gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

İhale Nasıl Oynanır?

 

1.

İHALE salonlarından herhangi birine giriş yaptığında oyun oynayabileceğin masalar ekrana gelir. Sağ üst köşede profil fotoğrafının yanında bulunan çark şeklindeki AYARLAR ikonuna tıklayarak oyunlarla ilgili ayarlarını belirleyebilirsin.

Genel Ayarlar kısmında;

Herkes özel mesaj yazabilir: Bu tick işaretli olduğunda sana herkes özel mesaj gönderebilir demektir.

Arkadaşlarım yazabilir: Bu tick işaretli olduğunda sana sadece listendeki arkadaşların özel mesaj yazabilir demektir.

Resimli üyeler yazabilir: Profilinde resim bulunan üyeler özel mesaj yazabilir demektir.

Elit ve Silver üyeler yazabilir: Sana sadece elit ve silver üyeliği olan üyeler özel mesaj yazabilir demektir.

Yöneticiler yazabilir: Bu tick i işaretlediğinde ise sana sadece yöneticiler özel mesaj yazabilsin istiyorsun demektir.

Karizmasız üyeler yazabilir: Sitemizde 25 karizması olmayan üyeler, diğer üyelerle sohbet edemez. Ama bu ticki işaretlersen sana karizması 25 in altında olan üyeler de özel mesaj yazabilir demektir.

Ses efektleri: Oyundaki sesler açık olsun istiyorum diyorsan işaretleyebilirsin.

Oyunda elim izlenebilir: Oyun oynarken elini herkes izleyebilir demektir.

Arkadaşlarım izleyebilir: Oyundayken elini sadece arkadaşların izleyebilir demektir.

Elit ve Silver üyeler izleyebilir: Oyundayken elini sadece Elit ve Silver üyeler izleyebilir demektir.

Arkadaşlık Daveti: Sana herkes arkadaşlık daveti gönderebilir demektir.

Oyun Daveti: Sana herkes oyun daveti gönderebilir demektir.

Titreşim: Sana herkes titreşim gönderebilir demektir.

2.

Ekrana gelen masalarda OYNA yazılı butonlara tıklayarak rakip karşısına oturabilir, dilersen boş masalardan herhangi birine OYNA yazılı butonlara tıklayarak oturup karşına gelecek rakipleri bekleyebilirsin. Dilersen İZLE isimli butonlara tıklayarak da bir masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsin.

3.

Yeni bir masa açtığında otomatik olarak Yeni Oyun Ayarları penceresi açılır.

Bu pencereden;

Puanlı Oyun: Seçilmişse oyun puanlı olarak oynanır.

El Dağılımı: Rastgele veya Dengeli seçimi yapılır.

El Sayısı: Oyunun kaç tur oynanacağı belirlenir.

Yükseltme Zorunlu: Oyuncunun elinde yerdekilerden yüksek kart varsa (ve yüksek kart oyunu alabilecekse) yükseltmek mecburi seçeneği oyuncuyu o kartı atmaya zorlar.

Eşli: Eşli ihale oyununda diğer oyunlardan farklı olarak ihaleyi alanın eşinin eli açılır, oyundaki tüm oyuncular eşin elinde ne var görür.

örneğin ihaleyi sen alırsan senin eşinin eli, eşin alırsa senin elin tüm oyuncular tarafından görülür. Oyunculardan birinin elini herkes göreceği için oyunda farklı stratejiler geliştirmek gerektiğinden oyuna farklı bir renk katmış olur.

Kozla Başlanabilir: Kozun her zaman atılması, koz olan kartın (batakta maça) oyuncu tarafından istenilen zamanda atılabilmesidir. çakılınca atılması ise kozun ancak oyuncunun elinde yerdeki kartların renginde kart kalmadığı zaman atılabilmesidir.

Masa Ayarları kısmında;
Oyuncular Katılabilir: Bu tick işaretli olduğunda, herkes masana oyuncu olarak girebilir. Bu tick i kaldırırsan, oyununa ancak senin davet yolladığın kişiler girebilir. Davet gönderebilmen için de salondaki üyelerin 'Davet' özelliğinin açık olması gerekir.


Oyuncular sohbet edebilir: Oyuncuların masada sohbet edebilmesi için bu tick'in işaretli olması gerekir. Bu tick işaretli olmazsa, oyuncular masada sohbet edemezler.


Oyuncular özel sohbet edebilir: Oyuncuların, oyun dışında da salon ya da uzaktaki arkadaşıyla sohbet edebilmesi için bu tick işaretli olmalı. Eğer işaretli olmazsa, oyun oynandığı süre boyunca, oyundaki kimse, özelinde biriyle konuşamaz, bu salondan.


Karizmasızlar sohbet edebilir: Sitemizde 25 karizması olmayan üyeler, diğer üyelerle sohbet edemez. Ancak masa sahibi masada bu ticki işaretlerse, kişinin karizması 25'in altında bile olsa, masada sohbet edebilir.

Seyirciler Katılabilir: Oyuncu haricinde, diğer üyelerinde masaya girmesine izin vermek için bu tick'in seçili olması gerekiyor. Eğer oyuncu dışında kimsenin masaya girmesini istemiyorsan, bu seçeneğin işaretli olmaması gerekiyor.

Seyirciler sohbet edebilir: Masana giren seyircilerin sohbet etmesine izin vermek için bu tick'i işaretlemelisin.

Seyirciler el izleyebilir: Masandaki oyuncular, eğer kendi ayarlarında 'el izlenebilir' özelliğine izin verdilerse, sen de masa da bu izni vermelisin, o kişinin elinin izlenebilmesi için.

Arkadaşlarım katılabilir: Oyuncular katılabilir özelliği aktif olmadığında, bu özelliği aktif ederek, masana arkadaş listendeki üyelerin, davet etmeden girmesine izin verebilirsin.

4.

Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek, o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsin. KABUL ET butonuna tıklayarak daveti kabul edip masaya oturabilirsin.

5.

Dilersen masana salondaki veya arkadaş listendeki kişileri davet edebilirsin. DAVET ET butonuna tıklayarak açılan pencereden davet göndermek istediğin kişileri seçebilirsin.

6.

Bir masaya geçtikten sonra ya da herhangi bir oyuncu senin masana dahil olduğunda oyun otomatik olarak başlayacaktır.

Masaya ilk gelen masanın yöneticisi olmaktadır ve masayla ilgili ayarları yapabilmektedir.

Eğer yönetici sen isen profil fotoğrafın ile isminin ortasında yönetici ikonu belirir

7.

İsteyen kişi 4’den fazla sayı ile ihaleyi artırabilir.

İlk el söyleyen oyuncuya bir daha sıra geldiğinde, o da tekrar ihaleyi artırabilir.

Eğer kimse ihaleyi arttırmaz, ihaleye kimse girmezse (pas derse), ihale 4 olarak ilk el söyleyen kişiye kalır. İhaleyi alırken alabileceğin en çok eli düşünerek bir değer belirtebilirsin.

8.

İhaleyi alan kişi koz seçimini yapar.

9.

İhaleyi kazanan oyuncu kozu belirledikten sonra oyun başlar. Seçilmiş koz sol alt köşede gösterilmektedir.

Oyun devam ederken hamle sırası sana geldiğinde hamle yapman ve bir kâğıt oynaman için 10 saniyelik süren olacaktır. Bu süre, profil fotoğrafınız üzerinde sayaç şeklinde gösterilmektedir.

Oyunda kâğıtları oynamak için sadece atmak istediğin kâğıdın üzerine farenin sol tuşuyla tıklaman yeterlidir.

Ayrıca; Yerdeki kâğıdın daha düşük sayısını atamazsın.