gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Op Olma Şartları

22 Mart 2012, 00.15
A- A+

 Biliyorum ki heyecanlandınız başlığı görünce (genel op olmak isteyenler), hemen tıkladınız başlığa, merakla okumaya koyuldunuz.

Bazen bakıyorum, blog yazanlar, böyle başlıklarla “gel, gel” yapıyorlar. Başlığa heyecanlı birşey yazıyorlar ama içerik bambaşka. Benimkinin girişi de öyle oldu, hatta günde en az 10 defa sorulan, “genel op nasıl olurum?”, “1 günlük op yapsanız olmaz mı, arkadaşıma şaka yapacağım!”, “10 dakikalık op yapsanız, şu beni yasaklayanlara dersini versem” vb içerikte gelen taleplerinize olumsuz cevap vermek zorunda kalıyoruz devamlı. Çünkü genel op olmak için çok belirgin belirlediğimiz kurallar yok. Ama yaptığımız şu, talip olanları kesinlikle op yapmıyoruz, sadece gözlemlerimizle, incelemelerimizle, gözümüze çarpan kişileri genel op yapıyoruz, gerekirse. Onun için ben sizin yerinizde olsam, “genel op olabilir miyim, şu kadar saat sitede vakit geçiriyorum, öyle süperim, şöyle muhteşemim” diye kendimi pazarlamaya çalışmam, usul usul, sitede vakit geçiririm, aklı başında davranır, yasak almamaya çalışır, problem çıkartmaz, ortalığı birbirine katmaz ve genel op olmayı beklerim. 3, bilemediniz 5 vakte kadar genel op olabilirsiniz ya da muhtemelen olmayabilirsiniz de, bilemiyorum, kararsız kaldım ama muhtemelen olamazsınız. Zaten çok matah birşey de değil, sadece isminizin önünde, kırmızı ünlem oluyor o kadar.

Bu blogu yazma sebebime gelince, geçen hafta bir değişiklik yaptık ve özel salonlarda op olma ve salon kiralayacak salon sahiplerine bazı kriterler getirdik. Bu kriterleri getirmemizin bir sürü sebebi var tabi ki. En önemli sebep, salon oplarından oldukça fazla şikayet almamız ve bu şikayetleri en aza indirmek.

Herkes, yarım yamalak, kulaktan dolma bilgilerle veya şehir efsaneleriyle opluk yapmaya çalışıyor. Biz şikayetlerle ilgili bilgi almak için salona gittiğimizde; “Merhaba, iyi eğlenceler” diye giriş yaptığımızda, cevap vermek yerine, özel pencereyi 3-5 defa ısrarla kapatanı, “Şu kişinin yasaklanması konusunda bilgi almak istiyorum” diye giriş yaptığımızda, “Sen kimsin, sana mı hesap vericem” diyeniyle, “Bu yasağınız hatalı, açmanız gerekiyor, lütfen dikkatli işlem” yapın dediğimizde, “Biz para veriyoruz kardeşim buraya, sen gelip açacaksan, benim yasak vermemin ne anlamı kalıyor” diyeniyle ve bilumum değişik versiyonuyla karşılaşıyoruz (Tamamen olumsuz örnekleme yapılmıştır, tam tersi olanlar da oldukça fazla, hak yemeyelim).

Tüm bunlardan dolayı da, bunun için bir adım attık ve her önüne gelenin op olmasını önlemek adına, en azından sitede vakit geçiren, bu süre zarfında kurallar konusunda fikir edinmiş kişiler opluk yapsın diye, bir kaç kriter belirledik.

Örneğin, geçen hafta cumadan bu yana, salon kiralamak isteyen üyelerin;
- En az 200 karizması olması
- En az 1 senelik üye olması
- Son 6 ayda en az 150 saat çevrim içi (uyku modu değil) süresi olması gerekiyor.

Özel salonlarda op olmak isteyen üyelerin
- En az 100 karizması olması
- En az 1 senelik üye olması
- Son 6 ayda en az 150 saat çevrim içi (uyku modu değil) süresi olması gerekiyor.

İlk başta belirlediğimiz kriterler bunlar. Bu kriterleri daha da arttırabiliriz, geri dönüşlere göre, çünkü özel salonlarda, daha aklı başında yönetimler olsun, daha sorunsuz oyunlar oynansın istiyoruz. Belki bu belirlediğimiz kriterler hatalı olabilir, yetersiz gelebilir ama başlangıç için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Belki önümüzdeki günlerde, op olunan oyunda belli sayıda oyun, alınan yasaklarda belli bir süreyi aşmamış olmak gibi kriterler de getirebiliriz.

Bunları yazmışken, en azından rehber olması amacıyla, oplar ne yapmalı/yapmamalı konusunda da bazı tüyolar vereyim, belki işinize yarar.

Oplar;
- Sabırlı olur.
- Arkadaşı ya da tanıdığı istedi diye, işi çıkan oyuncuyu masadan atmaz.
- Küfür etmez, edene yasak verir.
- Hile yapmaz, yapanı tespit eder.
- Kendisi başka salonda yasaklandı diye, hiç bir sebep yokken, o yasaklayan kişiyi, sırf hırsına yenik düşüp, op olduğu salonda sebepsiz yere yasaklamaz.
- Ali kıran, baş kesen olmaz.
- Üyelere nazik davranır.
- İlla ki yasak vermek için uğraşmaz, gerekirse tarafları uzlaştırır.
- Masa sahibine, problem yoksa, (masadan biri istedi diye) zorla masada konuşmayı açtırıp/kapattırmaz, oyun şartlarını değiştirtmez.
- Oyuna yardıma girene, nasıl oynaması gerektiği dikte edildiğinde (kimse oyuncuya nasıl oynaması gerektiğini söyleyemez, zorlayamaz) ve bununla iligli şikayet aldığında, oyuncuya nasıl oynaması gerektiğinin dikte edilemeyeceğini anlatır.
- Hatalı işlem yaptıysa, hata yaptığını kabul eder ve yapılması gereken neyse, onu yapar.
- Sevgilisine biri selam dedi diye, salondan atmaz.

Bunlar, aklıma gelen bazı noktalar. Şimdi eminim ki, bu bloga, şu son yazdıklarımla ilgili, siz şöyle dediniz ama şu salonda, şu op bana böyle böyle yaptı hiç birşey olması içerikli yorumlar yazacaksınız, yazmayın. Bunları özellikle özel salon opları feyz alsın diye yazdım, umarım herkes, payına düşeni alır.

Ha bir de, oplarla ilgili getirdiğimiz kriterlerden sonra, bana gelip; “Parayı veren biziz, biz salon sahiplerine de sorun, nasıl kriterler olsun” diyenlerle, “Parayı veren düdüğü çalıyor. Ruhunuz para oldu be. Salon sahipleri para veriyor diye, hep onları haklı görüyorsunuz” diyenleri, aynı kaba koyup, altlarına da çıtır çıtır meşe odununu verip, kaynaşmalarını ve özel alaşım oluşturup, insanlığa faydalı birer element olmalarını, temenni ediyorum.

Son olarak, yazılarımın sonundaki özet kısmını bekleyen ve tembellik yapıp sadece bu kısmı okuyan üyeler için gelsin bu paragraf. Bu blogdaki konumuz kimyasal tepkimeler ve alkali metallerin, aynı kapta birleşmesi sonucu, ortaya çıkan enerjinin nasıl kullanılacağıydı. Derslerin devamı için, TRT-4 Açık öğretim kanalını açıp, Mr & Mrs Brown’lı İngilizce dersinin bitimini bekleyin. Orada Fatma bilmem ne isimli, yanağında et beni olan, etine dolgun bi teyze vardı, İngilizce anlatan, yaşıyor mu o hala? Ve hala “Where are you going?” sorusuna, “going to school” yerine uzun uzun “ I’m going to school with Ayşe” cevabı mı verdiyorlar zorla?

YORUMLAR

20 Mart 2012, 00.25
Op olmak istediğiniz kişilerden istediğiniz bunlar.Peki opun sizden istedikleri? Mesela ücret ne.Niye bedavaya yapsın bu hizmetleri.Niye emeğini sömürtsün yada siz neden onların emeğini sömürüyorsunuz?
20 Mart 2012, 00.30
Benim hiç  şansım yok op olmak için:) Güzel bir uygulama tebrik ederimmsmile Resmi
20 Mart 2012, 00.33
Tek kelime anladiysam ne olayim.Acaba bendemi var bi yanlislik yoksa ben gerimiyim birazBunlari bu kadar uzun uzun yazmak yerine dayisi olan op olur arkadas desen daha hos olurdu diye dusundum.yinede geri oldugumu dusunebilirsiniz.Banane
20 Mart 2012, 00.36
hayırlısı olsun inşallah site için en hayırlısı olur..
20 Mart 2012, 00.41
allah aşkını o yazdığın özelliklere  xsokeli  natty  ÇisiL  eylul. hariç hanginiz sahipsiniz ? 
20 Mart 2012, 00.46
TESBİTLERİN GÜZEL OLMUŞ gmsnn EMEĞİNE SAĞLIK AMA BU KRİTERLER DEN.   "  Belki önümüzdeki günlerde, op olunan oyunda belli sayıda oyun, alınan yasaklarda belli bir süreyi aşmamış olmak gibi kriterler de getirebiliriz" HİÇ İYİ BİR FİKİR DEĞİL :)
20 Mart 2012, 01.04
O değil de TRT 4 digiturkte kaç numaralı kanalda? 
20 Mart 2012, 01.18
Çok güzel bi uygulama özel oda sahipleri onların opları ve biz üyeler için  söylenecek çok hatalar vardır bu blogu okuyan hemen hemen herekz kendinden bi şey bulucagını düşünüyorum ve  bu vesileyle daha anlayışlı daha iyimser olunabilecegini diliyorum haklıyken haksız yere düşmemek lazım
20 Mart 2012, 01.25
Ne genel, ne özel salon oplukları ile -hem asla beceremeyeceğimi bildiğim hem de serbest olmayı seven serseri ruhuma ters geldiğinden-  ilgilenmediğim için yazının genel havası,eğlenceli hali özellikle son paragraf iyi geldi gece gece.:))
Sağolun.
Yorumları okumak da keyifli olacak.:)

Karar da bence çok yerinde olmuş.
Teşekkürler

20 Mart 2012, 01.25
Elinize , emeğinize sağlık..Ne diyelim , inşallah bunlar faydalı olur op seçiminde ..Zaten yakında gamyunda op olmamış insan kalmıcak :))
20 Mart 2012, 01.27

GMSNN opum  her  ay sitenize 300  lira  versem  beni  op  yaparmısınız:)))  ben op  olursam  turnuva  salonlarında bir  tane  hile yapan  kalmaz ayrıca sanal  dilencide:...hepsini  temizlerim :))))


                                                                                                               ASI_27 Hayal gemisinin kaptanı:)

20 Mart 2012, 01.28
gülümsettınız emegınıze saglık..
20 Mart 2012, 01.41
sayın yönetici bir salonda hiç sebep yokken ana avrat küfür edip de atılan sonra da nasıl olsa başka salonda oynayabilirim diyen insan kılığındaki bu yaratıklara başka salonlarda oynama hakkı verilmesi doğru mudur 
20 Mart 2012, 01.46
perfect.....çok bilgilendirici bir yazı tşk ederim...
20 Mart 2012, 01.47
Bu uygulamanin bundan onceki evrede hayata gecirilmemis olmasina mi kizmali, gec kalindigi icin bunca zaman yasanan aksiliklerin sorumlulugunu tasidiginiza mi icerlemeli?
Op olmak daha zor olmali, karizma daha yuksek olmali mesela..
Ozel salon sahiplerinin op yapacagi kisilere "50 bin fistik gonder op yapayim" demesi ve akabinde salona yan nicki ile gelip, "murtaza bunu at!" diye emirler yagdirmasinin onu her ne kadar kesilmeyecek olsa da, en azindan kendini bilen murtazalar o emirlere boyun egmeyecektir bunu biliyoruz.
Sahi...
Adam salon aciyor ama cepten giden bir sey yok, op olan ya da olacak olan kisilere odetiyor, artistlik cuppesini ise salonu acan  kisi giyiyor ne garip..
Ki bir de bunun taktikleri vardir;
Salon sahibi- Arkadaslar salonumuzun suresi bitiyor, bende de para kalmadi, kapatacaz artik.
X op- Ya kapanmasin ama:(
Y op- evet kapanmasin cok uzuluruz:(

Tabi o sira salon sahibi ozelden sag koluna direktir veriyordur;
SS- Olm yazsana oraya "hepimiz odeyelim de kapanmasin, pamuk eller cebe" diye
T op- tamam abi.

Masaya donersek;
T op- arkadaslar bence herkes elini cebine atsin, salonumuz kapanmasin, zaten aile olduk, ailemiz bolunmesin.
H op- evet T opum dogru soyluyor
X op- benden 20 bin
Y op- benden 12 bin

Elin fistigi ile salona mi girilirmis?
Neyse, diger bir konu..
Bu gun ismi lazim degil, bir salona girdim.
Oyun moyun oynamak icin degil, sadece op testi yapmak icin..
"Sana mi dustu test" diyenler olabilir, ama ne kadar dikkatsiz oplar varmis, bu gun bir kez daha anladim.
Bir masada oyun oynaniyor, girdim masaya seyirci olarak 1 dakika bekledim, masa benim olmadigi halde, oyun oynamadigim halde "keremcem seri olurmusun seni bekleyecek degiliz ya" tarzinda 3-5 cumle yazdim. adam sasirdi, "ne diyorsun ya bi yuru git sanane" dedi.
Genel'e yazdim "masa 5 op lutfen" op geldi, "ya keremcem oynamiyor bir de hakaret ediyor, hem bekletiyor hem sanane diyor, size sIkayeti de gonderdim" dedim, op kalkti adami masadan atti bir de masaya cicegini birakip gitti.
Baska bir salona girdim, bir masaya girdim ve oyun oynanan masayla hic alakam yokken "mahmutcan yerimden kalkarmisin yanlislikla masayi kapadim" dedim.
"Kafan mi guzel birader ne kalkacam" dedi, masada da benim gibi oyunda olmayan bir arkadasim var o da izliyor.
yine masaya op cagirdim, geldi op, "opum yanlislikla masayi kapadim, oyundan ciktim mahmutcan yerime oturdu isterseniz arkadaslara sorun" dedim.
Op, "dogru mu arkadaslar" diye sordu, benim oyunda olmayan ve masada seyirci olan arkadasim "evet dogru"
20 Mart 2012, 01.57
op olmak cok da matrak bir sey degil demissin gmsn .ama  matrak olmayan bir is  icin op olacak kislerden beklediginiz özellikleri okudumda bu özelliklere sahip olacak olan bir insanin oyun salonlarinda ne isi olur diye düsünüyorum mesela  . sabirli olan .sabir bildigim kadariyla peygamberlere mahsuz bir yetenek .hatir bilmeyenin . hatirida sayilmaz, küfer etmez .bir  aile .bir yetisme bir toplum terbiyesidir.heli yapmaz tespit eder matrak bir is polislik egitim i almasi gerekecek .say  say bitmiyor bütün bu özelliklere sahip insanlar muhakkak gercek hayatta en yüksek mevkilere gelirler. aklima gelmissken sitede o kadar  genel op var .ama  cebren haric  kimse  selammimiza a.slm bile demiyor onlar  o kriterlerin disindami yoksa diye  soruyorum .
20 Mart 2012, 02.16
Ben şurasını anlamadım,op nedir ;)


20 Mart 2012, 02.33
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ...
20 Mart 2012, 03.06
karar verdim büyüyünce OP olucam..
20 Mart 2012, 03.19

ilk defa keyfle okudugum bir Blogdu ellerine saglik harika olmus, en cokta son bölüm güzeldi iyi güldüm gece gece

cok insan oplara kizmistir bende dahil tabi ama yinede seviorum bu siteyi iyi vakit geciriorum oyunlarla bu yüzden iyiki varsin gamyun... :p

thanks gmsnn

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın