gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

'Timsahcıklarımızı Sevelim Koruyalım. Sevmeyenleri Uyaralım'

19 Nisan 2021, 16.42
A- A+
Nehrin kenarındaki antilop yavrusunu aslanın ağzından alan timsah, o nehirde timsahın artıklarından beslenen diğer canlılar sayılır.
Artıkçıların kahramanı ilan edilmek çok kolay elde edilir bir ‘başarıdır’. Günümüz Türkiye’sinde gerçek zamanlı hayat bulan bu tür kahramanların sayılarında lebalep artışlar oluyor. Antilop yavrusu annesine göre yaşam zayiatı olarak sayılır. Aslana göre ise hem yavrularının midesindeki boşluktur, hem de antilop yavrusunu almak için timsah tarafından ısırılma riskini almadığı için kendisini haklı olarak yavrularının kahramanıdır.

Ki bu unvanı istemeye-istemeye mecburen kabullenir. Değer verilenlere zarar vermemek için bazı durumlarda geri çekilmek lezzetsiz bir disiplindir. Şimdi elimizde ne var bakalım. 1 aslan ve -yavruları-, 1 timsah ve -yüzdüğü nehrin diğer sakinleri-, 1 antilop annesi ve –yavrusu-.

Bu 3 başat aktörü insan biçimine sokalım, günümüz ülkemizin insanlarının davranışlarına uyduralım. Unutmayalım insan olacaklar. Bu yüzden insanlar gibi hırsız veya çalmayan, katil veya katil olmayan gibi zıt ayrışmalara gitme özgürlüklerini onlara tanıyalım.
Yazıktır, hayvan gelip hayvan ölmesinler. Şu fani ömürlerinde içlerinden birkaç tanesinin bari insani modda hayvanca ölme lüksleri olsun. Onların da rutinden çıkma hakları olmalı bence. Zırvalamayı kesiyorum konuya dönüyorum.

Ülkemizdeki insanların hepsinde antilop yavrusundan ve annesinden, timsahtan ve diğer nehir sakinlerinden, aslandan ve yavrularından birer parça biyolojik ve ruhsal kalıntılar var. Ama bu birer parçalık dilimlere razı gelmek bazı insanlara yetmiyor. Aslanın timsahın antilobun yaşam alanlarını satın alıp bu üçünü oralarda kira bedelli yaşatmak isteyenler çıkabiliyor.

Güç seninle olsun aslan parçası diyen hansolonun timsahtan aslandan bozma kuzenleri yüzme ve gezme kiralarını ödemek için kimi yemeleri emredilirse onu mecburen yiyorlar. Aradan ıskartaya çıkan anne antilop ise kendisine sunulan düşman seçeneklerinden birini beğenmek zorunda kalıyor. Ev sahibi onun yavrusunu bir gün aslana, bir gün kaplana, bir gün timsaha, başka bir gün de bir sırtlana yedireceğini söylüyor. Ama çok şanslı ki bütün o yırtıcılardan her gün aynı anda kaçmak zorunda kalmıyor.

Çölü, içindeki küçük koruları ve nehirleri satın alan yeni sahip, yırtıcıları haftanın her gününe paylaştırıyor. Antilop yavrusu mu yemek istiyorsun, bak takvimde günün belli, sıranı bekleyeceksin. Anne antilobun şansı bununla bitmiyor. Yavrusu yaşam zayiatı olsa bile yeniden üremesine izin veriliyor. Bu onun için inanılmaz bir motivasyon. Oooh kebap, doğur baba doğur. Bir yavru gider diğeri gelir. Anne antiloptan savunma: lafa bak ya, timsahlar aç mı kalsın dı.


Aslandan öz savunma: timsahlar nasıl olsa körpe et seviyor, nasıl olsa yaşı geçmiş antilopları yemiyor bol keseden bağ bostan bağışlarsın tabi çakkal.
Yediği ot için kira vermek zorunda kalmasını, tanrılarına verdiği adağa besmele olarak kullanıyor keriz. Böyle güle oynaya geçen günler ayları, aylar yılları kovaladıkça nehirdeki timsahlarda acayip artışların olması yeni sahibi hiç endişelendirmesin miydi? Tutmuş yeni nehirler için kanallar açalım demiş. Ama ortaya devasa bir sorun daha çıkmış.

Sayıları 100 kat artan bu timsahlar yavru antiloplarla artık doyamaz olmuşlar. Anne antilopları da yemeliyiz diye bir kurul oluşturmuşlar. Hem yeni nehirleri yapan aslanlara geçiş ücreti verecekler, hem iki senede bir derilerinin yüzülmesine izin verecekler, hem de iki ayda bir 1 yavru antilopla neden yetinsinler di ki. Haklı olarak ne kadar ekmek o kadar köfte dediler. Hadiii bu kez de yeni sahip sen tut felsefeye giriş dersleri adı altında antilopları eğitimden geçir. Yok efendim öldüğünüzde istisnasız cennete gideceksiniz, timsahları korumanızı asla unutmayacağız gibilerinden yok şöyle kahramansınız yok böyle mahramansınız diye-diye bunları ikna etti. O coğrafyanın eski sahibi bu ikna yönteminde çok başarılı olduğu için antilopların hâlâ saftirik modda kalması bulunmaz bir nimetti.


Ama peşinden hemen yetiştirdi. Bu teklife o kadar sevinmeyin. Cennet sadece sizin değil. Yeri geldiğinde zebralara ve mandalara da bu fırsatı sunacağız. Bunu duyan anne antiloplar, timsahların ağzından kaçmaya çalışıp biricik timsahcıklarını yok yere yorup zor bela mideye atılan yavrularına öyle böyle kızmamışlar tabi. Aslandan yeni bir savunma: la ölmüş gitmiş melek olmuş, sabiye ne kızıyorsun. Konu o zaman ortada yoktu. Haberi olsaydı timsahın dişlerini incitmemek için uğraşmaz mıydı sanıyorsun.

Yeni nehirleri yap işlet devret yoluyla yapıp işleten aslanların antilop geyik zebra manda yakalama derdi ortadan kalktığı için her konuya rahatlıkla maydanoz oluyorlar artık. Sen bunlardan en çok hangisisin? Aslan mısın? Anne antilop musun? Timsah mısın? Nehirde timsahların artığından beslenen diğer formlar mısın? Timsahların derisini yüzen yeni sahip misin? Ya da, bütün bu saçmalıkları el birliğiyle uygulayan bu başat aktörlere artık yeter demeye üşenen yavru aslan ve yavru antilop musun? Hızımı alamamışken hadi bir şık daha sunayım.

Sen yoksa kendi aklından ve zekandan yoksun kalmayı eğlenceli ve pratik bulan bir kara aracı mısın? Kısaltılmış halini daha çok sevdim>> K.A.V.Z.Y.K.E.V.P.B.B.K.A

YORUMLAR

20 Nisan 2021, 10.31
Ben bu karakterler dışına çıkabiliyor muyum?
Mesela, o aslanların, timsahların, hatta dünyayı kendi malı sanan her kim varsa, öldüğü günü görebilecek kadar uzun yaşayan bir karga olabilir miyim?
Ellerine sağlık, iyi anlatım.
20 Nisan 2021, 13.11

Ben Doğa ana olayım.
Keser dönsün sap dönsün; gün gelip hesap dönsün.
Sırayla bu işler. Biraz da parayla.

Fil de olabilirim bak. Ne de olsa ''şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır'' değil mi? Öyle bir kitap da vardı sanki.
20 Nisan 2021, 13.38
Veeee bilim adamları açıklama yaptı:

Biz bu adamın beynini incelemek istiyoruz, diediler. Senden bahsediyorlar Galactichisus evet ya senden.... :)))))

Şimdi çıkmam lazım, uzun uzun yazacağım bi ara.    :)))))


20 Nisan 2021, 16.15

Buradaki antilop kim(ler) olsun buradan?  Timsah artıkçı, aslan ise aslan gibi aslan :)

"Antilop yavrusu annesine göre yaşam zaiyatı sayılır" biraz acı gerçek ama bunu hangi belgesel söylediyse doğru olabilir. Doğada tüm canlılar için geçerli doğal bir süreç devam ediyor güçlüler ve zayıflar arasında oluşan. Antilop yavrusunu koruyan birçok aslan videolarını izledin mi? Bunlar da doğal süreci bozabilecek olan canlı davranışları demeye çekiniyorum, bunu okuyan aslancıklar incinebilirler.

Bunun bir de insanlar arasında gerçek hayata geçmiş hali düşünülürse bundan da bir blog çıkarırsın gibime geliyor:)


21 Nisan 2021, 00.32
Yelove, insan eğer karganın cismine indirgenebilinseydi, insandan daha harika bir hayvan olduğu kesinlikle seçilirdi. Ailesine verdiği değerle, zekasının müthişliğiyle, tutarlı öfkesiyle kargalar muazzamlar. Tercihin süper.

Gri, doğa ana olma ya. Hiç kimse de olmasın. Çok bi güçlülük o durum. Güç zehirlenmesi yaşanabilir. Fil çok iyi ama. Sen naif bi insansın, zira fil de öyle. Fillerin, aralarından biri öldüğünde gerçekleştirdikleri merasimi hatırladım şimdi. Harikalar ya. 

Kanka beni kurda kuşa mı yem ediceksin ya :(( O frenkeştaynlar üzerimde deney yapcaklar ama onlara bi çay ısmarlamadığın kalmış ya. Ölecek olmam halinde organlarımı full bağışladığımı de onlara ki biraz zaman kazandır bana daha :((

otherand, yaşam zaiyatı olarak görüldüklerini ben buldum yaa6:(( Anne antilobun aklına girdim buldum. Belgeselciler işin mekaniğindeler. Hayvanlar kaç öğün sıçarlar, sevdikleri ayakkabı modeli nedir, kaç lira maaş alırlar gibi tekniklerle ilgilenirler. Tabiatın felsefesini sadece kadrajdaki akıllarıyla sezgileyebilirler ki bunu zaten yapamıyorlar. Ekmeklerini öyle kazanıyorlar. Benim işim yok gücüm yok napiyim ben de aslanın timsahın nehrin aklına giriyorum oyalanıyırum. 

Ya potansiyelim var napiyim :)) 

Aynen ya, öyle bi kaplan videosuna denk gelmiştim. Anne şempanzeyi boğduktan sonra annesinin sırtında asılı olan yavrusunu fark ettiğinde korumacı olmuştu. Etkileyiciydi. 

İnsan hayatına çok uyarlayamayışımın bir nedeni yok mu sence :) Hazır kıştan yeni çıkıyorken yapay kış mevsimi olan yerlere gitmek bana çok 'sıcak' gelmiyor. Anladın :) 
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın