gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

TİYE ALIYORUM

17 Ekim 2020, 22.01
A- A+İlk defa düşüncelerimi yazıya dökmekte zorlanıyorum. Kaçıncı başlangıcım bilmiyorum. Özellikle ayın 15 inde yazıp yollamak istedim ama bir türlü tamamlayamadım. Kafamın içinde aynı anda birden çok soru, birden çok cevap ve olabildiğine bilinmezlik var.


Dertleşmeye başlayalım artık. Kendime kahve yaptım. Hadi sende sevdiğin içecek neyse al ve oturup karşılıklı sohbet edelim. Bu sene hayatlarımız tahmin edemeyeceğimiz kadar değişti. Gerçekten zor zamanlar yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Ne kadar süreceği de belirsiz. Pandemi dönemine çok fazla girmeyeceğim ama senin kadar bende zorlandım.


Belki birçoğumuz bu süreçte kendimizi tekrardan gözden geçirme şansını yakaladık. Alışkanlıklarımız değişti. Özgürlüğün ne demek olduğunu daha çok sorgular olduk. Ne yazık ki kayıplar yaşadık. Yaşadığımız müddetçe de kim bilir daha neler görüp tecrübe edeceğiz.

Son dönemde bir sürü karar aldım. Aldığım kararlarda değişikliğe gittim. Kimisini uygulamaya geçirdim, kimisinden vazgeçmek zorunda kaldım. Ben kendi halimde planlar yaparken, hayat ellerini sinsice ovuşturuyor ve sen planlar yapmaya devam et, nasıl olsa ben kendi planlarımı uygulamaya koyacağım diyormuş.


26 Eylül cumartesi gecesi yemek masasında oturmuş televizyon seyrederken, gayri ihtiyari elim göğsüme gitti. Daha önce hissetmediğim tuhaf bir şişlik fark ettim. Neredeyse yarım ceviz büyüklüğündeydi. Paniklemedim dersem yalan olur. Hemen pazartesi günü için genel cerrahiden randevu aldım. Pazartesi günü doktor muayene ettikten sonra ultrasona yönlendirdi. Salı günü ultrason çekildi. Sonucu çarşamba günü çıkacaktı. 30 eylül sabahı genel cerrahi doktorum ultrason sonucunun şüpheli olduğunu ve hastaneye gelmemi istedi. Doktorun ses tonundan az çok bir şeyler hissetmiştim. Hastaneye gittiğimde göğüsteki kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğunu netleştirebilmek için biyopsi çekilmesi gerektiğini öğrendim. 1 ekimde biyopsi yapıldı. Sonucun 8-10 gün içinde çıkacağı söylendi. Bekle bekleyebilirsen… Araştırma yapmayı ne kadar istemesem de, merakıma yenik düşüp nette araştırmalar yaptım. Videolar seyrettim. İzledikçe, araştırdıkça korkularım arttı. Her zaman ölümün her an gelebileceğini, bir dakika sonramızın bile garantisi olmadığını söyleyen ben ölebileceğim gerçeğiyle yüzleşince gerçekten korktum. Aslında ölüm değildi beni korkutan, henüz erkendi. Oğlum küçüktü. Beni asıl korkutan onun öksüz kalabileceği düşüncesiydi. Bunları düşündükçe gözyaşlarıma engel olabilmek ne mümkün! Algılarımın kapandığı, ne yere ne göğe sığabildiğim geçmek bilmeyen bir haftaydı. Birkaç arkadaşımla paylaşabildim. Olmamış gibi sanki benim başıma gelmemiş gibi düşünmeye çalıştım. Zamanı çabuk geçirebilmek için bol bol gezdim, arkadaşlarımla görüştüm. Sonunda, ayın 10 unda çıkmış olan biyopsi sonucunu görüşmek için doktorun odasındaydım. Sonuç kötü huyluydu. Yani kanserdim. Doktorun söyledikleri şimşek gibi beynimde çakmaya başlamıştı. Hiç bilmediğim, ailemde, çevremdeki insanlarda şimdiye dek denk gelmediğim bir hastalıktı. Evreleme ve yayılımın ne derece olduğunun anlaşılması için PETT çekilecekti. 12sinde PET çekildi, 13ünde tekrar doktorun odasındaydım. Ben daha kanser olduğumu sindirememişken, hemen 2 gün sonrasında ameliyat olmam gerektiğini öğrendim. Ailem şehir dışında olduğundan dolayı ameliyat tarihini biraz geciktirmesini istedim. Pazartesi gününe tarih kondu. İçime sinmeyen bir şeyler vardı. Doktor beni tam olarak aydınlatamıyor ve sorduğum bazı sorular havada kalıyordu. Başka bir uzman görüşü almak için araştırmalara başladım. 14 ünde, yapılan tüm tetkik ve sonuçlarla başka bir hastanenin genel cerrahına gittim.

Sıcak ve samimi bir karşılamayla odaya girdim. Şikayetimi sorduğunda meme kanseri teşhisi konduğunu ve ikinci bir uzman görüşünü duymak istediğim için gittiğimi belirttim. Tüm evrakları inceledikten sonra en önemli şeyin eksik olduğunu öğrendim. Mamografi çekilmemişti. Mamografi olmadan ameliyat kararı verilmesinin sağlıklı olmadığını öğrendim. Kaldı ki tümörün boyutu bir hayli büyüktü ve kemoterapiyle küçültülmeden bu ameliyata girmek doğru değildi. Yaklaşık bir buçuk saat doktorun odasındaydım ve anlayabileceğim şekilde en ince ayrıntıya kadar bilgilendirildim. Konu konuyu açmıştı, ameliyat kararı alınmış peki korona testi yapıldı mı sorusu geldi. Hayır test yapılmamıştı. Oysa ki bu dönemde yapılacak olan ameliyat öncesinde mutlaka test yapılıp negatif çıktığı takdirde hasta ameliyata alınmalıymış. Tut ki pozitifsin, ameliyatta alacağın narkozdan %40 oranında sağ çıkamama ihtimalin var. Off açık üstüne açık! Gel de sinir olma…

Her ikisi de özel hastane, her ikisi de profesör… Ne yazık ki birçok özel hastanede durum bu, sırf daha çok para kazanabilmek için gereksiz tahliller, tetkikler, ameliyatlar…

Tedaviye kemoterapiyle devam edilecek, zorlu bir sürecin beni beklediğinin farkındayım. Tanı konulana kadar olan kısmı özellikle ayrıntılarıyla anlattım. Ben hiç bilmiyordum. Yaşamamanızı dilerim. Maalesef her 8 kadından 1’ine meme kanseri teşhisi konuluyor.

Şimdilik konulan tanıyı bilen sevdiklerimin sayısı bir elin 5 parmağını geçmedi. Açıkçası anlatmaya gücüm yok. Duyduklarında teselli etmekte bana düşüyor. Bu durum daha yorucu geliyor. Kendimi hasta gibi hissetmiyorum. Sadece hastalığın adı kötü. Tamda Meme kanseri farkındalık ayında, meme kanseri olduğum tanısı kondu. Hayat ironi yapmayı seviyor. Bende hatayı tiye almayı seviyorum. Bakalım kim kimi yenecek ;)

Birde saçlar gitmeseydi iyiydi. Yeni mottom; saçtır uzar, kaştır çıkar. smile Resmi


YORUMLAR

18 Ekim 2020, 21.00
Sevgili buzlar kraliçesi...Hastalığın adı ürkütücü gelebilir. Ne hissetseniz  haklısınız  ama, aklı başında kültürlü okuyan,  okudugunu anlayabilen, izleyen, gelişmeleri takip edebilen bir kişiliğe sahip olduğunuzu  tahmin edebiliyorum ve diyorum ki 30 yıl sağlıkta hizmet etmiş biri olarak çok vaka gördüm, yakınlarımdan bu hastalığa yakalananlara şahit oldum.Günümüzde artık meme kanserinden hayatını kaybeden kişi sayısı o kadar az ki. Sizin de kısa sürede o zorunlu süreçten geçip eski sağlığınıza kavuşacağınıza eminim. Sağlık haberlerinizi almak bizleri de sevindirecektir.

Kalın sağlıcakla
18 Ekim 2020, 21.44
Birkaç kez yorum yapmıştım sanırım yazılarına. Konu ciddi olduğu için bir kez daha yorum yapmamda mahsur görmedim. Yaa geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. Üzülme sakın. Çaktırmadan üzül yani. Ruhuna beynine kederini işittirme. Özellerde o durum var. Annem için hastanede vakit geçirmiştim duymuştum işte baş hekim işe alacağı doktorlara ameliyat yapacak mısın diye soruyormuş :)) Cidden ya harbi harbi kasap arıyormuş. Tamam doktorları severiz falan da aralarında böyle yönelimlere gidenleri de var. 
Sen iyileşirsin hiiiç umurunda olmasın, önlemlerini profesyonelce al, tam tedaviye geçtiğinde o süreçte hangi besinler iyi gelir hangileri gelmez bunları bil falan bir şeyin kalmaz. Dahiliye doktorunun nezaretindeki tedavi sürecinde alacağın gıdalar için de, referansı iyi olan bir fitoterapi uzmanı ile çalış.
Bazı gıdalar problem çıkarabiliyor. İnternet gereksiz korku ve endişe stoku olan bir ambar. Uzak.
Adım gibi biliyorum ki zaten iyileşeceksin. Bu konusunu sıcağı sıcağına buraya yazacak kadar cesur bir insan herhalde iyileşecek yani. İnşAllah tabi ki de. Çocuğuna aksettirirken psikologdan yardım almayı deneyebilirsin. Doğru ifadeler ve benzetmeler için. Çok etkilenirse bu sefer sen de çok etkilenirsin, hadiii ayıkla pirincin taşını o zaman.
Çocuğunda olmasını istediğin o tutum ve ondan sana aksedecek moral, sen de zaten mevcut olan cesaretle birleşecek ve iyileşeceksin. [inşAllah]

Not: Hemen böyle şarkılara sarılıp arabeske dalma bence :) Beyninle rekabete girmiş olursun falan o koridorlarda problem çıkarır sana. Seni senden iyi biliyor çünkü :) Onun bildiği lokasyonlarda olmana gerek yok. Kaale alacaksın sana yardımcı olsun :) Kim güçlü oyununda en sevdiği parkur bu, onunla böyle açıktan rekabete girilme biçimine bayılır. Ruhunu da savunmasız bırakırsın ayrıca. İşittirme. Karda yürü izini belli etme. Akıntıya karşı kürek çekmek falan bu olmamalı.

18 Ekim 2020, 22.15
zerrya doğru söylüyor. İlk yorumumda demek istemedim ama onun sözlerini perçinlemesi için diyeyim. Birinci derecede kan bağım olan bir aile bireyimiz bu hastalığa yakalandı ve iyileşti. birkaç sene geçti falan belki de 4 senedir ne biliyim unuttum gitti şimdi zamanla aram yok. 2 sene önceydi herhalde kamuda işim vardı evrağa tarih atacaktım yılı sordum veznedara baktı öyle suratıma ve yan veznedarın müşterisi de baktı tabi. La unuttum işte diyin daa falan olmuştum. Bundan 4 ay önce de covid-19 kaptı ama geçici olanından falanmış. Atlattı. Biz hepimiz çok endişelendik tabi. Önceki hastalığından kalma izler zaman zaman hareket standardını etkiliyordu çünkü. Diyeceğim o ki moraldir bu işlerin püf noktası. Çocuğun ile ilgili dediklerime birkaç cümle daha eklemek istiyorum. Aman yani onun üzerine 'annemi mutlaka ben iyileştirmeliyim' gibilerinden ağır sorumlulukları tetikleyici duygusal hislerin kesinlikle yüklenmemesi gerekiyor. 
19 Ekim 2020, 01.15
Rabbim şifa versin tez zamanda inşallahh :((
19 Ekim 2020, 09.37
Geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum.

19 Ekim 2020, 14.44
Kuzum benim uzun uzadıya yazmak istemiyorum. Sen zaten biliyorsun düşüncemi.. Naaapıyordukkkk bol bol gülüyorduk dimi :) Kocamannn öpüyorum seni:)
19 Ekim 2020, 20.01

Ben biliyorum ki seni... Yeneceksin. Hepsi bu satırlara dökülmüş kelimeler olarak kalacak. Oğluşla birlikte upuzun sağlıklı bir ömür uzanacak önünüzde... Dua niyetine bir temenniyle kocaman öpüyorum ben de.
19 Ekim 2020, 20.28
Geçmiş olsun , geçicekte moralinizi bozmadan , güçlü kaldıkça daha iyi olucaksınız..Kendiniz bulmakta ayrıca bir şans sizin için..23 senedir ben de kontrol altındayım sürekli ben de çıkıcak, benim de başıma gelicek kaygısı hep var oldu içimde..Siz neşenizi kaybetmeyin yeter ki...
20 Ekim 2020, 02.33
Her ne kadar size yazsamda mesajda,tekrar geçmiş bloglarınızdaki yorumlara bakıp gülmelerınızı ızledım sizin ve diğer blogsever arkadaşlarınızın :) ve siz çok güçlü birisiniz biliyorum,bir an önce iyileşip tekrar bloglarınızı okumak ,arkadaşlarınızla yorumlarda şakalaşmalarınızı görmek istiyorum :) bütün dualarımız sizinle,acil şifalar diliyorum,kendinize iyi bakın,tekrar geçmiş olsun.
20 Ekim 2020, 12.42
Çok çok geçmiş olsun. smile Resmi Acil şifalar diliyorum.
26 Ekim 2020, 02.16
Selam..

Ecem'cim öncelikle çok geçmiş olsun, Allah şifa versin..

İnan neler yazılacağımı bende bilmemekle birlikte, bir şeyler söylemek istiyorum.

Uzun süredir seni tanıyorum ve nasıl güçlü bir karakterde olduğunu çok iyi biliyorum.

HAYAT DOLU, DAİMA UMUT VEREN BİR KİŞİLİĞE SAHİPSİN.

ALLAH NASİP EDERSE BUGÜNLERDE GEÇECEK VE EN KISA SÜREDE SAĞLIĞINA KAVUŞACAKSIN BEN BUNA İNANIYORUM, BİR ARKADAŞIN/KARDEŞİN OLARAK DAİMA YANINDA OLDUĞUMU HİÇ BİR ZAMAN UNUTMA OLUR MU,LÜTFEN KENDİNE ÇOK İYİ BAK..

TEKRARDAN ÇOK GEÇMİŞ OLSUN...
02 Mart 2021, 11.46
Seni bekliyorum güzel bir haberle :(
24 Mart 2021, 18.10
daha güzel günlere buz'cum.. 
kelimelere dökebildiğin kadarıyla yetinmeden, hepsiyle, her zaman yanındayım bir arkadaşın olarak,
daha güzel günlere.. smile Resmi
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın