresi PC’nizde açıp jad uzantılı dosyaların linklerini kopyalayıp, jar ile değiştirerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Cep Telefonu Aracılığı İle Yükleme

İlk önce cep telefonunuzdaki Servisler/Opera/Web gibi bir uygulamayı çalıştırmalısınız.

 

 

Çalıştırdıktan sonra, menülerden ya da karşınıza gelen seçeneklerden, ‘adrese git’ seçeneğini bulup adres kısmına http://www.gamyun.net/cepindir yazmalısınız.

 

 

Adrese bağlanıldığında karşınıza ilk önce oyun seçimi çıkacaktır.

 

 

Yüklemek istediğiniz oyunu seçerek işleme devam ettiğinizde telefon markanızı seçeceğiniz adıma geçilir. Bu adımda, telefonunuzun markası belirtilmemişse, Diğer seçeneğini seçebilirsiniz. Diğer seçeneği altında sunduğumuz oyunlar, tüm midp2.0 telefonlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

 

   

 

Bir sonraki adımda ise telefon modelinizi seçebilirsiniz. Eğer telefon modeliniz belirtilmemişse, listede özellik olarak telefonunuza en yakın modeli seçebilirsiniz.

 

 

Seçtiğiniz telefon modeline tıkladıktan sonra yükleme ve kurulum işlemi yapılacaktır. Bu aşamada bir hata alıyorsanız, cep telefondaki internet gezgininin (Servisler/Opera/Web) ön belleğini/cache temizleyip işlemi tekrar deneyiniz.

Ücretlendirme

GamYun.Net eğlence platformunda bilgisayar üzerinden oynanan tüm oyunlar ve test süresi boyunca cep oyunlar tamamen ücretsizdir.

 

Oyun oynanması için, operatörlerin internet bağlantısı kullanıldığından giden gelen verinin boyutuna bağlı olarak operatörler tarafından ayrıca ücretlendirme yapılır. Kullanılan bağlantı şekli ve diğer üyelerle haberleşmede kullanılan mesajların küçük olması nedeniyle, uzun süreli kullanımda dahi cüzî bir ücret faturanıza yansıyacaktır.

 

Not: Test süresi boyunca sistemimizi kullanan üyelerimizin bildirdiği ücretler Turkcell hatlı telefonlar için -yaklaşık olarak- bir saatte kontürlü hatlarda 4-5 kontür, faturalı hatlarda ise 40-50 yeni kuruş şeklindedir.

Oyunu Yükleme Ücreti

Oyunlarımızın web sitemizden yüklenmesi tamamen ücretsizdir. Cep telefonu aracılığı ile yüklemeniz durumunda, operatör üzerinden işlem yapıldığından, operatör tarafından dosya boyutu oranında ücretlendirme yapılacaktır.

 

NOT: Destekleyen telefonlarda, dosyaları indirmek için de wap yerine internet bağlantısını kullanabilirsiniz.


Nasıl Oynanır

Giriş Ekranı

 

 

Oyunlarımızı telefonunuza kurup çalıştırdıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkar.

 

Cep telefonlarının ekranları bilgisayara oranla küçük olduğundan, cep oyunların ara yüzü çeşitli ekranlardan oluşur. Yandaki şekilde yeşil renkle çevrelenmiş alanda ekranların isimleri belirtilmektedir. Seçili olan ekran mavi renkte , seçili olmayanlar ise turuncu renkte  gösterilmektedir.

 

Üst kısımda mavi çerçeve ile gösterilen turuncu alan, küçük simgelerle o anki bağlantınız ve sitedeki durumunuzla ilgili bilgiler verir.


Kullanım ve Tuşlar

 

 

Oyunlarımızda bir çok işlem yön çubuğu –joystick- sayesinde yapılmaktadır. Yön çubuğunun sağa ve sola hareketi ile ekranlar arasında gezinirken, aşağı ve yukarı hareketi ile ekranlar içerisinde bulunan alanlar arasında dolaşabilirsiniz. Yön çubuğuna tıklayarak, seçim işlemini yapabilirsiniz.

 

Yön çubuğu olmayan telefonlar tuşları kullanarak oyunumuzu kullanabilirler. 2-4-6-8 ve 5 tuşları, yön çubuğu hareketleri ile aynı işlevlere sahiptir.

 

Bazı ekranlarda, yön çubuğu farklı amaçlar için kullanıldığından, yön çubuğu sayesinde ekranlar ve ekran içindeki alanlar arasında dolaşamayabilirsiniz. Bu durumda, ekranlar arasında dolaşmak için 1 ve 3 tuşlarını, ekran içindeki alanlar arasında dolaşmak için ise * ve # tuşlarını kullanabilirsiniz.

 

Sunucu, oyuncu listesi ya da mesaj alanı gibi çok fazla sayıda veri görüntülenen ekranlarda yön çubuğu sayesinde ya da 2 ve 8 tuşları ile bu veriler arasında tek tek dolaşabileceğiniz gibi, 7 ve 9 tuşları ile yukarı ya da aşağı doğru sayfa atlayarak daha hızlı dolaşabilirsiniz.

 

Bir çok ekranda, menüler aracılığı ile yapabileceğiniz diğer işlemlere ulaşabilirsiniz. Menüyü görüntülemek için ise 0 tuşunu kullanabilirsiniz.

 


Bağlantı Ayarları

 

 

Oyunlarımızı oynamak için, GamYun.Net cep aboneliği gerekmektedir. Üyelik aşamasında belirlediğiniz ya da size gönderilen rumuz ve şifrelerle sitemize giriş yapabilirsiniz. Cep oyunlarımızda da bu rumuz ve şifreyi, bağlantı ayarları kısmında büyük/küçük harf ayrımına da dikkat ederek girmelisiniz.

 

Cep oyun uygulamasından çıkmak için ise, Çıkış düğmesini kullanabilirsiniz.

 

Bağlantı ayarları kısmında rumuz ve şifrenizi girdikten sonra oyun salonlarının listelendiği Salonlar ekranına geçebilirsiniz.


Salonlar

 

 

Not: Salon ekranındaki bilgiler internetten yüklendiği için, bu aşamada size internet bağlantısı yapılması için bir onay mesajı çıkabilir. Bu mesaja olumlu yanıt vermelisiniz.

 

Salonlar ekranında, oyun oynayabileceğiniz salonların listesi görüntülenir. Turuncu renk, salonun dolu olduğunu, mavi renk ise salonun müsait olduğunu gösterir [Elit üyelerimiz, dolu dahi olsa salonlara girebilirler].

 

Girmek istediğiniz salonu seçip, 5 ya da yön çubuğuna tıkladığınızda bağlanmak isteyip istemediğinizi soran bir onay penceresi çıkacaktır.

 

 

Çeşitli aşamalarda işlem onayları için kullanılan onay pencerelerinde, istediğiniz seçeneği, hemen öncesinde belirtilen tuşa basarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem öncesinde, onay penceresinin seçilmiş olması gerekmektedir [Onay penceresi renkli ise seçilmiş; siyah beyaz ise seçilmemiştir. Yön çubuğunu ya da * ve # tuşlarını kullanarak seçebilirsiniz].

 

 

Rumuz/şifre girilmediğine dair bir hata mesajı alıyorsanız, bir önceki adıma dönüp, rumuz ve şifrenizi girip girmediğinizi kontrol etmelisiniz.

 

Sunucu listesini tekrar güncellemek için 0 menü tuşuna basabilir ve gelen menüden Güncelle’yi seçebilirsiniz.

 

 

Çeşitli nedenlerle sunucular hiç güncellenemezse yukarıdaki uyarı mesajını alırsınız. 0 tuşuna basarak, güncelleme işleminin tekrar yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sunucu listesi bir çok deneme sonucunda da alınamıyorsa;

-         Telefonunuzun bağlantı ayarlarında bir sorun olabilir: Telefon internet bağlantı ayarlarını yeniden yapılandırmalısınız

-         Web sitemizde geçici bir çalışma olabilir: Bir bilgisayar aracılığı ile web sitemizde bir çalışma olup olmadığını kontrol edebilir ya da bir süre sonra tekrar deneyebilirsiniz.


Salon Giriş Ekranı

 

 

Herhangi bir salona bağlandığınızda, karşınıza giriş ekranı gelecektir. Bu ekranda, bağlandığınız salonun ismini, bağlantı bilgilerini, bir hata olması durumunda hata mesajını ve sistem ayarlarınızı bulabilirsiniz.

 

 

Ayarlar kısmındaki seçenekler ise şu şekildedir:

 

-         Davetleri reddet: Size gönderilen oyun davetleri gösterilmez, otomatik olarak reddedilir. Bu seçenek işaretli olduğunda davetlerin gösterildiği ekran da gösterilmeyecektir.

-         Özel mesajları reddet: Bir başka üyenin size özel mesaj yazmasını engeller.

-         Titreşimi kapat: Size titreşim gönderilmemesini sağlar. Titreşim açık olduğu durumlarda ve telefonunuzun desteklemesi durumunda, size titreşim gönderildiğinde telefonunuz titreyecektir.

-         Salon mesajlarını gösterme: Salonda yapılan konuşmaların gösterilmemesini sağlar. Kapatmanız durumunda, sohbet olan salonlarda daha az veri trafiği oluşacağından, giden gelen veri miktarı dolayısı ile kullanım ücreti azalacaktır.[NOT: Salonda konuşma olmaması durumunda, açık ya da kapalı olması arasında herhangi bir fark oluşmayacaktır.]

 

Bağlı olduğunuz salondan çıkmak için Çıkış düğmesini kullanabilirsiniz.


Kullanıcılar

 

 

Bulunduğunuz salonda bulunan kullanıcılar ve puanları bu ekranda görüntülenmektedir. Bu ekrandan, ilgili kullanıcıya mesaj, titreşim gönderebileceğiniz gibi, kullanıcı hakkında bilgi alabilir ya da onu göz ardı edebilirsiniz.

 

Kullanıcı isimleri önündeki simgelerin anlamları ise şu şekildedir:

 

Elit üye

Cep telefonundan bağlı

Tüm şikayetlerinizi yapabileceğiniz salon yöneticileri

Dışarıda olan üye

Üye tarafından göz ardı edilmiş

Oyun kullanıcı listelerinde seyirci olan üyeler

 

 

Yön çubuğuna tıklayarak, ya da 5 veya 0 menü tuşuna tıklayarak kullanıcı ile ilgili işlem listesinin gelmesini sağlayabilirsiniz. Gelen menüden istediğiniz işlemi seçebilirsiniz.

 

Menünün içeriği, kullanıcının yapmış olduğu ayarlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, titreşim özelliğini kapatmış bir kullanıcı için, Titreşim seçeneği görüntülenmez.

 

 

Bilgi’yi seçerek üyenin puanı, kazandığı, kaybettiği ve yarım bıraktığı oyunlar hakkında bilgi alabilir, o anda hangi masada bulunduğunu öğrenebilirsiniz.


En İyi 30

 

 

Bu ekranda, ilgili oyunda en yüksek puana sahip ilk 30 kişi görüntülenmektedir. En iyi 30 sadece sunucuya ilk bağlanıldığında güncellendiğinden, o anda ki gerçek puanınızla farklılık gösterebilir.


Oyun Listesi

 

 

Oynanan oyunlar ve oyunu oynayan oyuncular bu ekranda gösterilir. Bu ekrandan istediğiniz oyuna, oyuncu ya da izleyici olarak katılabilirsiniz.

 

Oyun oynanan masalar numaralarla ifade edilir ve her salon farklı sayıda masa barındırabilir. Açık masalar açık renkte, kapalı masalar ise koyu renkte görüntülenmektedir. Açık masalarda ki boş kısımlara oturarak oyuna katılabilir ya da kapalı bir masada yeni oyuna başlayabilirsiniz.

 

 

Cep telefonundan en fazla bir masaya oyuncu ya da seyirci olarak katılabilirsiniz. Daha fazla masaya katılmak istediğinizde, yukarıdaki uyarı mesajı görüntülenecektir.

 

 

Bu uyarı mesajı, katılmak istediğiniz masanın oyuncuya ya da seyirciye kapalı olduğunu ve ancak oyuncuların davetle katılabileceğini ifade eder.

 

 


Davetler

 

Masayı açan kullanıcılar, oyun için gerekli diğer oyuncuları davet yolu ile masalarına davet ederler. Bu şekilde size yapılan tüm davetler, Davetler ekranında görüntülenecektir. Davetler belirli bir süre kaldıktan sonra ekrandan silinecektir. En son yapılan davet, en son görüntülenen davettir.

 

 

Herhangi bir davetin üzerine gelip yön çubuğuna tıkladığınızda ya da 5 tuşuna bastığınızda, oyuna katılma onay penceresi görüntülenecektir. Onay penceresine vereceğiniz cevapla ister oyuna katılabilir ya da başka bir davete geçebilirsiniz.

 

Daveti kabul ettiğiniz halde oyuna seyirci olarak katılmış olabilirsiniz. Bu, daveti sizden önce kabul edenlerin olması ve oyun için gerekli olan tüm oyuncuların bulunmuş olmasından kaynaklanmaktadır.


Salon Mesajları

 

 

Oyuncuların salonda yaptığı konuşmalar ile oyuncu giriş ve çıkışları salonda görüntülenir. Salonda yapılan konuşmalar o salondaki tüm oyunculara iletilir.

 

Eğer, sistem ayarlarınızda Salon mesajlarını gösterme seçeneğini seçmişseniz, salondaki mesajlar gösterilmeyecektir.

 

Yeni mesaj yollamak için, yön tuşuna tıklayabilir ya da 5 tuşuna basabilirsiniz. Daha önce yazılmış mesajları görmek için, 7 ve 9 tuşlarını kullanabilirsiniz.

 

Mesajlarda bazı komutlar sayesinde mesaj içerisinde smiley-küçük şekiller ve renkli yazılar Web’ten giren kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Cep oyunlardan bazıları, renkli mesajları ve smiley’leri desteklememektedir. Smiley yerine, kullanılan komut gösterilmektedir. Yukarıdaki mesajda görünen /6 gibi.

 

Kullanabileceğiniz simgeler ve kodları şu şekildedir.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

NOT: GamYun.Net salonlarında konuşma normal üyeler için kapalıdır. Salonda konuşmak için elit üye olmanız gerekmektedir. Elit üyelik ile ilgili detaylı bilgiyi web sitemizden alabilirsiniz.


Yeni Oyuna Başlamak

 

 

Kapalı bir masa üzerinde, seçim işlemi yaparsanız, masada oturabileceğiniz yerleri gösteren bir menü çıkacaktır. İstediğiniz yere karar verip seçim işleminizi yaptıktan sonra oyun açılacaktır.

 

Her masa 3 ekrandan oluşur. Bunlar, oyun, masa sohbet ve masada bulunan oyuncu ya da seyircilerin listesini gösteren ekranlardır.

 

Masa açıldığında, oyun ekranı ve başlangıç oyun ayarlarını yapmanız için, oyun ayarları penceresi görüntülenecektir. Örneğin, Cep Okey için aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

 

 

Gerekli ayarları yaptıktan sonra, Tamam düğmesine tıklayarak oyunu oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Masa ilk açıldığında, ayarlardaki Vazgeç düğmesi seçilebilir değildir, oyun ayarlarının yapılması zorunludur. Oyun oynanmak istenmiyorsa, ayarlar yapıldıktan sonra masadan çıkılabilir.

 

 

Her masanın/oyunun tüm oyunlar için geçerli olan bazı genel ayarları vardır. Bunlar:

 

-         Puanlı Oyun: Oyunun puanlı olup olmadığını ifade eder.

-         Davet Gerekli: Oyuna sadece davet edilen kullanıcılar girebilir

-         Seyirciye Kapalı: Oyunu izlemek için masaya seyirci giremez.

-         Oyuncu Sohbeti Kapalı: Oyuncular masada sohbet edemezler

-         Seyirci Sohbeti Kapalı: Seyirciler masada sohbet edemezler.

 

Oyuna [okey ve tavla gibi] özel ayarlar sadece oyun başlangıcında ya da oyunun yenilenmesinde yapılabilir. Genel ayarlar ise oyun içerisinde değiştirilebilir. Oyunu yenilemek için oyun ekranında menüden Yeni Oyun seçilebilir. Oyun ayarlarını değiştirmek ya da görmek için ise menüden Ayarlar seçilebilir.

 

Masayı açan oyuncu masa yöneticisi olarak atanır ve oyun ayarları sadece masa yöneticisi tarafından değiştirilebilir. Masa yöneticisinin masadan çıkması durumunda, masa yöneticiliği masaya ilk oturan oyuncuya verilir. Oyun masasında masa yöneticisinin rumuzu mavi renk ile ifade edilmektedir.

 

 

 

Masadaki oyuncu ve seyirciler, masa oyuncuları kısmında görüntülenir. Bu ekranda, gözlük simgesi ile ifade edilen kullanıcılar, masaya seyirci olarak oturan üyeleri ifade eder.

 

 

Masada yapılan konuşmalar ise yukarıdaki gibi görüntülenir. Masa konuşmaları, sadece masada bulunan üyeler arasında olup bu mesajlar diğer üyelere iletilmez.

 

Oynanan Oyunu İzlemek

 

 

Oynanan bir oyun üzerine gelip seçim işlemi yaparsanız, masada oturabileceğiniz yerlerle birlikte izleyici olarak katılabileceğinizi gösteren bir menü çıkacaktır. İzle’yi seçerek oyunu izlemeye başlayabilirsiniz.

İzlediğiniz Oyuna Katılmak

 

 

İzlediğiniz oyunun oyun ekranında, 0 menü tuşuna basarak gelen menü’den Oyuna Katıl’ı seçmelisiniz. Bu seçim işleminden sonra karşınıza, oturabileceğiniz yerleri gösteren aşağıdaki gibi ikinci bir menü gelecektir.

 

 

İstediğiniz yeri seçerek oyuna katılabilirsiniz.

 

Oyuna Başlama

 

 

Oyuncuların tamamlanması ile birlikte, oyuna başlamanız için bir onay penceresi çıkacaktır. 5 tuşu ile oyuna başlayabileceğiniz gibi 8 tuşu ile oyundan ayrılabilirsiniz.

Özel Mesajlaşma

Sitede bulunan arkadaşlarınızla ya da diğer üyelerle, özel sohbet ekranları aracılığı ile sohbet edebilirsiniz. Özel sohbete başlamak için herhangi bir kullanıcı listesinde sohbet etmek istediğiniz kişiyi seçip yön çubuğuna tıklamak ve gelen menüden Mesaj At’ı seçmek gereklidir. Bu işlemin sonucunda, şu şekilde bir ekran açılacaktır.

 

 

Bu ekranda, yön çubuğuna tıklayarak yeni mesaj atabilir, yön çubuğunun aşağı yukarı hareketiyle ya da 7 ve 9 tuşları ile daha önce yazılmış mesajlara ulaşabilirsiniz. Yine bu ekranda da menüyü kullanarak titreşim gönderme, göz ardı etme ya da üye hakkında bilgi alma gibi diğer işlemlere ulaşabilirsiniz.

 

Sohbet penceresini kapatmak için ise menüden Kapat seçeneği seçilmelidir.

Üyenin İspiyonlanması

Sohbet alanlarında yapılan konuşmaların site kuralları dışında olması durumunda, bu konuşmaları salonda bulunan yöneticilerimize ispiyonlayabilirsiniz. İspiyonlamaya sohbet ekranlarında menü aracılığı ile ulaşılabilir.

 

 

Menüden İspiyonla seçeneğini seçtikten sonra karşınıza o salonda bulunan yöneticilerin listesi çıkacaktır. Bu yöneticilerden herhangi birini seçerek, azami son 10 konuşmayı seçtiğiniz yöneticiye gönderebilirsiniz. Salonda hiç yönetici bulunmaması durumunda, yönetici bulunmadığına dair bir uyarı mesaj görüntülenecektir.

Oyundan Çıkış

 

 

Oyun oynama ekranında 0 menü tuşuna basarak, gelen menüden Çıkış’ı seçip oyundan çıkabilirsiniz.

 

NOT: Eğer oyuncu iseniz ve oyun tamamlanmamışsa, oyundan çıkmanız halinde ceza puan alırsınız.


Okey Nasıl Oynanır

Okey Ayarları

 

 

Okey ayarları şu şekildedir:

-         Puanlı oyun: Oyunun puanlı olduğunu ve oyunu kazanmanız durumunda puan alacağınızı; kaybetmeniz durumunda ise puan kaybedeceğinizi ifade eder.

-         Puan: Okeyde oyunun kaçtan düşüleceğini ifade eder

-         Göstergeli

-         Renkli

-         Eşli

-         Süreli: Süreli oyunlarda, oynama sırası size geçtiğinde belirli bir süre içerisinde oynamanız gerekmektedir. Okeyde taş dizmek için verilen süre 60sn iken, oynamak için ise 30sn süre verilir.

Okeyde Kullanılan Tuşlar

 

 

Oyuna başladıktan sonra, tahtanıza taşlarınızı dizmeniz gerekmektedir. Yön tuşları ile tahtanız üzerinde hareket edebilirsiniz. Bu hareket sırasında, hareket çerçevesi yeşil renktedir ve serbest hareket yapılabileceğini ifade eder. Yön tuşuna tıklamanız durumunda, seçim işlemi yapılır. İki türlü seçim işlemi vardır:

 

-         Yer değiştirme: Yer değiştirme işleminde çerçeve mavi renktedir. Bu durumda seçmiş olduğunuz taşı yön tuşları ile hareket edip yeni seçmiş olduğunuz yere taşıyabilirsiniz.

-         Sürükleme/Çevirme: Sürükleme modunda ise çerçeve kırmızı renktedir. Yön çubuğunu sağa sola hareket ettirmeniz durumunda taşlar blok halinde o yöne doğru hareket ettirilecektir. Aşağı yukarı hareket ettirilmesi durumunda ise taş ters çevrilecektir [Okeyleri ters çevirerek yanlışlıkla okey atmanızı önleyebilirsiniz].

 

Aynı noktada yapılan her seçim işleminde, seçim modu bir sonraki moda geçecektir. Sırası ile modlar şu şekildedir:

 

Serbest hareket -> yer değiştirme -> sürükleme/çevirme

 

Sürükleme/çevirme modundan sonra tekrar serbest harekete geçilir.

 

Oyun sırası size geldiğinde kullanabileceğiniz tuşlar ise şu şekildedir:

 

Taş çekme ya da yeni el dağıtıldığında:

-         7 : Üstünüzdeki oyuncunun attığı taşı almanızı sağlar

-         9 : Yerden taş çekmenizi sağlar

-         2 : Gösterge yapmanızı sağlar [Göstergeyi hiç taş çekmedi iseniz yapabilirsiniz ve gösterge yapmak için, göstergenin tahtanızda seçili olması gerekmektedir]

 

Taş atma ya da oyunu bitirme aşamasında:

-         7 : Seçtiğiniz taşı ortaya atıp oyunu bitirebilirsiniz

-         9 : Seçtiğiniz taşı atabilirsiniz

Okey Oyun Bitişi

 

 

Her el bitişinde eli bitiren oyuncu ve bitirdiği andaki tahtası ekranda gösterilir. Bitiş penceresinde gösterilen ilk iki kırmızı çerçeveli taşlar ise sırası ile, gösterge ve oyuncunun bitirirken atmış olduğu taşı ifade eder.

 

Her el bitiminde kaybedenlerden sayı düşülür. Oyunculardan herhangi birinin sayısı 0 ya da negatif olduğunda oyun sonlanır. Aksi taktirde, bir sonraki el için yeniden taşlar dağıtılır ve oyun sonlanana kadar devam eder.

 

Oyun sonlandığında ise, puanlı oyun olması durumunda kazanan ya da kaybedenlerin puanları eklenir ya da düşülür [Oyun puan hesabı bir çok kritere bağlıdır, detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz].


Tavla Nasıl Oynanır

Tavla Ayarları

 

 

Tavla ayarları şu şekildedir:

-         Puanlı oyun: Oyunun puanlı olduğunu ve oyunu kazanmanız durumunda puan alacağınızı; kaybetmeniz durumunda ise puan kaybedeceğinizi ifade eder.

-         Puan: Oyunun kaç sayı üzerinden oynanacağını ifade eder. Tavlada normal bitiş 1 sayı, mars ile bitiş 2 sayıdır. Bu sayıya ilk ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

-         Süreli: Süreli oyunlarda, oynama sırası size geçtiğinde belirli bir süre içerisinde oynamanız gerekmektedir. Tavlada oynama süresi 60sn’dir.

 

Tavlada Kullanılan Tuşlar

 

 

 

Tavlada oynama sırasının sizde olduğu isminizin çerçeve içerisinde ifade edilmesi ile belirlenir. Sıra size geldiğinde oynayabileceğiniz pullar kenardaki yeşil ok simgeleri ile gösterilir. Ortadaki yön oku hangi pulu oynayacağınızı gösterir. Yön tuşları ile oku sağa ve sola hareket ettirebilir, böylece oynayabileceğiniz alanlar arasında dolaşabilirsiniz. Yön tuşuna tıkladığınızda, o pulu oynayabileceğiniz yerler, kenarlardaki pembe renkli oklarla gösterilir. Bu alanlardan birini seçip tıkladığınızda pul buraya hareket edecektir. Tüm zarlar oynandığında sıra rakibinize geçecektir.

 

Tüm zarları oynamadı iseniz, yanlış oynadığınız bir pulu, 0 ile menüyü seçip, menüden Geri Al seçeneğini seçerek geri alabilirsiniz.

Tavla Oyun Bitişi

Oyun bitiş sayısına ilk ulaşan oyuncu oyunu kazanır. Eğer oyunu kazanamayacak durumda iseniz ve rakibiniz tüm pullarını kendi alanına toplamış ise, menüden Pes Et seçeneği ile pes edebilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Cep telefonum midp2.0 destekli değil, oyunlarınızı oynayabilir miyim?

Maalesef, oyunlarımız sadece midp2.0 destekli telefonlarda çalışmaktadır.

Oyunlarınız arasında cep telefonum için uygun bir sürüm yok, ne yapmalıyım?

Diğer başlığı altında sunduğumuz oyunlar, midp2.0 telefonlarda sorunsuz çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Eğer, bu oyunları denediniz ve ekran vb. nedenlerle kullanamadıysanız, cep telefon marka-model,yazılım versiyonunu ve kullandığınız operatörü de belirterek hq@gamyun.net mail adresine e-mail atabilirsiniz.

Desteklenen bir telefonum var, fakat web sitenizden yüklerken hata mesajı alıyorum, ne yapmalıyım?

Servisler ya da operadaki ön belleği temizleyerek tekrar deneyin. Yine yükleyemediyseniz, bir süre bekledikten sonra tekrar deneyebilir ya da diğer yükleme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Mesajlardaki Türkçe karakterler SMS’te olduğu gibi daha pahalıya mâl olur mu?

Hayır, ister Türkçe’ye özel karakterler olsun isterse diğer karakterler, ücretlendirme aynı olacaktır. Her bir karakter 1byte ile ifade edilir ve kıyaslama olması açısından 1 SMS ücretine 50bin karakterlik mesaj yazabilirsiniz. SMS ücreti ile kıyaslandığında, yapılan bağlantı şeklinin ne kadar ucuz olduğu da görünmektedir.

GPRS Ücreti Ne Kadar Tutar?

Test süresi boyunca üyelerimizden gelen bilgilere göre, Turkcell hatlı kontürlü telefonlarda 1 saatte 4-5 kontür, faturalı telefonlarda ise 1 saatte 45-50 yeni kuruş olduğu gözlemlenmiştir. Bu değerler yaklaşık olup, bağlı olduğunuz süre içerisinde yaptığınız mesajlaşmalar, oynadığınız oyunlar ya da diğer faktörlere bağlı olarak azalma ya da artma gösterebilir.

Turkcell hatlı telefonum için internet bağlantı ayarını nasıl yapabilirim?

TURKCELL hattı olanlar, internet <model> yazıp 2222’ye göndererek bu ayarın otomatik yapılmasını sağlayabilirler. Örneğin, Nokia 6600 için yazılması gereken mesaj internet 6600 şeklindedir.

 

Not: Yüklemiş olduğunuz ayarlarda proxy/yakın kopya kullanımı aktif ise, iptal etmelisiniz.

İnternet ayarlarını kendim nasıl yapabilirim?

 

Turkcell hatlı 6600 için internet ayarları şu şekildedir:

 

-         Menü’den Ayarlar’a giriniz

-         Bağlantı->Erişim Noktalarını seçiniz

-         Seçeneklerden Yeni erişim noktası->Varsayılan ayar.kullan’ı seçiniz

-         Bağlantı ismine Gamyun yazınız

-         Veri taşıyıcı olarak GPRS’i seçiniz

-         Erişim noktası ismi kısmına internet yazınız

-         Kullanıcı ismi ve şifreye gprs yazınız

-         Şifre sormaya Hayır; doğrulamaya ise Normal olarak ayarlayınız

-         Ana sayfa kısmına http://www.gamyun.net/cepindir yazınız

-         Seçeneklerden gelişmiş ayarlar kısmına giriniz

o        Telefon ip adresinin otomatik yapınız [Bunun için 0.0.0.0 girmelisiniz]

o        Birincil ve ikincil ad sunucuya 0.0.0.0 giriniz

o        Yakın kopya sunucu adresi kısmına bir şey girmeyiniz [Yok şeklinde olmalı], yakın kopya port numarası olarak da 0 giriniz.

-         Ayarlardan çıkınız

 

Yeni yapmış olduğunuz ayarlar kullanıma hazırdır. Cep oyunları çalıştırdıktan sonra, bağlantı sorulduğunda yapmış olduğunuz bu bağlantıyı kullanarak, oyun oynayabilirsiniz.

 

Turkcell hatlı 6230 için internet ayarları şu şekildedir:

 

-         Servisler->Ayarlar->Bağlantı Ayarları kısmına giriniz

-         Etkin servis ayarları’ndan kullanılmayan birini etkin hale getiriniz

-         Etkin servis ayarlarını düzenlemeye giriniz

-         Ayarların adına Gamyun yazınız

-         Ana sayfa http://www.gamyun.net/cepindir yazınız

-         Yakın kopyalar için kapat’ı seçiniz

-         Veri taşıyıcı gprs seçiniz

-         Taşıyıcı ayarlarına giriniz

o        GPRS erişim noktasına internet yazınız

o        Doğrulama türü Normal yapınız

o        Oturum açma türünü Otomatik olarak seçiniz

o        Kullanıcı adı ve şifre olarak gprs giriniz

-         Ayarları kaydedip çıkınız ve tanımladığınız bağlantının aktif bağlantı olduğuna emin olunuz.


İletişim

Web adresi: http://www.gamyun.net

Mail adresi: hq@gamyun.net