gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.
zac

zac

BLOG

Pis Yedili Nasıl Oynanır?

03 Ocak 2010, 12.49
A- A+

Yeni oyunumuz Pis Yedili. Aslında bu oyunu seçmekle çok doğru bir karar verdiğimi düşünmüyorum, çünkü bu zamana kadar kurallarını sorduğum bütün kişiler farklı farklı anlattılar. Henüz oynanmasını aynı şekilde anlatan 2 kişiye raslayamadım bile :) Haliyle, üzerinde bu kadar ihtilaf olan bir oyunu, her ne şekilde yaparsak yapalım birileri mutlaka itiraz edecektir.

Sorun sadece oyunun oynanışı ile ilgili farklılıklardan kaynaklansa iyiydi. Ayrıca, oyunun internete uyarlanması ve üyeler arasında sorunsuzca oynanması ile ilgili sıkıntılar da var. Ne de olsa reelde, arkadaşlarınızla oynuyorsunuz. Örneğin, "sırası gelen oyuncu istediği kadar kart çekebilir" şeklinde bir yaklaşım var, peki "Daha 2. turda tüm kağıtları alıp oyunu oynanmaz hale getirirse ne olacak?" şeklinde ki sorulara ise "Aa, neden yapsın ki o zaman oyunu kaybeder, mantıklı değil, amaç eldeki kağıtları bitirmek ki" gibi cevap verenlere, "internete hoşgeldin" demek istiyorum...

Peki bu kısa (!) girişten sonra gamyun.net'te pis yedili nasıl oynanacak? Anlatayım:

- Oyunda amaç eldeki kağıtları bitirmektir.
- Oyun 4 kişi ile, 2 deste kağıt + 2 jokerle oynanır (jokerler seçenek)
- Oyun başlangıcında tüm oyunculara 7'şer kağıt dağıtılır, diğer kağıtlar ihtiyaç duyulduğunda çekilmek üzere ortaya konur
- Oyun saat yönünde döner
- İlk turda tüm oyuncular sinek oynamak zorundadır. Elinde sinek olmayan oyuncu, sinek gelinceye kadar yerden kağıt çeker (Kağıt çekme işlemi, yerden ceza olmayan bir sinek gelene kadar devam ettirilebilir). Oyuncu ilk el çekmek yerine ceza kağdı oynarsa, bu durumda kağıt ceza özelliğini kaybeder.
- İlk kağıtlar atıldıktan sonra, sırası gelen oyuncu iki şekilde oynayabilir:
  * Elinde, son atılan kağdın serisi ya da sayısından varsa onu atabilir.
  * Elinde atabileceği kağıt yoksa, ya da var ama onu oynamak istemiyorsa, yerden tek kağıt çekebilir. Çektiği kağıt oynanabilir bir kağıt ise oynayabilir ya da pas diyebilir.
  * Yerden kağıt çekildiği halde atılabilecek bir kağıt yoksa oynama sırası bir sonraki oyuncuya geçer.
- Oyuna bazı kağıtların özel anlamları vardır. Bunlar:
  * Joker: Atıldığında, bir sonraki oyuncu yerden 10 kağıt çeker. Elinde, Joker varsa atabilir, bu durumda kendisinden sonraki, 20 kağıt çeker.
  * A: Yere as atan oyuncu diğer oyunculara yerden bir kağıt çektirir ve attığı as'ın üzerine yeni bir kağıt daha atabilir.
  * J: Vale atan oyuncu, son atılan kağdın serisini değiştirebilir, oyun değişen seriden ya da en son kağdın sayısından oynanarak devam eder.
  * 10: 10'lu atan oyuncu, sıranın bir önceki oyuncuya geçmesini sağlar. Bir önceki oyuncu oynadıktan sonra oyun saat yönünde devam eder.
  * 8: 8'li bir sonraki oyuncunun atlanmasını sağlar.
  * 7: 7'li bir sonraki oyuncuya 3 kağıt çektirir. Eğer oyuncu elinde 7 varsa kağıt çekmek yerine 7'liyi atabilir. Her atılan 7 için, sırası gelen oyuncu ya 3 kağıt çeker ya da 7'li oynar.
 
Oyun, belirlenen bir el sayısı üzerinden oynanır. Her el, bir oyuncunun elinde kağıt kalmadığında ya da artık kimse kağıt atamadığında sona erer. 
El sona erdiğinde,
  * Elinde 7 bulunduran oyuncu, elindeki her 7'li için 3'er kağıt çeker, çektikleri arasında 7'li varsa, onlar için de 3 adet kağıt çeker.
  * Elinde A bulunduran oyuncu, elindeki her A için 1'er kağıt çeker, çektikleri arasında A varsa, onlar için de 1 adet kağıt çeker.
 
El bitiminde, her oyuncuya, elindeki kağıtlar ceza olarak yazılır. Oyun Joker ile bitirilirse, eldeki sayıların 10 katı, 7'li ile bitirilirse 3 katı, Vale ile bitirilirse 2 katı yazılır. Kartların ceza değerleri ise şu şekildedir:
  Joker: 100
  J: 25
  A: 11
  Q,K: 10
  2-10: Kendi değerleri
 
Tüm eller oynandıktan sonra, ortalamanın altında ceza alan oyuncular oyunu kazanırlar.

Evet, belirlediğimiz kurallar bu şekilde, ama test süresince gelen mantıklı önerilerle biraz daha şekil verebiliriz.

NOT: Yorumlarda bir çok kişi 8'liyi duymadığı konusunda hem fikir fakat hem fikir olunmayan nokta As'ın işlevi. Kimi, As için sıra atlatır demiş (şu anki 8'li gibi), kimi As kağıt çektirir demiş, kimi de hem kağıt çektirir hem de sıra atlatır demiş. Haliyle, 3 farklı özelliğin hepsi aynı anda bir kağıtta olamayacağına göre, kağıt çektirme ve sıra atlatma bu oyunun amacına uygun iki güzel özellik olduğuna göre ve iki farklı özelliği de tek kağıt da toplamak yeterli derecede anlamlı olmadığına göre, As'ı kağıt çektirme, 8'liyi de sıra atlatma olarak yapmayı uygun gördük. İşin aslı, siz oynamamış, duymamış olsanız dahi, 8'lide sıra atlatarak oynayanlar da var. Yapılan bu düzenleme oyunun ruhuna aykırı olmadığı gibi renk de katmaktadır. Artı, joker konusunda da ihtilaf var: Joker isteyenler ve istemeyenler. İşin garip tarafı, jokerli oyun bir seçenek olduğuna göre ve isteyen jokerli istemeyen jokersiz oynayabildiğine göre neden hala herkesin sizin istediğiniz gibi oynaması konusunda israrcı olduğunuzu da anlamıyorum. Son olarak, kağıt çekme ve pas işlemleri için simgeye tıklamak yerine farenizin sağ tuşunu kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

03 Ocak 2010, 12.53
Neden hep erkeklerin oynayacağı oyunlar seçiyorsun anlamış değilim..
03 Ocak 2010, 12.56
çok güzel bir oyun ne zaman oynayacağız sabırsızlıkla bekliyorum :)
03 Ocak 2010, 13.04

eline saqlık evet harika bir oyun bu :)

03 Ocak 2010, 13.09
evet evet teşekkürlerrr pis 7 li şahane bi oyunnn başlasın hemen nolurrrr
03 Ocak 2010, 13.14
sırası gelen oyuncu yerdeki kart neyse kupa maça sinek karo gibi her neyse elinde yoksa onu bulana kadar yerden kagıt çeker nerde bulursa artık
03 Ocak 2010, 13.21
çok güzel bir oyun biran önce başlamalısınız yanlızşu 8 liden sonraki oyuncu atlamasını ilk defa sizde duydum
03 Ocak 2010, 13.43

zac eline sağlık. ben gene hatırlatmak için yazayım dedim, msnde karşılıklı oynanan bowling tam sitemize göre ve ortalığı kırıp geçirceğine rakipsiz olacağına eminim ama oyunu tabi javaya atmak ne derece kolaydır zordur bilmiyorum öyle boş konuşuyor olabilirim :)))

ama sanırım msndeki karşılıklı oynanan mayın tarlası epey kolay uyarlanabilir. bi düşün derim :)

ama dediğin gibi bize asla yaranılmaz :D

03 Ocak 2010, 13.50
getirdiginiz oyunlarin hepsi güzel birde SUDOKU getirseniz harika olur
03 Ocak 2010, 13.58
çok iyi bildiğim ve çok sevdiğim bir oyundur.. ama biz bunu jokersiz oynarız.. as_ oyuncu atlatır.... 10_ lu oyunu ( saat yönünün tersine )  döndürür.. 7-li üç kağıt çektirir.. vale kağıdı değiştirir.. ve valeyle bitildiğinde , diğer oyuncuların ceza sayısı çift katlanır... ama 8 linin oyuncu atlattığını ilk duyuyorum..zamanla yerine oturacağını düşünüyorum... biran önce başlasın lütfen..:=)
03 Ocak 2010, 14.02

harika benim de çok sevdiğim bir oyun pis 7 li başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum.ama 8 deki kuralları hiç duymamıştım.as da bir sonraki oyuncu oynamazdı ve 10 luda oyunun yönü değişirdi.ve 7 li yere atandan sonraki oyuncu 3 çeker oda 7 atarsa soraki oyuncu 6 çekerdi ve bu böyle sürerdi. ama ne olursa olsun bu oyunu 4 gözle bekliyorum

03 Ocak 2010, 14.07
merhaba.öncelikle oyun guzel.fakat as oytnculara 1er kgıt cektırmez oyunu as atan kısının karsısına gecırır ve oyun saat yonund eoıynanmaya evam eder.7 li atan kısı 3 kagıt cektırır.linin işe yaradıgınu ılkdefa duydum.beım bıldıgım joker,10lu,as, ve yedili kagıtları ıs ypar 8 lının bır fonksıyonu yoktur aslında.ama oılsun oyun cojk zevklı bırsey.ayrıca bırde domıno oyununu eklersen cok sevınırı.daha once sız ebunu onermıstım vede cok olumlu yorumlaralmıstık gamyun severlerden.tesekkurler.
03 Ocak 2010, 14.12
öncelikle bu oyunun jokerle oynandığını ilk defa burda duydum. Bu oyunda joker kullanılmaz o zaman oyunun isminin bi anlamı kalmıyor. ya da oyunun isminin pis joker olması gerekiyor:))):). ayrıca 8 li nin bi değeri önemmi yoktur. elinde kalan kağıtlarda ise a yerden kağıt çektirmez. geri kalanları ise aşağı yukarı doğrudur.
03 Ocak 2010, 14.16

gercekten cook güzel bir oyun ne zamn oynayacağız  beklıyorum

 

03 Ocak 2010, 14.33
Selam zac pis 7 li gerçekten süper bir oyun ama 8 lide böyle bir kural yok bunu ilk kez duydum diyenlere bende katılıyorum diğer herşey normal . Birde joker de 100 sayı ceza verilir 1000 değil. Bilgilerinize.. Sitedeki başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.
03 Ocak 2010, 14.46
yabanci versiyonu ile    UNO    deseniz belki daha cok bilen cikacak zac :) gene de tesekkurler emeginize...
03 Ocak 2010, 15.16

ne zaman oynicaz?smile Resmi

 

03 Ocak 2010, 16.11
güzel bir oyun oynadıkça zevk alınacak bence :)) kastetten sonra ikinci güzel oyun
03 Ocak 2010, 16.14
oyun için teşekkürler ancak loker olduğunu ilkdefa duydum ama renk getirmiş oyuna ayrıca 8 li nin el atlatmasını hiç duymadım sadece as bir sonrakini atlatır yani sıradakin oyuncunun kağıt eksiltmesin diye el atlatır. 7 li ise sıradaki nin elinde 7 li yok ise 3 çektirir varsa 7 li oynarsa üzerine bir sonraki oyuncu 6 çeker ondada 7 li var ise bir sonraki 9 kağıt çeker eğer onda da 7 li var ise ve oynarsa çekmek yerine sıradaki 12 kağıt çeker. amaç rakip oyuncunun elinde kalacak kağıtları fazlalaştırmak ve çok sayı yedirmek. j vale ise oyuncu istediği seriye değiştirme hakkı vardır oynadığında
03 Ocak 2010, 17.31
bundada süper hileler olacağı kesin:)))
03 Ocak 2010, 17.39
slm bütün dünyaya sizi tebrik ederim harika bi oyun ekliyorsunuz sabırsızlıkla bekliyom bide bir konuya değinmek istiyom lütfen küfür edenlere daha ağır cezalar gelsin saygılar
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın