gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Bu Yeni 101 Pek Leziz

05 Mayıs 2017, 23.59
A- A+

Yaklaşık 1-1,5 sene önce hayatımıza html5 adı altında yeni oyun ekranları girdi. Aslında bu, hem bir mecburiyet hem de artık bir değişiklik sebebiyle oldu. Çünkü Java yolun sonuna geldi. İlk başta, bir-iki tıklamayla çalışmasına izin verseler de artık destek tamamen kesildi.

Java zorunluluğu dışında, teknolojinin yenilenmesi ve 15 yıldır oyun ekranlarının aynı olması da, artık bu değişikliği zorunlu kılıyordu. O yüzden daha modern ara yüze sahip, html5 oyunlarımızla ilgili çalışmalara başladık. Geçen sene de sizlere bunu sunduk. Ancak sizden aldığımız geri dönüşler, oyunda oynanabilirliği zorlaştıran bazı etkenler ve en önemlisi de tasarım değişikliği, sizin html5 oyunları pek sevmemenize neden oldu. 

Sizden aldığımız geri dönüşleri de değerlendirerek, html5 oyunlarımızı sıfırdan geliştirdik. İlk oyunumuz ise 101. İlk bakışta tasarım aynı görünse de, yeni 101 oyunumuz tamamen farklı bir oyun deneyimi sunuyor. Sohbet kısmı, arkadaşlık bölümü, oyun oynanabilirliği ve diğer tüm kısımlar en ince ayrıntısına kadar yenilendi.

Yeni Html5 oyunumuzun kazandırdığı en önemli şey, java’dan kurtulmak. Yeni html5 oyunlarımız için Java kurmanıza, ikide bir çıkan Java güncellemeleri ile uğraşmanıza, teknik bilgi gerektiren, browser’da ayar değişikliklerine gerek yok. Sadece güncel bir tarayıcı yeterli. En iyi oyun deneyimi için de Chrome’u öneriyoruz. Diğer browserlarda da rahatça oynayabilirsiniz ama en rahat Chrome’da oynayabilirsiniz.

Android kullanıcılarımızın beklediği bu değil belki ama Android de dahil mobil cihazlarla 101 oyunumuza girip oyun oynayabilirsiniz, özellikle Android tabletlerden.


Yeni html5 101 oyunumuza gelince; Artık taş işlemek daha kolay. Yardımlı oyunlarda, taşları işlemek için ayrı butonumuz var, tek tuşla hop taşlar yerlerine kanatlanıyor. Oyun yardımsız olmasına rağmen, işler taşları göstermesek de, taşların nerelere işleneceğini gösteriyoruz. 


5’ten uzun perleri açmak için artık perleri ayırmanıza da gerek yok. 5’ten daha uzun perleriniz otomatik bölünerek açılıyor. Daha ne yapalım, valla full otomatik, uzay aracı gibi oyun yaptık. Siz oyun stratejinizi geliştirin, biz perleri açalım, taşları işleyelim. Uğraşmak filan yok, BAM BAM BAM.


Oyun içinde kullandığımız dialogları, iPhone/iPad’de ki gibi yaptık. Sıra sizde olmasa da, hangi oyuncunun ne kadar sürede oynadığını gösteriyoruz. Oyun sonunda, mobilde beğeni toplayan yeni bitiş ekranını da ekledik.


Ve; oyun içi ses desteğimiz de var. iPhone’da kullandığımız sesleri html5’te de aynı şekilde kullandık, fıstık gibi oldu. Hatta o seslerin bazılarını ağzımla ben yaptım ve kaydettim smile Resmi

Oyunda iken bağlantınız gittiğinde, oynadığınız masanın kapanmamasını ve kaldığınız yerden oyuna devam edebilmenizi de sağladık. Yani bağlantın kesildi, masaya geri geldin bi baktın, ıstakandaki taşlar çıfıt çarşısı, hepsi birbirine girmiş. Yani eskiden ve Java’da hala öyle ama html5 de artık öyle değil. Ve geldiğinde, direk seni masaya alıyoruz.

Buna ek olarak, sohbet ekranlarının da kapanmamasını ve size yazılan mesajların kaybolmamasını sağladık (Kaybolmayan mesaj özelliği artık Gamyun’da). Artık geri geldiğinizde, sohbet ettiğiniz kişiyle ne yazışmıştınız, hatırlamak zorunda değilsiniz. Sizi hafızanızı zorlamaktan kurtarıyoruz smile Resmi

Yine iPhone’da olan oyun filtreleme özeliğini yeni html5 oyunumuza da ekledik. Artık, bütün masaları görmek yerine, istediğiniz özellikte masaları görebilirsiniz, filtrelemeyi kullanarak. Ya da kalp ikonuna basıp, tek tıkla, sadece arkadaşlarınızın oynadığı masaları görebilir, onların masalarına salça olabilirsiniz.


Yardımlı ama katlamasız oyun mu oynamak istiyorsunuz ve hemen oynaya bastığınızda sizi katlamalı oyunlara mı atıyor? İşte bunlar hep “sorun proplemi”, seni kel alaka bir oyuna oyuncu diye sokmaya çalışıyor. Ama artık burada “Hemen Oyna”, filtrede tanımladığınız oyun tercihinize göre sizi masaya oturtur. Katlamalı istemiyorsanız ya da eşli istemiyorsanız, “Hemen Oyna” sizi hiçbir zaman katlamalı ya da eşli oyuna sokmaz, zorla güzellik yok bizde, yani html5’de. Böylece masalara girip çıkarak, isteğinize uygun oyun arama derdinden kurtuluyorsunuz.

Önceki html5 versiyonlarında olan, oyun ekranını kaydırma, ilk tıkladığında işlem yapamama gibi hem oyun ekranına ısınma, hem oyun zevkinden mahrum eden, oynanabilirliği zorlaştıran, tüm hatalar giderildi.

Kişinin özelini açtığınızda, artık tüm fotoğraflarını da görebiliyorsunuz, eski html5 versiyonunda göremiyordunuz. Tamam bu özellik java’da vardı ama asıl şimdi anlatacağım özellik, ne java’da, ne mobil oyunlarda, ne de eski html5 lerde var. Kişinin özelini açtığınızda fotoğrafın hemen altında, “Fıstık Sıralaması” ve “Puan Sıralaması” bölümleri yer alıyor. Size fıstığım yok dediği halde, fıstık sıralamasında 20. olan arkadaşınızı bilmek istemez misiniz? (Düşünce balonu: Benim 4.500 fıstığım var, 3 milyonuncu sıradayım, arkadaşım fıstığım yok dedi ama 140 bininci sırada, o zamaaaaan, çarp çırp, topla, 3 milyon böyüktür 140 biiin, laaaaan!)


Klavyeden elini kaldırmadan sohbet etmek isteyenler için de kısayol tuşlarımız var.

Sohbet pencereleri arasında TAB ve SHIFT + TAB ile ileri geri gezebilirsiniz.

CTRL + ESC ya da CTRL + ` (esc altındaki tuş, Windows kullanıcıları için) chat alanını büyütüp küçültebilirsiniz. 

ESC ile dialogları kapatabilir ya da sohbete yazdığınız yazıları silebilirsiniz.

F2 ile, arkadaşlık bölümünü açıp kapatabilirken, F4 ile özel sohbet pencerelerini kapatabilirsiniz.

Yeni oyunumuzda bazı eksiklikler mevcut, bunları da kısa sürede ekleyip, daha önceki html5 oyunlarımızı, sonrasında da diğer oyunlarımızı yeni html5 modelimize geçirip, süper, muhteşem, on numara bi Gamyun’a kavuşmuş olacağız.

Ve son olarak, en başta bahsetmiştim ama yine belirteyim, Android cihazlarınızdan, 101’i html5’den problemsiz ve sıkıntısız biçimde oynayabileceğinizi düşünüyoruz, deneyip karşılaştığınız problemleri belirtirseniz daha da iyileştirmemize yardımcı olabilirsiniz, bununla ilgili mobile@gamyun.net e email gönderip, bizi yardımcı olabilirsiniz.

Bu yeni html5 101 oyunu çok başarılı bir versiyon oldu. Oynamaya başladığınızda fark edeceksiniz ki, eski java oyunu sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermiyor ve bu yeni html5 101 ekranı, sizin oyunu oynamanızı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Bir süre sonra bakmışsınız ki, arkadaşlarınızı da, html5 üzerinden oynamaya ikna çalışıyorsunuz smile Resmi

YORUMLAR

28 Nisan 2017, 18.09
15 yıldır oyun ekranlarının aynı olması da, artık bu değişikliği zorunlu kılıyordu. O yüzden daha modern ara yüze sahip, html5 oyunlarımızla ilgili çalışmalara başladık. Geçen sene de sizlere bunu sunduk. Ancak sizden aldığımız geri dönüşler, oyunda oynanabilirliği zorlaştıran bazı etkenler ve en önemlisi de tasarım değişikliği, sizin html5 oyunları pek sevmemenize neden oldu.
BERBAT BİŞİ KOCA KAFALI MASALAR.SİZ BELKI SIKILMIŞ OLABILIRSINIZ AMA BİZ HTML5 YANLISI DEGILIZ.JAVA KALKSIN AMA GAMYUNUN GÖRSELI DEGISMESIN.BIZIM İSTEDIGIMIZ.ÜYENIN TEK İSTEDIGI GÖRSELLIGI DEGISMEMESİ.HTML SİZ OYUN..BIRAKIN DURSUN BASKA NE DEGISTIRMEK İSTIYORSANIZ YAPIN.ÜYELERIN İSTEDIGI ÇOK BÜYÜK BİŞİ DEGIL İĞNE UCUBILE DEGIL...COGU SITELER BU TUR DEGISIMLERLE ÜYE KAYBEDIYORR.BIRAKIN BURASI KLASİK GAMYUN KALSINN...
SAYGILAR..(DEGISTIRIP DURMAN ARTUK :)....)
28 Nisan 2017, 23.33
Cıfıtçı çarşısı enteresanmış ..eyyorlamam bu kadar:)
28 Nisan 2017, 23.56
Şimdi buraya ''  Androite   ne  zaman  geçcaanız?''    diye  yazarlar mı   acıba?

29 Nisan 2017, 00.36
Öncelikle biz Türk Milleti olarak pek yeniliğe açık değiliz, ne kadar güzel olursa olsun hantal javanın vereceği hazzı bize vermeyecek. Firefox'unda javayı önümüzdeki süreçte tamamen bırakacağı aşikar.

Bloğu okur okumaz üyelik girişi yapıp 101'e teledonumdan girdim. Eski html5 versiyona göre oldukça güzel, 101 de ki html5 versiyon üyelere kavratılırsa her türlü iş yapar. Javadaki hantallıkta mevcut değil.

Birincisi bu düzen(açılır pencere olmayan) kullanımı zor. Aslında kullanımı zor değilde olayın idrak edilmesi zor. Biz sözde teknolojiyle bütünleşik büyüdük buna rağmen masaya girdim geri çıkamadım, hiçbir üyeye tıklayamadım.

Bu gelişmeleri oyun sayfasında detaylı anlatmalı ya da android/ios uygulamar gibi ilk kullanımda demo karartılı anlatımlar oluşturulmalı. Açılır pencere yoksa bu kesinlikle şart.

İkincisi sohbet mevzusu(titreşim vs) nasıl olacak. Kenarda yanıp sönen bir kutucukmu oluyor, html5 e girmedim.

Eleştiri kısmına gelince oyun bazında puan sıralaması çok süper bir özellik bence, fakat fıstık sıralamasıda bir o kadar gereksiz. Avam olmadığımızdanmıdır bilmem sürekli bizde 1000 yazıyor, fıstık sıram bilinse ne olacak bilinmese ne olacak.

Ayrıca Kademeli(tecrübeli-puanlı) salonda 10200 puanlık kullanıcı elit olunca girip oynayabiliyormuş. Salona puan sınırı koyup eliti alanı sokmak çok yanlış. Fıstıklı üyelik bize tecrübe kazandırmıyoruz.

Pek sık oyun oynamıyorum, bugün boş anımda denk geldim ve gördüm.

Her ne kadar blogta görüş&öneri için mail adresi vermiş olsanızda, başta muhattabımız gmsnn olmak üzere diğer yetkililer yeniliklere karar veriyorsa; (kendim adıma konuşmuyorum bu kalıba pekte uymuyorum) bu platforma sadık kalmış, kullanma süresi çok, kendini bozmamış üyelerinde görüşü anılmalı. 29 Nisan 2017, 03.29
hani nerdeki link filan
29 Nisan 2017, 08.59
Bir gün gelecek, bütün buralar hep çöl olacak!


İnsanların, her ettikleri haltı tek bir makinanın içine hapsetmeye çalışmalarına hayret ediyorum. Teknoloji düşmanı filan değilim. Fakat arkadaş film, ya sinemada ya da tv'de izlenir. Oyun oynayacaksan, alırsın çayını kahveni yanına geçersin pc'nin karşısına keyifle oynarsın. Telefonun asli görevi; ulaşmak istediğin insana sesli veya görüntülü olarak ulaşmaktır ya.


Nedir yani; ileride, tek bir kıyafetimiz olacak ve onun versiyonlarına mı sahip olacağız. Misal spor bir kıyafet; tuvalete, smokine, paçalı dona mı evrilecek ve bundan mutlu mu olunacak? Örneğin; hayatımızda sadece bir kadın ve bir erkek figürü olacak ve onlardan ne istiyorsak onu mu yapacağız, anne, kızkardeş, sevgili filan? :)  Sonuçta hayatımızda daha az şeye sahip olup; o az olan şeyin her ihtiyacımızı görebilir olması avantaj mı? Peki haz ve konfor ne olacak?


"Bu teleDonla :) konuşabiliyorum, tv izleyebiliyor ve oyun da oynayabiliyorum". Telefonun bu tür özellikleri olması elbette güzel. Fakat acil durum çıkışlarıdır tv izleyebilmek veya oyun oynayabilmek bir telefonda. İkincil, üçüncül görevleridir yani bunlar. Kim bir şeyler izlerken veya oynarken konforlu olduğunu söyleyebilir ki?


Şunu merak ediyorum; siteye giriş yapanların % kaçı mobil giriş yapıyor? Bu site mobilize insanlara mı yoksa daha çok statik insanlara mı hitap etmekte? Uzun zamandır birileri şikayet ediyor, yönetim bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor. Ben bu olup bitenleri izlerken, her iki tarafa da hayret ediyorum. Sıkıntı çektiğim oldu evet girmekte filan. Cahilden hallice diye niteleyebilirim bu pc teknik konularda kendimi. Fakat yönergelere uymakta, parti yancıları kadar yetenekliyim :) Bakıyorum diyor ki; browserınızı şöyle yapın. Tamam diyorum, yapıyorum, sorun kalkıyor :) Ama şimdi diyorsunuz ki; firefox da desteği kesecek bir süre sonra, java bitecek. E peki ben o zaman ne yapacağım :( 


Telefonda oyun oynamaktan nefret ediyorum. İpade indirmiştim uygumayı, öyle deneyeyim dedim. Bir defa girdim oynadım. Sanırsın kumarın yasak olduğu bir ülkede, 3. sınıf bir yeraltı mekanında illegal bir yere düşmüşsün :) Kasvet kasavet bastı, masadan başka bir şey görünmüyor, canın sıkıldı mı salona bakamıyorsun, nickin bile senin değil :) Sırf oyuncu ahlakından çıkıp gitmedim yeminle :) Hafakan ötesi bir şeydi. Bu anlatılan nasıldır bilmem. Ama Duk'un söylediğine göre pek de değişik değil benim deneyimimden. Bilmiyorum, belki ben yapamamışımdır :)


Bu siteyi çok seviyorum ben, öncelikle oyunsever bi kişilik olduğum için oyunları. Sonra blog portalı filan... Hoşuma gidiyor, çünkü anasayfada eklenen videolara bakıyorum, bloglara bakıyorum, oyunumu oynuyorum. Getirilen yüksek(!) teknolojiyle beraber, anasayfa bitik durumda. Blog portalı da gömüyoruz, artık yazamayacağız. Herkes elinde telefon pıt pıt pıt oyun oynasın :) Gamyun'un benim sevdiği hali de mazide kalan bir hoş sada olur, ne diyelim...


Bir gün gelecek, bütün buralar hep çöl olacak! smile Resmi


29 Nisan 2017, 11.42
slm daha önceki html ,androitte bir yere kadar açılıyor ve masalar görünmeden öylece kalıyordu .yenilenen yüzbirde açıldı.pişti ve banko içinde bekliyoruz teşekkürler)
29 Nisan 2017, 14.41
Selamlar, Java desteği ile kullandığımız masaüstü 
uygulamanın iptali söz konusu mu? Java desteksiz siteye 
entegreli olma ihtimali var mı?

29 Nisan 2017, 16.37
 merhabaGamyunun yüzü değişecekse bile hiç olmazsa eski halindeki gibi masaya girdiğimizde kimlerle oynadığımızı aşağı yukarı çekmeden masada görebilsek.Çıkmak istediğimizde masadan çıkabilsek.Salon listesi görünmediği için bir kaç masadan ibaret bir ortamda yalnızmışız duygusuna kapılmasak.Özetle görüntü değişmiş olsada tüm diğer işlemler aynı olsa,kendimizi yine gamyunda hissedebilsek.10 yıldır  gamyunluyuz.Başka hiç bir siteye rağbet etmedik.Eşim bu yeni sevimsiz yüzle tanışalı oyunu bıraktı.Ben hala explorerden girip klasik gamyunda vakit geçirmeye devam ediyorum.Html5 ekranı kullanmak zorunda kaldığımda sanırım bende küsüp çok üzülerek gamyunu terk etmek zorunda kalacağım. Korkarım CeZbE' nin kehaneti gerçekleşecek. :((
29 Nisan 2017, 17.00
acıl banko olsunsmile Resmi
29 Nisan 2017, 20.19
Selamlar eskisi çok daha iyiydi salonu görürdük masayı net inanın yeni olsun derken gamyun unutulabilir çanak okey aynı ara yüz mynet öyle siz farklı ve güzeldiniz denemesi zor değil
fıstıklı salonlarda eski sürümde kalsın yenide bakalım üyeler hangisini dolduracak sevgilerimle.
30 Nisan 2017, 02.35
Hiç bi Oyun Olmasın sadece ama sadece BANKO olsun =)) Lütfen Herkeste İphone olmuyor maalesef emeklerine sağlık burada iyi çalışmalar..
30 Nisan 2017, 12.53
Admincim sesimi duy lütfen istek ve önerim var!!!!!
Banko oyununda; okey atmaca oynamak için masaya okey atmaca tuş sekmesi yapma imkanınız var mı? masayı açarken okey atmaca dışında normal el açılamasın....
2.ci olarak uygulamada tabletten banko oynarken.. masa açtığımda çıkmak isteyen biri olursa masadan at butonu yok, tablettte oynarken masa yöneticiliği yapamıyoruz..mecbur oplardan yardım alıyorum.. ben her yere baktım masadan at butonunu göremedim Bide tabletten banko uygulamasını oynarken elim çiftse çifte git butonu yok.. ona da her yere baktım, nickimin yanında Ç olmuyor.. halbuki sizin oyun tanıtımlarınızdaki ekran görüntüsünde oyuncunun yanında Ç işareti vardı.. tabletten oynarken hiç çifte gidemedim.. bu nasıl oluyor... rica ediyorum duy sesimi..
30 Nisan 2017, 19.58
Herkes gider mersine gamyun gider tersine.eski gamyunda masa açmak,ayarları yapmak,üyenin profiline girip söhbet etmek,salondaki üyeleri hapsini anında görüp takip etmek v.s  v.s ne kadar yapılacak işlemler varsa çok basit ve hızlı bir şekilde  yapabiliyorduk. teknoloji  nedir belirli bir zaman içerisinde yapabildiğin işleri daha kısa zamanda yapmak. ama maalesef böyle değil :)
Yazılacak çok şey varda artık yazmıyorum. yazsam neyi değiştirecekki gamyun kendi bildiğini okuyor. bir yerde haklılar. kendi menfaatları doğrultusunda gidiyorlar. bundan dolayı fazla şikayet etmeyede gerek yok. eskiden günde yapmış olduğum oyunların sayısı daha fazlaydı.. şimdiki sistemde bu kadar oyun oynamak imkansız. teknoloji el vermiyor. baştan dedimya eller gider aya, herkes gider mersine gamyun gider tersine :)
                     ASI_KES27 Hayal gemisinin kaptanı :)
01 Mayıs 2017, 19.41
java nın biteceği yüzyıllardır süregelen bi söylwntidir, diyerek, java bitecek diye gezegeni yakmak isteyenleri caydırabilirim belki :)
02 Mayıs 2017, 04.36
gmsnn kardeşim; yeni versiyonlarınızda canlı destek hattı hizmeti başlatmanız ve kurs bölümü
açmanız daha uygun olur düşüncesindeyim.
Sizler sitenizi zaruret karşısında değiştirmeye geliştirmeye çalışıyor olabilirsiniz.
Ancak herkesin akıllı telefonu olmadığı gibi, sitenizde oyun oynamak isteyen hoş vakit geçirmek
isteyen ev hanımlarının, dedelerin, ninelerin,tahsil düzeyi düşük olanların da bu ortama uyum
sağlamalarının güçlüğünü düşünmeniz gerekmektedir.(Çok eski bir Mynetçi olarak) Mynete
özendiğinizi düşünüyor gamyunun eski halini özletmemenizi diliyorum .
Bazı üyelerin de değindiği gibi yeni versiyon insana kasvet getiriyor görüşüne katılıyorum.
Çalışmalarınızda başarılar.
03 Mayıs 2017, 11.54
Merhaba 
Android ta niçin masada yazı yaşamıyoruz? Sorun sadece bende mi ? Arkadaş listemdekiler ile de yazisamiyorum klavye gelmiyor niçin? 

03 Mayıs 2017, 13.49
                          Bilardoya yatırım Please .)
03 Mayıs 2017, 17.53
Çok pardon ama tarih dikkatimi çekti neden 5 mayıs gelecekten habermi verdiniz :)) biz 3 teyiz hala blag yayınlalıda bi 2-3 gün olsa nasıl bi fark bu aydınlanmak istiyorum tşkkr smile Resmi
04 Mayıs 2017, 11.35
umarım salonlarda tombala olunca biz html5 lerde tombala oynayabiliriz çünkü html5 den tombala görülmüyor 
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın