gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

Kelimeyun Nasıl Oynanır?

 

1.

KELİMEYUN salonlarından herhangi birine giriş yaptığında oyun oynayabileceğin masalar ekrana gelir.

Sağ üst köşede profil fotoğrafının yanında bulunan çark şeklindeki AYARLAR ikonuna tıklayarak oyunlarla ilgili ayarlarını belirleyebilirsin.

Genel Ayarlar kısmında;

Herkes özel mesaj yazabilir: Bu tick işaretli olduğunda sana herkes özel mesaj gönderebilir demektir.

Arkadaşlarım yazabilir: Bu tick işaretli olduğunda sana sadece listendeki arkadaşların özel mesaj yazabilir demektir.

Resimli üyeler yazabilir: Profilinde resim bulunan üyeler özel mesaj yazabilir demektir.

Elit ve Silver üyeler yazabilir: Sana sadece elit ve silver üyeliği olan üyeler özel mesaj yazabilir demektir.

Yöneticiler yazabilir: Bu tick i işaretlediğinde ise sana sadece yöneticiler özel mesaj yazabilsin istiyorsun demektir.

Karizmasız üyeler yazabilir: Sitemizde 25 karizması olmayan üyeler, diğer üyelerle sohbet edemez. Ama bu ticki işaretlersen sana karizması 25 in altında olan üyeler de özel mesaj yazabilir demektir.

Ses efektleri: Oyundaki sesler açık olsun istiyorum diyorsan işaretleyebilirsin.

Oyunda elim izlenebilir: Oyun oynarken elini herkes izleyebilir demektir.

Arkadaşlarım izleyebilir: Oyundayken elini sadece arkadaşların izleyebilir demektir.

Elit ve Silver üyeler izleyebilir: Oyundayken elini sadece Elit ve Silver üyeler izleyebilir demektir.

Arkadaşlık Daveti: Sana herkes arkadaşlık daveti gönderebilir demektir.

Oyun Daveti: Sana herkes oyun daveti gönderebilir demektir.

Titreşim: Sana herkes titreşim gönderebilir demektir.

2.

Ekrana gelen masalarda OYNA yazılı butonlara tıklayarak rakip karşısına oturabilir, dilersen boş masalardan herhangi birine OYNA yazılı butonlara tıklayarak oturup karşınıza gelecek rakipleri bekleyebilirsin.


Dilersen İZLE isimli butonlara tıklayarak da bir masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsin.

3.

Yeni bir masa açtığında otomatik olarak Yeni Oyun Ayarları penceresi açılır.

Bu pencereden;

Oyun Tipi: Puanlı ya da Normal seçim yapabilirsin.

Puan limiti: Oyun tipini puanlı seçtiysen hangi puandan aşağıya doğru düşeceğini ayarlayabilirsin.

Sözlük: Güncel ya da Büyük seçim yapabilirsin.

En kısa kelime: Yok – 3 Harf – 4Harf seçeneklerinden birini seçebilirsin.

Süreli: Her oyuncu hamlelerini belirli bir süre ile yapsın seçebilirsin.

Oynama Süresi: Oyunda bir oyuncunun hamle yapması için verilen süreyi belirleyebilirsin.

Filtre: Oyunda argo kelimeler kullanılabilir demektir.

Masa Ayarları kısmında;


Oyuncular Katılabilir: Bu tick işaretli olduğunda, herkes masana oyuncu olarak girebilir. Bu tick i kaldırırsan, oyununa ancak senin davet yolladığın kişiler girebilir. Davet gönderebilmen için de salondaki üyelerin "Davet" özelliğinin açık olması gerekir.


Oyuncular sohbet edebilir: Oyuncuların masada sohbet edebilmesi için bu tick’in işaretli olması gerekir. Bu tick işaretli olmazsa, oyuncular masada sohbet edemezler.


Oyuncular özel sohbet edebilir: Oyuncuların, oyun dışında da salon ya da uzaktaki arkadaşıyla sohbet edebilmesi için bu tick işaretli olmalı. Eğer işaretli olmazsa, oyun oynandığı süre boyunca, oyundaki kimse, özelinde biriyle konuşamaz, bu salondan.


Karizmasızlar sohbet edebilir: Sitemizde 25 karizması olmayan üyeler, diğer üyelerle sohbet edemez. Ancak masa sahibi masada bu ticki işaretlerse, kişinin karizması 25’in altında bile olsa, masada sohbet edebilir.

Seyirciler Katılabilir: Oyuncu haricinde, diğer üyelerinde masaya girmesine izin vermek için bu tick’in seçili olması gerekiyor. Eğer oyuncu dışında kimsenin masaya girmesini istemiyorsan, bu seçeneğin işaretli olmaması gerekiyor.

Seyirciler sohbet edebilir: Masana giren seyircilerin sohbet etmesine izin vermek için bu tick’i işaretlemelisin.

Seyirciler el izleyebilir: Masandaki oyuncular, eğer kendi ayarlarında "el izlenebilir" özelliğine izin verdilerse, sen de masa da bu izni vermelisin, o kişinin elinin izlenebilmesi için.

Arkadaşlarım katılabilir: Oyuncular katılabilir özelliği aktif olmadığında, bu özelliği aktif ederek, masana arkadaş listendeki üyelerin, davet etmeden girmesine izin verebilirsin.

4.

Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek, o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsin. KABUL ET butonuna tıklayarak daveti kabul edip masaya oturabilirsin.

5.

Dilersen masana salondaki veya arkadaş listendeki kişileri davet edebilirsin. DAVET ET butonuna tıklayarak açılan pencereden davet göndermek istediğin kişileri seçebilirsin.

6.

Bir masaya geçtikten sonra ya da herhangi bir oyuncu senin masana dahil olduğunda oyun otomatik olarak başlayacaktır.

Masaya ilk gelen masanın yöneticisi olmaktadır ve masayla ilgili ayarları yapabilmektedir.

Eğer yönetici sen isen sağ tarafta profil fotoğrafın ile isminin ortasında yönetici ikonu belirir.

7.

Her oyuncuya 7 harf verilir ve önündeki tahtaya yerleştirilir.

Birinci oyuncu iki veya daha fazla harf taşını bir kelime yazacak şekilde birleştirerek soldan sağa veya yukarıdan aşağıya okunacak ve harflerden biri ortadaki yıldızlı kareye gelecek şekilde yerleştirir.

Ortadaki yıldızlı kare ilk yazılan kelimenin puan değerini 2 ile çarpar.

Oyun sırası kimde ise o kişinin profil fotoğrafının üzerinde yeşil renkte sayaç belirir. Oyundaki oyuncuların puanları kullanıcı adının yanında yazacaktır.

Oyundaki hamleyi yapmak için eğer masada süre belirlendi ise verilen süre içerisinde hamle yapman gerekir. Eğer bu süre içinde hamle yapılmaz ise sistem otomatikman "pas" diyecektir.

Eğer uzun süre hamle yapmaz isen bir süre sonra oyundan atılırsın.

Istaka üzerinde mouse sağ tuşa tıkladığında elindeki taşları karıştırarak farklı dizebilirsin.

Oyun alanının sağ tarafında "kalan harf sayısı" geride kaç harf kaldığını belirtilir.

Harf değeri çarpımlı kareler;

Açık mavi kareler üzerine yerleştirilen harflerin puan değeri 2 ile, koyu mavi karelerde ise 3 ile çarpılır. H2 = Harfin 2 Katı, H3 = Harfin 3 katıdır.

Kelime değeri çarpımlı kareler:

Bir kelimenin toplam puan değeri, eğer harflerinden biri sarı karelerden biri üzerinde gelirse 2 ile pembe karelerden biri üzerine gelirse 3 ile çarpılır. Aynı kelimenin başka harfleri açık ve koyu mavi karelere gelmişse önce onların değerleri çarpılır ve toplam değer 2 veya 3 ile çarpılır. Eğer bir kelime 2 sarı veya 2 pembe kareyi kapsamışsa toplam harf puan değeri sarı kare durumunda 2 kere 2 (4), pembe kare durumunda ise 3 kere 3 (9)la çarpılır.

8.

Her oyun sırasında oyuncu harflerini tek bir sıraya yatay veya dikey olarak yerleştirecektir. çapraz veya tersten okunan kelimeler geçerli değildir. Oynanan harfler oynanmış bir veya daha çok harfle bulmaca şeklinde bitişik tam ve yeni bir veya daha çok, hepsi birbirleriyle bitişik kelime yaratmalıdır. Oyuncu yazdığı her kelime için puan alır.

Yeni kelime yapılması:

a) Tablodaki bir kelimeye bir veya daha çok harf eklenerek,

b) Tablodaki bir kelimeye dik açı olarak ve kelimenin bir harfini yeni kelimenin bir harfi olarak kullanacak şekilde veya önceden yazılmış bir kelimeye bir harf ekleyerek yeni bir kelime yaratmak, 2 veya daha çok kelimeye köprü harflemek,

c) Bitişen harflerin de yeni kelimeler oluşturması şartıyla, yazılmış bir kelimeye bitişik paralel olarak harfler yerleştirilerek.

Oynanan harflerin yerleri değiştirilemez.

Büyük harfle başlayan özel isimler ve kısaltmalar kabul edilmez.

Kelimelere takı takmak da geçerli değildir. Yazılan kelime doğru değilse oyuncu harflerini geri alır ve sırasını kaybetmiş olur.

Kelimeler arasında bulmacalarda olduğu gibi boş bir kare bulunmalıdır. Ancak bir kelimeye harf eklenerek yeni bir kelime oluşturulabilir.

9.

Bir oyuncu 0 puan alarak sırasını bir, birkaç veya tüm harf taşlarını değiştirmek için kullanabilir. Değiştireceği harflerin üzerine mouse sol klik ile bir kez tıkladığında, seçilen harfler yukarıya doğru kalkacaktır. Istakanın sağ köşesinde beliren yeşil onay butonuna tıkladığında harfleri değiştirmiş olursun.

10.

Oyun alanının sağ tarafında kalan harf sayısı kısmının alt tarafında, yazılan kelime ve kazanılan puanlar yazılır. Anlamını merak ettiğin kelimenin üzerine mouseunu getirip bir kez tıkladığında sözlük anlamını görebilirsin.

11.

Eline kapalı harf (joker harf) geldiğinde; harfin üzerine gelip mouse sağ klik yaptığında ekrandaki gibi "joker harf" seçebilirsin. Joker harfi sıfır puandır.

12.

Bir oyuncu tabloya harf koymak veya harf değiştirmek dışında, oynayabilecek durumda olsa bile isterse sırasını pas geçebilir.

Ancak bütün oyuncular art arda iki kere pas geçerlerse oyun bitmiş sayılır.