gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

120 LİRALIK ZULÜM

29 Ocak 2021, 22.31
A- A+

Bankacılık işlemlerinden nefret ediyorum. Eft-havale telefondan işlemler iyi ama gerisi acayip sıkıcı ve bir o kadar da tembelim. Hele hele müşteri hizmetleri, telefon falan bildiğin zulüm. Şansıma ablam bankacı.

Normal bir gün. Hanım aradı
-He yavrum
-Napıyorsun aşkım
-İyi yavrum aynı, deve tamponu yağlıyorum (tampon diyeyim bari de eylül’ü onaylarken zor duruma sokmayayımsmile Resmi)
-Cafoooo! yine mi develer

Karımı da kendime benzetmenin haklı gururu ile sohbete devam ettim. Normal bir evlilikte, deve mabad ve sair desen, kadın bir düşünür, ben kiminle evlendim diye. Avukat araştırır, psikolog bakar, annesinin evine gider... Belki de bir ara düşünmüştür, bilemiyorumsmile Resmi

Neyse, telefonda bir iki laf soktu. Şunu yapacaktın söyleyeli 1 ay oldu, şunu edecektin unutma, vay efendim sabah içtiğin çay balkonda kalmış ve sair ve sair… Sonra klasik keyifle ‘’ zaten annen demişti’’ geyiği. Onu da açıklayayım;
Karım beni istemeye geldiğinde (ben gidecek değilim ya ) annemden tüyoları almış. Tertip- düzen-nizam konularındaki eğitimimi tamamlama sürecinde bana yardım ederken hep anlatır.
Zaten annen demişti, oğlum iyidir hoştur ama az dağınıktır. Birde bu günün işini önümüzdeki yıla bırakır demişti, birde şöyle demişti, birde böyle demişti….Hatta 3 kızım var bir oğlum daha olsaydı ona yönlendireydim ama maalesef demişti ( yok artık daha nelersmile Resmi)

Hanımın keyifli bir şekilde anlattığı laf sokmalarını dinledim. O da kızın tek eğlencesi nabacan. Yav he he dedim ama nedense içten içe bir kinlendim bensmile Resmi Yok, işin şakası kinlenmedim ama telefonu kapatır kapatmaz üste çıkacak bir konu bulmak için birkaç mikrosaniye düşündüm. Kredi kartı!
Benden akıllı olan telefonumda x bankanın uygulamasına girip kredi kartı hareketlerini irdeledim. Ha bu arada kart benim kartım. Yaz kalın puntolarla ; eşine kendi kredi kartını veren adam!!! O derece cesur bir adamımdırsmile Resmi

Öyle laf sokacak, skoru 1-1 e getirecek bir şey bulamadım. Yüzüm düştü, moralim bozuldu. Ama bu arada ne hikmetse normal hesapları irdeleme gereği duydum. Ki normal bankamatik kartı bende. Bankanın ek hesabında 120 liralık bir işlem gördüm. Meblağ büyük değil ama bu ne ola ki falan diye bakarken, işlemin önünde pos diye bir ibare de görünce merakım daha bir arttı. Vay efenim bu kredi kartının asgaride olsa(120 lira asgarismile Resmi güldürme beni) hmmm değil, yıllık kart aidatı olsa cıks ... Bilmediğim bir konuda hızla gereksiz fosfor tüketmeye devam ettim. Normal olarak anlamadım. Ve riski! kabullenip ablamı aradım. 

Dedim ya ablam bankacı. Ama hani bu bankacılık mevzunda ortak dilimiz yok. Benim anlattığımı sandığım şeyi o anlamıyor, onun anlattığı her şeyi ben hiç anlamıyorum.
-Abla, benim ek hesaptan 120 lira çekmişler.
-Nasıl yani?
-Bildiğin 120 lira çekmişler. Yüz artı yirmi...
-Ama nasıl
-Ne bileyim abla... Bilsem zaten seni aramam
-Sen mi kullandın?
-He abla, ben kullandım. Ama alkollüydüm hatırlamıyorum, sen bilirsin belki diye aradım
-Nasıl yani?

Birkaç dakika benim goygoy muhabbetim ve keçi inadım onun keçi inadıyla çarpıştı. Allahtan akıllı telefonun ekran görüntüsü çekme özelliği ile sonuca bir nebze yaklaşabildik.
-Pos yazıyor cafo burada
-Vallahamı? Onu biliyorum, okumam var şükür abla..
-Yani biri çekmiş
-Nasıl yani smile Resmismile Resmismile Resmi

Hızla devlet mevzuna dönen olayımızı masaya yatırdık. Hacker ların altın çağı vs den girdi, bizim 120 lira oldu 120 bin dolar sanki. Akşama olayı derinden irdelemek için randevulaştık. Ablam hacker-mekır bir şeyler deyince inceden gerildim. Ama bu arada da mantıken ben hacker olsam neden 120 lira ile uğraşayım ki diye düşünüyorum. Kafamda deli kurgular. Yavru hacker olabilir mi? İlkokula gidiyordur haftalık harçlık parasını şeapıyordur vs vs...

Neyse ablam akşam geldi. Dekontun ekran görüntüsüne benim telefonumdan baktı. Sabahtan beri ilerlediğiniz yol bu kadar. Şu olabilir mi, bu olabilir mi diyerek biz hunharca olayı irdelerken hanım sordu
-Kaç lira ki harcama
-120 küsur
-E onu ben harcadım, markette (gayet sakin, biz orada atom parçalar gibi araştırıyoruz...)
-Kart bende yavru, nasıl harcıyon?
-Kredi kartı bende
Bir hafta falan önce kart yenilenmişti. Hemen durum analizi yaptım ve dedim ki kart hem kredi kartı hem bankamatik kartı. Ondan sanırım. Kesin teşhis! Ki bu arada bir zahmet git, kartı getirip bak değil mi? Tabi ki sorunu çözmenin ferahlığıyla bu ufak detayı pek önemsemedim. Ablam gidince de niyeyse coşa geldim, hanımdan atmadığı eski kredi kartını istedim, kırdım falan. Ben rahatsız bir insanım ama rahatız...

İki gün sonra aynı olay tekrarlanınca bir telaş ablamı yine aradım. Hanımın yine kredi kartı ile işlem yaparken paranın normal hesaptan alındığını söyledim. Ablam niyeyse kırmızı alarm verdi! Hızla ya kredi kartımı ya da bankamatik kartımı bir şeyleri iptal etti. Beni de bankanın müşteri servisini aratmak suretiyle bir şeyleri iptal ettirtti. O kısımlar karışık, anlattı ama çok bir şey anlamadım. Geçmiş zaman çokta hatırlamıyorum ama hani ablam oradan bir şeyi iptal edebiliyorsa ben neden müşteri hizmetlerini aradım vs vs..

Müşteri hizmetlerinde bir yerlere bağlanmak için uğraşım sonucu gerilen sinirlerim ile bir sigara yaktım. Aniden bir aydınlanma geldi. Genelde bira içerken olur bu aydınlanma ama sigara içerken gelen aydınlanmaya da git diyemedim. Hanımı aradım, sendeki kartın fotoğrafını atsana, bir şeye bakacağım dedim. Gelen fotoya baktım, gülmeye başladım. Sonra bankadan gelen mesaja baktım. Şu tarihte bankamatik kartınız tarafınıza teslim edilmiştir. Bankamatik kartı!

Hanımı tekrar aradım
-E ne oldu cafo
-Kızım bu bankamatik kartı. Yani bana gönderdikleri yeni kart kredi kartı değilmiş. Biz çalışan kredi kartını kırıp yeni gelen bankamatik kartını da de iptal etmişiz.
Ablama da sevinçle salaklığımı müjdeledim. Kendinde hiç bir sıkıntı yokmuş gibi güldü.
Oğlum saf mısınız siz falan dedi. Alttan aldım... Büyüğüm sonuçta...smile Resmi
Müşteri hizmetlerinden yeni bankamatik ve kredi kartı talebinde bulundum. Telefondaki kadın soruyor
-Cafo bey kartınız mı çalındı
-Yooo, ben kırdım (gayet sakinim)
Allah’tan neden diye sormadı. (Sorsa üşenmem anlatırımsmile Resmi)

Kart geldikten sonra hanım telefonla beni aradı
-Aşkım napıyon
-Deve tamponu yağlıyorum
-İyi, iyi de kart şifreye kapalı
-Şifreyi aldım ben, eskisi ile aynı
-E iyide şifre kullanıma kapalı diyor
-Ablamı mı arasak
-Zaten annen demişti (gülüyor)
-..... (Sessizlik)


Kartı bankamatiğe sokup şifreyi girince şifre kullanıma açılıyormuş. 
Ablam söyledi....

cahillik zor zanaatsmile Resmi

YORUMLAR

30 Ocak 2021, 14.39

Deli yaa delii, hemi de zır delii... :))) 

İnternet bankacılığı denen şey baya iyi bi şey Cafo, canın sıkıldıkça bakıyorsun.
Geçenlerde bi can sıkıntısı durumunda ben de senin gibi aydınlanma yaşadım söylemesi ayıp :))  Meğer yıllar önce bi yabancı siteye üye olmuşum, karttan otomatik geçme olayı devam etmiş her sene, ben ödemişim bilmeden. İptal ettim üyeliğimi, zaten bir ay kullanmıştım :)

Kalemine sağlık inşaaaaaaaatçıııı , güldürdün beni...

Geliyor Pinhoş smile Resmi merak etme..   Bu aralar Berduş ile bi uyum sorunu yaşıyor.. Sıkıntılı biraz.

30 Ocak 2021, 16.32
Şükür ki uzun bir süre olmasa da bankada çalışmışlığı olduğu için eşimin sıyırtıyorum  böyle sorunlardan. Bazen birbirimizi yeme aşamasına gelsek de  onun tecrübesi sayesınde  çözüyoruz sorunu. Cahilim ben de bu işlerde. Bankaymış paraymış pulmuş sarmıyor beni:)))))(cahilliğime de kulp buldum ya deymeyın keyfime:))))))))

Keyifli bir yazıydı. Kelamına sağlık....
30 Ocak 2021, 20.51
Oooo o o oluyor öyle bazen bebesmile Resmi
Hatta bende gençken bir Alman sitesine kredi kartı..Dur şey hık mık... Ne diyordum bensmile Resmi
Hah, pinhoş falan diyordumsmile Resmi

Ailede birinin bu tarz işlerden anlaması en güzel bişi zerrya. Bu da onların dünyadaki sınavı nabacan:) 

Teşekkürler yorumlar için.
02 Şubat 2021, 00.43
Başlığı görünce dedim belli cafo borç isteyecek yolunu yapıyor. Okumaya başlayınca hah dedim, ayda yılda bir, üç kuruş faydası olmuş, fıstık satın almış bizden, hanım da bunu enselemiş ama aptala yatıyor. Şimdi diyecek ki, çok müşkül durumdayım, bana bi 120 lira ateşle de, beni bu bataktan kurtar.

Devamını okuyunca, meğerse olay, teknoloji cahilliği, kart kullanamama, hanımın katakullisine gelip kartı bile kaptırdığını farkında olmama ve çeşitli kumpaslarmış. 

Cafo uyan cafo, suya gidip susuz getirmişler seni. Sen "ohh kart bende, evin erkeği benim, para hesabı benden sorulur" diye şişinirken; "aşkitom senin imzan nasıldı şuraya çiziktiriver de görelim, aslanım" diyerek, evi arabayı hanıma kaptırmışsın haberin yok.

Sonuç olarak borç filan veremem, aklında olsun, evet...
02 Şubat 2021, 11.40
3 defa falan okudum yorumu. Bir yanlışlık var diye düşündüm. Hani yorum var ama dilbilgisi eleştirisi yoksmile Resmismile Resmismile Resmi
Alışkın değilim...
Gözlerim buğu buğu oldu,ekrana sarıldım ağlıyorum. İyisin değil mi patron? Rutinimizi neden bozuyorsunsmile Resmi
Para mevzunda gelince de 
Payam vay amcaaa ...
Ama demek olmasaaaa
Pehhhhhh
Bağla sezerciğe

https://youtu.be/bNA0j_IzPaI02 Şubat 2021, 16.05
Ben kimse mağdur olsun istemem. Hele Cafo dinlenmiş gelmiş, hiç mağdur olsun istemem. Madem ki yoksunluk sendromu yaşıyor, hemen icabına bakayım ben: Cafo! Bu ne biçim imla, bu ne biçim dilbilgisizliği!! smile Resmi Ayrıca, bir mucize oldu, ki Gmsnn'yle aynı fikirdeyim. Bu nasıl bir taş devri şikayetidir. O nasıl bir kaostur arkadaş! Nonumuzu bile netten alır haldeyiz. Bankanın yolunu unuttuk. Hepimiz birer bankacı olduk. Yani ben en azından oldum. Oturt beni bankoya, bilumum bankacılık işlemini yapayım şıppadak. Ne cahillik yarebbim smile Resmi olacak iş değil!
02 Şubat 2021, 22.31
Hah şöyle:)))
Ben dilbilgisi eleştirisi olmayan yoruma yorum demem:)))
Devir cidden feci bir devir.hele şu corona falan derken her şey internetten telefondan falan halloluyor. Ben de  yavaş yavaş öğrenecem herhalde galiba sanırsam inşallah...
Sana  " beni hor görme gardaşım" şarkısını yolluyorum cezbe:pp

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın