gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

Mobil Banko Nasıl Oynanır?

 

Mobil Banko Nasıl Oynanır?

1. Oyun oynayabilmek için öncelikle Gamyun üyeliğiniz ile giriş yapmalısınız. Eğer Gamyun’a üye değilseniz, sitemizin tepesindeki yeşil “üye ol” butonuna basarak üye olabilir, ya da şimdilik misafi r girişini kullanarak hemen oyuna başlayabilirsiniz.
(Kazandığınız fıstıkların hesabınızda kalması için önce üye olmanızı öneririz ;)2. Gamyun Ana Ekran
Uygulamadan çıkmak ve profilinize ulaşmak için bu menüyü kullanabilirsiniz.

3. Oyuna başlamak için salon seçmelisiniz...

4. Oyuna nasıl girilir?
 • “HEMEN OYNA” butonuna basarak, en yakın zamanda oyuna başlayacak masalardan birine direkt girebilirsiniz.
 • Masalarda ”OYNA” yazılı butonlara tıklayarak o masaya oturabilirsiniz. Dört taraft ada “OYNA” yazılı masalar boş masalardır. Oyna butonunun dışı sarı ise oyun yeni oyun, mavi ise yarım oyundur. (Yarım oyuna girip oyunun bitmesine yardım ederseniz ekstra puan kazanır, oyunu kaybetseniz bile puan kaybetmezsiniz.)
 • 4 yanında da “OYNA” yazan masalardan birine girerseniz, oyunu siz kurarsınız.
Dilerseniz “İZLE” butonuna tıklayarak masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsiniz.5. Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek de o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsiniz. Sohbet menüsündeki rakamlar size gelen mesaj sayısıdır. Mesajları açıp “#.. nolu oyuna davet ediyor” mesajına bastığınızda masaya yönlendirilirsiniz6. Oyun ayarları7. Masaya oturduktan sonra 15 saniye içerisinde oyununuz otomatik olarak başlayacaktır.8. Masayı siz kuruyorsanız, davet butonuna basarak arkadaşlarınız ya da tüm çevrimiçi oyunculardan istediğiniz insanları masanıza davet edebilirsiniz.9. Masanız

10. “Oyuna Başla” dedikten sonra oyun başlar ve 4 oyuncununda kullanıcı adı ekranda belirir. Masada oturuş sırasına göre kullanıcı adları masada yer alır. Buna göre;
 1. Oyun sırası kimde ise o kişinin kullanıcı adı turuncu yanar. Oyundaki oyuncuların puanları kullanıcı adının yanında yazar ve oyun süresi sıra oyuncuya geldiğinde nick’in üzerindeki sayaçta geri sayar.
 2. Sol taraftaki oyuncudan taşı ıstakanın sol üstündeki lacivert kutu olan alandan alabilirsiniz. Taşı oradan almak için önce taşa farenin sol tuşu ile tıklayıp ıstakada istediğiniz bir yere yine sol tuş ile tıkladığınızda, taşı oradan almış olacaksınız.
 3. Ekrandaki ıstakada taşları oyuna uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Sağ tıklama ile per seçebilir, taşları beraber taşıyabilirsiniz. Taşları yerinden oynatmak için önce taşa farenin sol tuşuyla tıklayıp daha sonra koymak istediğiniz yere tıklayarak taşları dizebilirsiniz.
 4. Taşların dizili olduğu yerdeki açık olan taş okeyi belirtir. Okey buradaki taşın bir üstüdür. Örneğin şekildeki okey kırmızı 7’dir.
 5. Gösterge: Örneğin resimdeki masada, oyun başladığında elinizde turuncu 9 varsa ortadaki turuncu 9’un üzerine taşıyarak gösterge yapabilirsiniz. Böylece diğer oyunculardan 1 puan düşer.
 6. Çift tıklayarak jokerinizi ters çevirebilirsiniz. Özellikle okeyiniz varsa yanlışlıkla yere atmamak için bu yola başvurabilirsiniz.
 7. Taş çekilen alan burasıdır. Oyun sırası size geldiğinde dilerseniz sol taraft aki oyuncunun attığı taşı dilersenizde ortadan taş çekebilirsiniz. Ortadan taş çekmek için önce ortadaki dizili taşların üstüne tıklayınız, daha sonra ıstakanızda koyacagınız yere tıklayınız.
 8. Taşı atacağınız yer ıstakanın üstünde sağdaki lacivert kutudur. Her oyuncunun sağ tarafında attığı taşlar yer alır. Diğer oyuncularında attığı taşları oyuncuların sağ tarafındaki taşlara bakarak görebilirsiniz. Farklı bir yere taş atamazsınız, ancak oyunu bitirdiğinizde son taşı ortadaki taş çektiğiniz yere bırakabilirsiniz.


11. Banko Kuralları

Okey’de per yapıp açmak hedefken, Banko’da hem per yaparken hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekir. Bankoda amaç, en az sayı ile oyunu tamamlamaktır.
 1. Ceza nasıl hesaplanır? Oyundaki cezaların hesaplanması, göstergenin rengine göre değişiklik gösterir. Ceza, elinizde ki per oluşturmayan taşların toplamının gösterge rengi ile çarpılması sonucu hesaplanır. Elinizdeki per oluşturmayan sayıların toplamı, gösterge sarı ise 2, mavi ise 3, kırmızı ise 4, siyah ise 5 ile çarpılır. Çifte giden oyuncu için mevcut renk çarpanlarına ek olarak cezalar 2 kat olarak hesaplanır.
 2. Eli bitiren oyuncu, yine gösterge rengine göre puan kazanır. Sarıda -20, mavide -30, kırmızıda -40 ve siyahta -50 puan alır. Aynı şekilde gösterge yapan oyuncu da, oyun bitişindeki gibi puan alır. Oyunu okey atarak bitiren oyuncu, normalde alacağı puanın 10 katını alır. Oyun oynanırken yanlışlıkla okey atan ya da elinde okeyi olup bir pere dahil olmayan oyuncular ise o renkteki bitişin 10 katı kadar ceza alırlar. Ayrıca, biten oyuncu, okey ya da çift ile biterse diğer oyuncuların cezaları 2 ile, hem çift hem de okey atarak biterse 4 ile çarpılır.
 3. Banko oyunları, en az 5 en fazla 10 el üzerinden oynanabilir. Her el 6 oyun puanı kazandırır. Yani 5’lik oyun 30 puan, 10’luk oyun ise 60 puan kazandırır.
 4. Önemli diğer bir nokta da, sadece taş attığınız andaki ceza değerleri oyun bitişinde baz alınır. Yani, oynadıktan (taş attıktan) sonra yaptığınız per değişiklikleri geçersiz olur. Bu nedenle, taş atmadan önce elinize son halini vermeniz gerekir. Ayrıca, herkese en az bir kez elini düzenleme şansı verebilmek için, oyunun durup başladığı elde oyunun bitirilmesine izin verilmez.
Oyunda eğer eliniz bitti ise yere atacağınız taşı ortadaki taş çektiğiniz bölüme bırakmanız gerekmektedir. Eğer eliniz bitmiş durumda ise eliniz açılacak ve diğer oyunculara ıstakanız gösterilecektir. Kazanan oyuncu belirtilecek ve puanlar düşülecektir.12. Masada oyuncunun fotoğrafına tıklarsanız aşağıdaki pencere açılır. 13. Sohbet
Genel sohbette ve masada sağdaki listeden istediğiniz kullanıcıya çift tıklarsanız, özel sohbet kulakçığı açılır.14. Salondayken sol üst köşeden menüye girdiğinizde fıstık mahsülleri ofisine ve sanal mağazaya ulaşabilirsiniz.15. Fıstık Mahsülleri Ofisimiz’den paket seçip daha sonra Sanal Mağaza’mızdan istediğiniz özelliği satın alabilirsiniz.16. Sanal mağazada özellik seçip, ister kendiniz için ister başka Gamyun üyelerine hediye etmek için satın alabilirsiniz.

4. Onayla
Satın Al’a basmadan fıstık harcamazsınız, her şeyden emin olunca ‘Satın Al’ butonuna basın :)İyi Eğlenceler :)