gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

VENÜS = Aşk + Güzellik = KADIN

09 Şubat 2024, 16.51
A- A+
Venüs Venüs Venüs ne çok etkileyici anlamın var diyorum ve anlatıyorum. Kahvenizi alin, kemerleri takın hızlı bir yüzyılların turuna hazır mısınız?...

Güneşe uzaklık bakımından ikinci, yüzeyinde dağlar ve volkanlar olan en sıcak gezegen. Yaşı ve boyutları Güneşe uzaklıkta üçüncü olan Dünya'ya çok yakın o yüzden İKİZ Gezegen deriz ;). Venüs kendi etrafında Dünya ve diğer gezegenlerin tersi yönünde döner hayret dimi ;). Bu yaklaşık 243 gün sürer. ( venüste yaşam olsa daha çabuk yaşlanacağız demek ;)..

Venüs ile Dünya'nın Dansı Waww dedik. Yukarıda dediğim gibi ( tersine dönen) Venüs'ün 13 ve Dünya'nın 8 defa Güneş etrafında dönmesi ile oluşturduğu rota arasına bir çizgi çekip hızla hareket ettirseniz, Dünya ile Venüs'ün Güneş etrafında dönüşünde simetrik harika bir figür elde edilir... Buna Venüs ile Dünya'nın Dansı dedik gitti. ( başka türlü anlatılmaz. Görseli arayın yada benim resim albümünde var bakınız.)..

 Venüs dedik; off okuldamıyız biliyoruz diyenler de olacaktır ama durun devamını dinleyin..

 Bilinen ilk Antik Sümer tanrıçası “Gökyüzünün Kadın Egemeni” yada "Gökyüzünden düşen kadın" olarak İNANNA... Sabah yıldızı olarak _ SAVAŞ ve ÖLÜMÜ, Akşam Yıldızı olarak _ AŞK ve ŞEHFETİ temsil eden gene Venüs' tür..
Yüzyıllar sonra ise inanna; eski Babil döneminde, tanrıça İŞTAR venüs olarak gene karşımıza çıkar. İştar o zamanlar erkek ve dişi olarak bilinirdi. Sabah yıldızı; ERKEK olarak SAVAŞI... Akşam yıldızı; KADIN olarak AŞKI temsil eder... Ayrıca GILGAMIŞ destanın da İŞTAR olarak uzun uzun geçer. 
Venüs'ün o dönemlerde bulunan yüzlerce antik heykellerin de yıldız olarak 8 köşelidir nedense.

Antik Yunanlılarda, bildiğimiz AFRODİT. Oda gene BEDEN AŞKI" ve "RUH AŞKI" Tanrıçaları olarak 2 ikiye ayrılmış yani gene Afrodit_venüs efsaneleri ve heykelleri çoktur... Roma mitolojisindeki ismi VENUS  (ü yok) AŞĶ TANRIÇASI... 

Venüs'ün sabah yıldızı halinin Dünyadan görünüşü güneş doğmadan, "ışık getiren" anlamında tecümesi "Lucifer" adı da daha sonra Hristiyanlarca Şeytana verilmiştir. Düşmüş melek olarak kastedilmiş. ( kadın_şeytan tabirlerinin doğuşu budur sanırım.)

Kaybolmuş Etrüsk mitolojisindeki ismi Turan'dır.. Gene yillar sonra Anadolu’da İştar’ın yerini  ŞAUŞKA  olarak; sonra da İslam dünyasında yeniden LEYLΠ   yani  LEYLA olarak karşımıza çıkar. 

Biz Çolpan veya Çoban Yıldızı, Akşam, Sabah veya Tan Yıldızı deriz.

Venüs,ün bizde bir adı da ZÜHRE...
Harut ve Marut olan melekler dünyaya iner.
 ( bu Kuran da yazar ) Zühre ile karşılaşan melekler ona aşık olmuşlar. Zühre bu ilgiden faydalanıp meleklerden çok gizli göğe yükselmenin sırrını öğrenmiş. (Buna sihir, kutsal kelimeler yada büyü diyenler var büyünün doğuşu burda başlar. ) Bu bilgiyi kullanan Zühre gökyüzüne yükselip mükafat olarak Venüs yıldızına dönüşür. O melekler ise ceza olarak Babil kuyusunda başaşağı vaziyette sonsuza kadar asılı kalma cezasını seçmişlerdir.. (Bu efsane farklı uygarlık ve dinlerde farkı anlatılır meleklerin isimleri de değişir).

 Mevlânaya göre de Zühre göğe yükselerek yıldıza dönüşen bir kadındır.. Tasavvuf Allah aşkı olduğundan hep kötü anlatılan kadının tersine Zühre göğe yükselip Tanrı’ya yakın olmayı başarmıştır. Leyla'da tasavvufta Aşk demektir. Öylese; Leyla’dan Mevla’ya ulaşmak Allah Aşkı oluyor.. BİTMEDİ. 200 yıl sonra da Fuzuli geliyor bize "LEYLA ile KAYS yani MECNUN" dünya klasiği girmiş eserini yazıyor. Öyle büyük bir efsane ve bu aşk üstüne  herkes birşeyler yazmış şiir masal, film v.s yazılmamış birşey kalmamış. Herkes bir ucundan bilir bu efsaneyi Lakin bir yerde en başa dönüyoruz işte... 

Sonrasında da benim düşünce ve gözlemlerim ise;  Mevlâna ve Fuzuli aynı konular üzerinde ALLAH AŞKINI düşünüp yazmışlardır...   Selam olsun size MEVLANA ve FUZULİ...


Venüs'ün sembolü kadını temsil eder ama aynı zamanda bereketin sembolüdür. Gördüğünüz gibi Venüs'e sayısız uygarlık tapınılmıştır. Yüzyıllar içinde Tarih, medeniyetler, dinler, kavimler, yüzlerce efsane, heykelleri, yazılı bilgi, din kitaplarında olanlar hepsi bunu farkı dillerde detaylar da ve isimler de anlatır. 
Dünyaca her dilde bilinen çoğu kanıtlanmış yazılı Genel Bilgiler bunlar__. Sonuç hep aynı şeyi işaret etmiştir..

"Göğe yükselen KADIN."

VENÜS = Aşk + güzellik = KADIN....


Bende bu ikiz gezegenimizi birde bu açılardan görün istedim. Çok sıkılmayın diye kısaca anlattım eksiğim var fazlam yok çok dedin efsaneler. Merak edenler olursa araştırsın konu uzun.
Biri çıkıp bütün efsaneler çöp derse. Ben de; gerisi Görsel ve yayınlanmış Tarih, Din, İnanç ve Bilim arasında ben aralarına girip karışmam derim. ;)..
 Gök bilimciler, astronomi meraklıları, astrolji yorumculari, Tarihçiler, Dinciler yazmak için Diğer Gezegen ve uyduları bırakıyorum ;)) onlar da yazsın merakla bekliyorum.....

 Nereden Nereye geldik, sen neymişsin be VENÜS dedik mi?.
                                                                          Dedik ama ;))...
__ KADIN KADIN dedim ama yok yok Kadını anlatmayacağım korkmayın ömrümü de aklımı da yemem;) Konu derin hocam inmeyelim dedim geçtim. 
Asırlar içerisinde Dünden  bugüne üstüne efesaneler,  şiirler yazılan aşķlarından ölünen  VENÜS + KADINI okudunuz.
Arada  Bilim ve teknoloji  gelişmiş, zaman geçmiş olsa bile, düşüncelerle, kanunlarla  Kadını korumak bile yetmiyor. Hala beyinlerde ileri gitmek  sabit kalan KADINA BAKIŞ açısı ile hep GERİdeyiz. Bunada; bir robot ile Kadın kıyaslaması konuşmasını yazdığım önceki blogumda ile değindim karşılaşırsanız... Ve son olarak 

            _KADIN şiddeti olmasın diyorum_...


                  __Olmazsa olmaz şiir__

_Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,
bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte
yani yürekte. Yani K A L P ...
                   __ Nazım Hikmet__

                               __ Ve güzel sözler__

__Ey Leyla'nın zülfünü kıvrım kıvrım eyleyipte,
Kederli Mecnun'u boynuna zincir kılan..__Fuzuli__

__Leyla demek, güzellik göğünde bir ay demektir; 
Mecnun demek, aşk ülkesinde bir şah demektir.__ 
                    
__Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.
                               (Mustafa Kemal Atatürk)__

                              
                                    __Ve benim satırlarım__

          KADIN

Duygusal Venüs gibisin 
Hep Güzel, narin, hassas ve alıngan,
Ters dönen Venüs gibi de,
Sıcak ve kızgınsın, ama kızma !
Belki de;
Yaşlı evren bile Göğe yükselip, 
KALP 'e girmeni bekledi.
Bütün efsaneler seninle doğdu.
Unutma Sen Aşk için yaratıldın.
Varlığınla Dünyayı güzelleştirdin.
Hayat senin ile var  sen Hayatsın
Hayatta hep  Mutlu ol KADIN ....
                                                                    K Alp
             .....Teşekkürler .....

YORUMLAR

12 Şubat 2024, 15.33
Teşekkürler bu güzel yazı için alp; 
Harut ve Marut Kur'ân-ı Kerîm'de Bakara-102 geçmektedir. Onlar sihri öğretmek için yeryüzüne 
inerler. Venüs ve Zühre de ise gökyüzüne kadının çıkışı-yükselmesi konu olur. Eski metinlerde İsa'nın annesi meryemin de isa ile beraber manen göklere yükseldiği fikride bulunmaktadır. Kadını yücelten 
ve kutsayan bir yönü vardır. (haddi zatında kadın zaten yücedir.)
12 Şubat 2024, 16.14
Divani_78  melekler yeryüzüne indi kesin bu senin de dediğin gibi Kur'an da yazıyor 1.2 ayet var hata Süleyman devri diyor... Ama nedenini  bulamadım; 1.2  farkı  görüş var net değil o yüzden yazamadım. Lakin  ilk büyü, sihir, ve ceza olayı da kesin  tüm kaynaklar bunu gösteriyor.  HOCA sensin öğretsmile Resmi ilgimi çeken konular. Ayrıca  da İbranice de var baska isimlerle bu melekler smile Resmi hadi sende top.  H.z isa ve Meryem göğe yukselme olayini da bilmiyordum.   Teşekkürlersmile Resmi Hocam.
25 Şubat 2024, 21.03
Tane tane anlatıyorum....
Dünya da dahil çoğu gezegen normal olarak 24 saate yakın KENDİ ETRAFLARİNDA bir 360 derece dönüş periyoduna sahiptir, gezegenler arasında ufak farklılıklar gösterir..

Venüs ise inanılmaz derecede çok yavaştır. Venüs'ün kendi ekseni etrafında ÜSTELİK TERS olarak 360 derecelik tam bir dönüşü tamamlaması yaklaşık 243 gün Buna yıldızıl gün denir. (1 yıldızıl gün 23 saat 56 dakikadır) Ancak eğer Venüs günü Güneş’in iki doğuşu arasında geçen süre olarak hesaplanırsa (Buna da güneş günü denir.) Venüs’ün bir günü yaklaşık 117 Dünya gününe eşit olur o zaman da. Yani Venüs’te yaklaşık 60 gün süren gece ve gündüzler yaşanır. 

Daha Net Anlaşılması için....
 Dünya kendi etrafında 24 saate döner,
Güneşin etrafında 365 gün de döner. 
Venüs ters olarak kendi etrafında 243 dünya gününde döner, oda 1 Venüs günü yaklaşık 5,8 Dünya saattir SAAT yani.
 Günes etrafında dönüşü 225 DÜNYA günü. 
Venüs’ün bir günü bir yılından daha uzundur...
Blogta dediğim gibi....Aksi yoktur. 
 UMARIM; NASA ve TÜBİTAK hesaplamalarına inanırsınız. 
 Başa söze ihtiyaç yok ...

28 Şubat 2024, 17.46
Öncelikle  bu güzel Venüs konusu başınıza bela mı oldu iştar gibi sizde savaşa tutuştunuz. Yoksa ben mi bela oldum? Ama kime ve NEDEN? ....
1... BEN  kimsenin bloğunu şikayet etmedim... 
 devamını yazacağım buraya şu an vaktim kısıtlı sonraya bıraktım..
29 Şubat 2024, 15.07
2.. Benim muhatabım onay mercihi...
 Venüs 2 defa yazdım orada kullandığım bir cümle için 4.5 defa Red yedi. Tüm bilgiler evrensel olduğu halde alıntı dedi opumuz. Bende bunu kanıtladım GENEL BİLGİ OLDUĞUNU...Takii o cümleyi silene kadar yayınlanmadı. Cümlede önceki blogum sophia kadın konusunun farklı bakışı ilgili idi... İlk hali Red edilenler de duruyor... sonra başka blog depremi yazdım o hemen yayınlandı. Son düzeltmeden sonra yayınlandı BAŞİNIZA BELA OLAN VENÜS...
 Sevin yada sevmeyin ben yazma hakkımı kullandım. Genel bilgiler üzerinden de çok geniş bakış açısı ile yazdım. Bu nasıl derler alay yada tiye alınmaya çalışıldı dı dı anca gereksizce üstelik orada ( çok yazmak isteyen olursa diğer gezegenleri bırakıyorum demiştim). Neyse okunmuş üstünde düşünülmüş ama alış farklı araştirilmiş, hatalar aramış hatta kendilerine göre düzeltme bile yapmışlar ki ona düzeltme denmez kendi yanlış anlaması yüzünden düştükleri durum denir ( siz daha keskin kelimlerle süslerdiniz bu durumu ben yapamamsmile Resmi. Edep ve tarzim değil.. )
Kesinlikle anlaşılacak şekil de gene buraya üste yorumda tane tane yazdım okumuşsunuzdur... 
 SEVİN SEVMEYİN tekrar söylüyorum. 
Sizin kulvarız da değil VENÜS. Ve böyle bi blogta yazılmamış ... Ama çok rahatsız etti bu belli oldu..
Ve kime ne kadar olduğu da ortada...
Bende daha farklılarını da yazarak daha da geniş bakarim bu yazılarıma.. ( üstüne alınan kediciklere ) verdiğim rahatsızlıkta umrumda olmayacak olmaz!!...

(Yeter ki eşitlik olsun. Beni tabii onay işi zorluyor alışılagelmişin dışında olduğundan belkide SU bloğunda onayda zorlanmıştı. Var bi sebebi ama NE??...
Yoksa yemek tarifimi versemsmile Resmismile Resmismile Resmi en azından zeytinyağ, çiçek yağ, derim dimi?. )
HERKESIN AKLI, BİLGİSİ, EDEBİ var ve dilediği gibi kullanır..
(istisnalari kariştırmadim bakın.)
 .. devamını var  burası onay alacak mı bakalım. Artık  hep tereddüt ile yazıyorum smile Resmismile Resmi smile Resmismile Resmi
29 Şubat 2024, 15.23
3..Bir yazı daha yazdım geçenler de sanırım bu 7.8 ci Red yiyişi. Kimse ye hakaret etmedim hedef göstermediğim uzunca birkaç pencereden bakarak üstelik sonu Ana tema Atatürk'e isim vermeden yapılan saygısızlık idi.. 
En son en hafif haline getirdim çok şeyi çıkardım ama gene Red yedi... Ama neden? 
 Onca hakaret içerikli yazı, yorum yayınlayıp benimki neden Red yiyor??... 
Gmsnn opa bunu sordum ne var bunda diye? 
 ( ki o yazımda üst bantların konusu da vardı acaba yasak mı  ondan mı dedim.)
 Ben okumadım yazını karar onay opunun Eylül'e karışmam dedi.. Bu o blok silindikten sonra idi hatta ben olsam silmezdim blogu dedi....
Sonra yorumlarda baktım ilginçti smile Resmi ..
İşte burada bende çelişki doğdu ondan ...
Hedef ben miyim diye de sordum kendime...  
Kimin hedefi ve neden?
Hala bunun cevabını bulamadım. smile Resmi...
 ..... devamı var ...

29 Şubat 2024, 16.04
4.. Bana blog içinde ve yorumlarda hakaret etmeye çalışan kişilere ÇALIŞAN diyorum!!! GÜLÜP GEÇTİM... 
 Çünkü herkes kendini tarif eder. Lafı dolandırmadan 
__Kişi kendinden bilir işi__ derim NET FİKRİM budur.. 
Her söylediğiniz cümlenin arkasına bu cümleyi koyun kendinizi seyredin aynanız da...

Benim kızdığım nokta ONAY alıyor olması..... 
Haksızlık burada onlara onay.  Bana Red smile Resmismile Resmi

 Sizin aranızdaki atışmalar, savaşınız, ortamınız birbirinize saydırıp komediye çevirme manevralarınız, sonra gene kendi kendinize çarpmanız.  
Hiç bir şey yapmamış gibi de dümen kimde? 
Nereye çarptı demeniz smile Resmi..   
Bunlara Hayret ediyorum... Kedicikler kim ? smile Resmi Maşallahçılar kim?smile Resmi beni şaşırtıyor  çekirdekçide değilim....
AMA  beni hiç ilgilendirmiyor !!... 
 Kim ne demiş diye de bakmam vaktim o kadar çok değil ama zamanım oldumu okurum, istersem yorum yaparım istemezsem yapmam !! 
  Ben kendimi bilirim muhatab alacağım yada almayacağım kişileri de!!!....


Şimdi sizden  ve  onaylayandan    ricam RİCA diyorum !!
 Kendi bloğunuz da yorumuzda beni karıştırmayın.. Benimde kelime haznem geniştir ama değmez hakaret terbiyesizlik bana yakışmaz ben öyle görmedim bilhassa bayanlara!!
Bana edilenleri gizi saklı, kelime oyunları ile öyle böyle de olsa öncekiler ve (sonrası umarım gelmez) yayınlanmaz.. 
Ama olur ise O kişilere ve kediciklere 
İADE EDİYORUM PEŞİNEN .... 
Herkes kendi yüreğinin ekmeğini yer, karakterinizde, yüreğinizde ne varsa onu döküyorsunuz iyi yada kötü...
Başka açıklaması yok BUNUN... neyse....

  Bu tip tartışmalara asla girmem ... Sadece şu kaldırılan o mu? bumu? yaptığı karışık  BLOGUN HEDEFI Bendim şüphelide  ben göründüğüm için bu açıklamaları yapıyorum ... 
 blogu BEN KALDIRILSIN DİYE ŞİKAYET ETMEDİM.. NET.. 

 Hepinize smile Resmismile Resmismile Resmismile Resmismile Resmismile Resmismile Resmi/ bana Red Red bol opumuza da smile Resmi .. keşke şu blogu yayınlasa idi Kaç arkadaşım okudu, beğendismile Resmi üzgünüm hem Emeğime hem güzel bi anıyı anlatmıştım....
Ama demokrasi de çareler tükenmez belki onay alır belki başka yerde yayınlarım smile Resmi ... SON.. umarım  SON...
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın