gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

Pişti Nasıl Oynanır?

 

1. Oyun oynayabilmek için öncelikle sitenin üst kısmından giriş yapmalısınız.

2. Ekrana gelen daha önce açılmış okey salonlarında kendinize bir masa bulabilirsiniz. Bunun için istediğiniz pişti salonunun üstüne tıklayınız. Ayrı bir pencere açılarak oyun oynayabileceğiniz masalar ekrana gelecektir.

3. Ekrana gelen masalarda “OYNA” yazılı butonlara tıklayarak o masaya oturabilirsiniz. Dört taraftada “OYNA” yazılı masalar boş masalardır. Dilerseniz bunlardan birine oturabilir ve karşınıza gelecek rakipleri bekleyebilirsiniz. Sistem masaya oturduğunuzda otomatikman davet yollayacak ve masaya oyuncu çağıracaktır. Dilerseniz “İZLE” isimli butonlara tıklayarakta bir masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsiniz.

4. Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek de o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsiniz. Sohbet alanındaki “KABUL ET” butonuna tıklayarak daveti kabul edip masaya oturabilirsiniz. Dilerseniz “DAVETLERİ KAPAT” butonuna tıklayarak davetleri engelleyebilirsiniz.

5. Sol üst köşedeki ikonuna tıklayarak oyunlarla ilgili ayarlarınızı belirleyebilirsiniz. Dilerseniz buradan davetleri kapatabilir, özel mesajları almayabilir, sesleri kapatabilir veya size titreşim gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

6. Bir masaya geçtikten sonra oyuna başlamanız için sizden OYUNA BAŞLA butonuna tıklamanız istenecektir. Masaya ilk gelen masanın yöneticisi olmaktadır ve masa ilgili ayarları yapabilmektedir. Eğer yönetici iseniz masa ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

7. Oyun ayarlarını görmek veya yönetici olarak değiştirmek isterseniz sağ köşedeki “AYARLAR” butonuna tıklayınız. Ekrana gelen pencerede oyunun hangi puandan aşağıya doğru düşeceğini, puanların 51,101 ve ya 201 olarak ayarlanabilmesini, oyunun 2 kişilik ya da eşli olmasını ve isteğiniz dâhilinde blöflü olmasını belirleyebilirsiniz. Masa ayarları kısmında masayı seyircilere kapatabilir ve sohbetleri engelleyebilirsiniz. Yönetici değil iseniz o masanın oyun ayarlarını öğrenmek için yine bu ayarlara bakabilirsiniz.

8. “Oyuna Başla” dedikten sonra oyun başlar. Buna göre ;

  1. Oyun sırası kimde ise o kişinin kullanıcı adı turuncu yanacaktır. Oyundaki oyuncuların puanları kullanıcı adının yanında yazacaktır.
  2. Oyun başladığında, ilk 4 kâğıdın 3’ü kapalı 1’i açık olarak ekranda belirir.
  3. Oyuncular sırasıyla ellerindeki bir kâğıdı; yerdeki kâğıdın üstüne mausun sol klik tuşu ile atarlar. Elinde en üstte bulunan kâğıdın aynısından bulunan oyuncu onu atarak yerdeki tüm kâğıtları alır.
  4. Oyuncu adının yanındaki sayaç sıradaki süreyi belirtmektedir. Oyundaki hamleyi yapmak için 30 saniye içinde hamle yapmanız gerekir. Eğer bu süre içinde hamle yapılmaz ise sistem otomatik yere bir kağıt atacak ve sizin yerinize oynayacaktır. Eğer uzun süre hamle yapmaz iseniz bir süre sonra oyundan atılırsınız…
  5. Vale her zaman atılabilen ve yerdeki bütün kağıtları alan bir kağıttır.

9. Boş yere atılan kağıdın üstüne aynısından atan oyuncu pişti yapmış olur. Yerdeki kağıtları alır ve oyun diğer oyuncunun attığı kağıtla devam eder. Pişti yaparsanız 10 puan alırsınız, vale ile pişti yaparsanız iki kat puan yani 20 puan alırsınız.

10. 52 kağıtlık deste ile oynanan piştide;

Vale: 1, As: 1, Karo 10’lu: 3, Sinek 2’li ise 2 puan olup kağıt fazlası olan 3 sayı almaktadır.

11. Topladığınız kağıtları elinizin sol tarafında duran ters kağıtlara basarak görebilirsiniz.

12. Sohbet alanını alt barda, ortadaki kulakçığı çekerek kullanabilirsiniz.

Esc tuşuna basınca da sohbet açılır ya da direk yazmaya başlanırsa sohbet edilebilir.

İlk kulakçıktaki konuşma balonu ikonu genel sohbet içindir.

Mesaj yazmak için sol alttaki barı, emoji paneli için sağdaki gülen surat ikonunu kullanabilirsiniz.

13. İkinci kulakçıktaki rakam, masa numarasıdır. Masadaki arkadaşlarınızla sohbet için burayı kullanabilirsiniz.

14. Genel sohbette ve masada sağdaki listeden istediğiniz kullanıcıya çift tıklarsanız, özel sohbet kulakçığı açılır.

Sağ tarafta isimlere basıp oyuncuların profillerine ulaşabilir, en sağfaki kutucuklardan aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

  • x: Profili kapatma
  • +: Arkadaşlık teklifi gönderme
  • Titreşim Gönderme
  • -: Kullanıcıyı Engelleme

İyi Eğlenceler :)