gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

YARDIM

Tüm Yardım Başlıkları >
 

Resim İşlemleri nasıl yapılır?

    Internet üzerinde görünen tüm veriler kopyalanabilir, çoğaltılabilir bir başka kişi tarafından bilgisayarına kaydedilerek kullanılabilir. Bu internet teknolojisinin temel taşıdır. Eğer verilerin kopyalanamayacağını iddia eden bir kişi yada bir kaynak var ise bu kaynaklar eksik veya yanlış bilgi veren yetersiz yerlerdir.

    Öncelikle 2 basit örnek vererek yardımcı olmaya çalışalım. Örnek 1: MSN penceresindeki resimlerin kopyalanması.

   Msn'inizdeki herhangi bir kişinin üzerine tıklayarak pencereyi açınız, ATL + CTRL + PRT SCR tuşlarına aynı anda basınız. Eğer ALT + CTRL + PRT SCR tuşlarına basarsanız o anda seçili pencereyi, eğer ALT tuşuna basmadan sadece CTRL + PRT SCR tuşuna basarsanız ekrandaki bütün herşeyi kopyalarsınız.

    Bu kopyalama ekrandaki tüm herşeyi bilgisayarın hafızasına kısa bir süre için kaydedecektir. Şimdi iş bunu bir GRAFİK PROGRAMI üzerine kopyalamak ve kaydetmektedir. Tüm Windows XP ler üzerinde yüklü gelen 2 tane basit grafik programı bulunmaktadır. Bunlardan biri BAŞLAT->PROGRAMLAR-> AKSESUARLAR -> PAINT olarak bulabileceğiniz paint programıdır.

    PAINT programını açınız, ardından programın üst menüsünde bulunan DÜZENLE ve YAPIŞTIR seçenekleri ile veya SHIFT + INSERT yada CTRL + V tuşlarına basarak hafızaya alınan görüntüyü ekrana yapıştırabilirsiniz.

    Yapıştırma işleminden sonra programın DOSYA menüsünü seçiniz, ardından kaydet'e tıklayınız ve tüm penceredeki bilgileri bilgisayarınızda istediğiniz yere kaydediniz.

    Bu şekilde bilgisayarınızın ekranında görünen TÜM AMA BÜTÜN bilgileri kaydedebilirsiniz.

    İşin değiştirme kısmına gelince, PAINT çok basit ve zayıf bir grafik programıdır. PHOTOSHOP, FREEHAND, PAINT SHOP PRO gibi profesyonel programlar kullanarak bir resmi farklı bir resim ile birleştirebilirsiniz. Hatta pek çok fotografçı şuanda PHOTOSHOP programını kullanarak resimlerinizi hazırlamaktadır.

    Resim değiştirme işlemi hakkında detaylı bilgi vermeyeceğim, fakat PAINT programını kurcalayarak şansınızı denemenizi öneririm.

    Sonuç olarak bilgisayar üzerindeki herşey değiştirilebilirdir. Yani ekran görüntüsü alınarak, istenilen bilgiler yazılabilir ve olmayan birşeyler olmuş gibi gösterilebilirdir. Aynı işlemler WORD yada diğer programlarınız içinde geçerlidir. Kısacası internet üzerinde resim olarak görünen tüm bilgiler 100% güvenli DEĞİLDİR!!! Bu yüzden bu tarz durumlarda bu bilgiyi hatırlamanızı öneririz.