gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Bir Başkadır Benim Memleketim

21 Nisan 2012, 19.53
A- A+

Babamdan dinledim bu şarkıyı ilk ...

       Uzak diyarlara götürdüğü plakları vardı . Ayten Alpman ‘ ın buğulu , insanın içine işleyen hafif çatlamış sesinden . Şarkıcı sesi gibi değildi de sesi daha çok insan sesi gibiydi işte , içten , yalın , hafif genizden , biraz tırtıklı . Çok güzel söylüyordu şarkılarını . Bir başka mıydı acaba babamın memleketi  ?  Bilmiyordum , hiç görmemiştim  .

    Başka plakları da vardı . Bazıları içe işleyen , ağlatmak isteyen şarkılar gibiydi , babam da çalışma odasında dinlerdi . Müzeyyen Senar , akşamları . Cem Karaca hatırlıyorum bir de ‘’ İlyas Temel  Süreyya kürekler siya siyaaa ''

       Annem sevmezdi  hiç , çok net hatırlıyorum , arabic derdi . Aşklarının bitmesi zamanlarıymış demek . Babamla Türkiye ‘ ye geldiğimde , ezan sesini duyunca babama bakıp ‘’ Baba senin şarkın bu ‘ ‘ demiştim  de bu ‘’ ezan ‘’ demişti . Nerelere gittim bir ölüm haberiyle nerelere .  Bu da bir kayıt işte .

Haberlerde duyunca vefatını Ayten Alpman ‘ ın , içim cızz etti . Babamı da yeni kaybetmişim gibi bir cızz , ondan bir parçaymış gibi . Büyükmüş babamdan , 9 yaş büyük . Bilmiyordum .

Aldı parçasını gitti işte , diğer şarkılarıyla …

Havasına suyunaaaa

Taşına toprağınaaaa

Bin can fedaaaaa bir tek dostunaaaaaa

YORUMLAR

22 Nisan 2012, 20.11
Her sevinçli veya gururlu günde mutlaka bu şarkı çalındı dinlendi,bu şarkı eşliğinde bayraklar sallandı,milli duygularımız kabardı gerçekten çok güzeldi sizinde elinize sağlık hem babanıza hem Aytüen Alpman a Allah rahmet etsin onun ölümü Türkiyenin içinde cızz etti
22 Nisan 2012, 20.41

    Yaşımız  müsait olmasa da  Kıbrıs Harekatı 'ıy la şarkı hit olmuş.Ama  garip bir şekilde  ne zaman keyfim   tavan yapsa veya uzun yolda  etrafı seyrederken , içim içime sığmaz  halde  duygularımı  bastıramadığımda  dudaklarımdan dökülür bu şarkı. Marş kadar etkili, slow  gibi dinlendirici, taverna  müziği  gibi eğlendirici.

  Bu  topraklara şükranı en güzel anlatan şarkı ''  Birbaşkadır  benim  memleketim''

  Allah  rahmet eylesin. Hiç birzaman  unutulmayacak.. şarkısı da,kendisi de..

22 Nisan 2012, 20.57

Ayten Alpman'ın öldüğünü duyunca gerçekten çok üzüldüm. Yaşlıydı tamam, ama hala kulaklarımızda olan eskimeyen şarkılarıyla çok gençti. Ben de Ayten Alpman' ı babamın sayesinde sevdim. Eski şarkılara olan düşkünlüğüm onun eseri:) Dinleye dinleye bir süre sonra benimsiyorsunuz.
Hangi sanatçı onun kadar;

"Söyle buldun mu aradığın aşkı söyle
Yoksa yalnız mısın sen yine
Benim gibi boynu bükük
Gözü yaşlı tek başına"

Diyerek bizi hüzün denizine atabildi? Ya da;

"Bir akşam gözünde aşk tüterse
 Geçmiş Günler aklından geçerse
 Kalbin bomboş ümitler biterse
 Sen üzülme ben varım"

Diye umut verdi?

Memleketim şarkısı için diyecek hiç bir kelimem yok. O başlı başına bir şaheserdi.
Allah O'na merhamet etsin, nur içinde yatsın. Blog için de teşekkürler Atayasmile Resmi Keyifle okudum. Ellerine sağlık.

22 Nisan 2012, 21.08

  Daima milli duygularımızı şahlandıran bir şarkı olmuştur....Ben de çok üzüldüm vefatını duyduğumda.Üstelik daha 20 gün öncesi sahnelerdeydi.Hayat işte....

  Nur içinde yat Ayten Alpman....Ellerine sağlık Ataya....

22 Nisan 2012, 21.09

Allah rahmet eylesin kendisine. Hayatımıza güzellikler katanlar sırasıyla elimizden uçuyor. Diğer tarafta huzurlu olurlar inşaallah.

Belirtmeden de geçemeyeceğim. Ezanı şerefe nail olduğumuz hepimizin de şükretmesi lazım

22 Nisan 2012, 21.14
Bende o şarkıyı çok severim memleketim şarkısını çok değişik bi ses tonu var ama kimin söylediğini bilmiyordum dün Sayın Ataya söyleyince googleye den baktım ama baya uzun bi bakış oldu orasını yazmıyım çok yerleri gezdim

kendi gitti ama parçasını bizlere bıraktı
22 Nisan 2012, 21.27

22 Nisan 2012 21:22 de bu saniye öğrendim. Nasıl utandım, üstelik dün gece ki yayında da Ayten Alpman'dan şarkı paylaşmış, ve 'çok yaşa sen' demişim. Bilmeden, utandım. Ve bir dostumla skype ta konuşurken, bak 'Ayten Alpman 'da 82 yaşındaymış' dediğinde, ama harika, maşallah demiş, o da, laptobu tv'ye çevirerek , haberi göstermişti...Kimbilir aklım neredeydi. :-(

Bir Ayten Alpman belgeseli sanmıştım.

Nurlarda yatsın, bir YILDIZ daha kaydı...

'Bir başkadır benim memleketim' hep yaşatacak onu

Teiekkür ederim,duyarlılığın için...Utandım yine yine...

22 Nisan 2012, 22.08
EVET  Bir Başkadır Benim Memleketim...
22 Nisan 2012, 23.22
Ataya sizin gibi güzel yazabilmek isterdim.insanı tutuyor bırakmıyorsunuz okurken.Ayten Alpman'a da Allah rahmet eylesin.şarkısı da kendiside yüreklerde yaşıyacak..ellerine sağlık.
22 Nisan 2012, 23.48
Bir gunesimizi daha kayip ettik rabbim  rahmet yagdirsin   tum sevenlerinede sabir versin. onun parcalarini dinledikce cosan  duygularim dugumlenen bogazim   durmuyan yaslarim :( ay doldu icim yine kulaklarimda sesi  :( tum sevdiklerimiz sesleriyle filmmleriyle   birlikte onlarla buyuduklerimiz teker teker cekiliyorlar aramizdan ailemiz gibi onlar bizim onlar tanimasada her birimizi biz taniyor takip ediyor seviyorduk onlari  sanki  aile buyugumuz gibi. yetim kaliyoruz teselli olabilecegimiz az sayida hazine kaldi elimizde rabbim kalanlara saglik versin  olenlere rahmet etsin . 
23 Nisan 2012, 00.11
Ayten Alpman gitti belki uzaklara ama, ama, ama şarkıları bizimle kaldı. Keşke bizlerde gitiikden sonra arkamızda kalan bişilerimiz olsaydı ataya. Ancak ben Ayten Alpman ın gidişinde ve bu anlamlı güzel yazını okuduktan sonra ne aklıma geldi biliyormusun? Demekki bizler de artık büyümüşüz. Çünkü çocukluğumuzdaki bizim için önemli olanlar tek tek gidiyorlar ve dönüp bakıyorum arkamada kimler kimler gitmişşşşşş. Zeki  Müren, Barış Manço, Cem Karaca, Adile Naşit, Bülent Ecevit ve blki hiç görmedik ama sevdik çok sevdik biri ATATÜRK Gitmiş.
23 Nisan 2012, 01.41

O'nunla beni ilk buluşturan şarkısı "Ben Varım"  dı. O bana "Ben Varım"ı söyleyecek büyük güne kadar, kendimi yalnız hissettiğim zamanlarda. Ben de ruhu şad olsun diye dua edeceğim O'na. Allah rahmet eylesin.

Ayten Alpman'ı uğurlarken sizin satırlarınızla bir kez daha...

Vefat haberleri acıdır, zordur. Anlamlı ve yad eden satırlarınız için teşekkürler Ataya.

23 Nisan 2012, 01.56
Bir başkadır benim memleketim. Allah vatanımdan etmesin cüda.Hey gidi Ataya harikasınız yine.smile Resmi
23 Nisan 2012, 08.23
Eskileri hatırlayan cok kişi yok gibi gelmişti bana..Ama görüyorumki hatırlayan,anan hakikaten azımsanmayacak kadar çok..Ne güzel...Son 20 senede kaç şarkı o eski ve güzel şarkılar gibi dillerde dolanıyor..Tek yada iki şarkıları vardı.. Ama hala hit parçalar arasında..Ve unutulmadılar..Onlar bizim değerlerimiz..Allah rahmet eylesin..Katkınız için teşekkür ederim...Bir başkadır benim MEMLEKETİM....
23 Nisan 2012, 12.07

  Türküleriyle gurur  duyan,türküleriyle  milli  duyguları  kabaran  tek  ülkeyiz  bu dünyada..yok  olmasın  bu duygular.  yaşatmaya çalışalım ..özellikle yeni  nesile ...  milli  duygularımızı  kabartan bu türkülerimizi,vatan,toprak,memleket aşkını  yüreğimizde  taşıdığımız  müddetce uğruna  yapmış  olduğumuz savaşların büyük  bir  bölümünü  kazanmış  oluruz. 


                                                                                       ASI_KES27Hayal gemisinin kaptanı:)

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın